Bramy garażowe

Bramy garażowe to niezbędne elementy, jeśli planujesz posiadanie garażu. Wybór odpowiedniej to nie lada wyzwanie, które pojawia się podczas budowania domu lub jego remontowania. Brama garażowa to dość kosztowny zakup, dlatego warto dobrze przemyśleć tę decyzję. To, jaki rodzaj bramy wybierzesz, będzie miał znaczenie podczas jej użytkowania. Dlatego tak ważny jest jej rodzaj i parametry. Jeśli zastanawiasz się, jaką bramę garażową wybrać, zapoznaj się z informacjami, które prezentujemy poniżej. W tekście znajdziesz wiele cennych wskazówek i praktycznych porad dotyczących bram garażowych.

  1. Bramy garażowe – jakie są ich funkcje
  2. Rodzaje bram garażowych
  3. Bramy segmentowe – czym się charakteryzują?
  4. Co warto wiedzieć przed zakupem bramy garażowej?
  5. Jak prawidłowo dbać o bramy garażowe?

Bramy garażowe – jakie są ich funkcje

Jaka jest główna funkcja bramy garażowej? Pełni ona podobne zadanie, jak drzwi garażowe. Głównie polega to na ochronie dostępu do garażu, sklepu lub hali produkcyjnej lub przemysłowej przed dostępem nieuprawnionych osób z zewnątrz. Bramy garażowe zapewniają także izolację termiczną. Z kolei kraty rolowane to bardzo praktyczne rozwiązanie, które sprawdza się zwłaszcza do zapewnienia ochrony garażom, sklepom oraz różnym obiektom handlowym. Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronie: https://dopasujrolety.pl/10-bramy-i-kraty.

Rodzaje bram garażowych

Na rynku dostępne są różne rodzaje bram. Wybór odpowiedniej zależy od indywidualnych potrzeb. A oto najpopularniejsze rodzaje bram garażowych:

1. Garażowe bramy segmentowe – są zbudowane z szeregu segmentów, które są ze sobą połączone za pomocą zawiasów. Kurtyna poruszająca się po prowadnicach po podniesieniu zlokalizowana jest na suficie. Segmentowe bramy garażowe to rozwiązanie, które nie wymaga wiele przestrzeni nad garażem. Dodatkowo doskonale sprawdzają się w roli termoizolatora. Ze względu na wysokie właściwości termiczne, bramy garażowe segmentowe nazywane są cieplnymi.
2. Bramy rolowane – montowane są zarówno w obiektach, które już istnieją, jak również w tych w trakcie budowy. Składają się z pancerza, który podczas otwierania nawijany jest na wał i umieszczony w dedykowanej kasecie. Pancerze bram rolowanych wykonane są z profili aluminiowych, które wypełnione są pianką poliuretanową. Dzięki temu charakteryzują się wysoką izolacyjnością.

3. Bramy uchylne – obecnie nie są już tak popularne. Do ich montażu wymagana jest odpowiednia ilość przestrzeni przed wjazdem. Do minusów należy także słabsza szczelność niż w przypadku bram innego typu.

4. Krata rolowana – bezpieczne i pewne rozwiązanie, dedykowane galeriom handlowym, parkingom podziemnym i garażom. Zapewnia nie tylko wysoki poziom ochrony, ale także prawidłową wentylację i odpowiednią ekspozycję witryny sklepowe.

Bramy segmentowe – czym się charakteryzują?

Bramy segmentowe, a zwłaszcza automatyczne bramy garażowe to obecnie najpopularniejszy wybór. Czym się charakteryzują? Przede wszystkim zajmują ich montaż jest łatwy i szybki. Nie potrzebują dużej ilości przestrzeni. Zapewniają oszczędność miejsca. Istnieje też możliwość dopasowania bramy do dowolnego otworu. Bramy segmentowe posiadają doskonałe właściwości, jeśli chodzi o termoizolację. Są bardzo nowoczesne i bezawaryjne. Stanowią pewnego rodzaju inwestycję, która jednak szybko się zwraca, biorąc pod uwagę jakość segmentowych bram garażowych. Jest to bardzo uniwersalne rozwiązanie, które sprawdzi się w większości sytuacji.

Co warto wiedzieć przed zakupem bramy garażowej?

Co warto przemyśleć przez zakupem bramy? Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na konstrukcję budynku. Najważniejszym parametrem jest naproże, to znaczy wysokość górnej krawędzi otworu wjazdowego do sufitu. W celu zastosowania standardowego prowadzenia bramy, powinna wynosić minimum 21 centymetrów. Ważnym elementem są też węgarki. Są to miejsca, które znajdują się po obu stronach bram. To na nich montowane są prowadnice. Powinny charakteryzować się szerokością minimum 10 centymetrów. Istotna jest także decyzja dotycząca tego, czy niezbędna będzie jedna brama, czy dwie. Kolejnym etapem wyboru bramy garażowej jest także jej estetyka. Idealne bramy garażowe są nie tylko praktyczne i funkcjonalne, ale też idealnie dopasowane do stylu budynku.

Jak prawidłowo dbać o bramy garażowe?

Jeśli chcesz, żeby brama garażowa służyła przez długi czas w nienagannym stanie, należy o nią odpowiednio dbać. Do czyszczenia trudno dostępnych miejsc warto użyć sprężonego powietrza. Kurtynę bramy można czyścić miękką ściereczką z delikatnym detergentem i spłukać niezbyt silnym strumieniem wody. Wszelkiego rodzaju myjki wysokociśnieniowe, chociaż wydają się dobrym rozwiązaniem, nie są polecane. Mogą doprowadzić to uszkodzenia powierzchni bramy. Jeśli chodzi o konserwację uszczelek, można wykonać ją za pomocą silikonu. Z kolei jeśli chodzi o trzpienie rolek i zawiasów, przyda się do ich konserwacji suchy smar. O każdą bramę warto dbać regularnie, myjąc i konserwując w zależności od potrzeby.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here