Strona głównaBUDOWACzy można zbudować domek letniskowy na każdej działce?

Czy można zbudować domek letniskowy na każdej działce?

Niejedna osoba zastanawia się, jaka działka pod domek letniskowy będzie odpowiednia. Warto wiedzieć, że musi ona spełniać aktualnie obowiązujące przepisy prawa. Domek rekreacyjny nie może zostać wzniesiony w dowolnym miejscu! Plusem jest jednak to, że jego budowa jest mniej wymagająca niż w przypadku budynku mieszkalnego.

Czym jest domek letniskowy?

Urlop z dala od miejskiego zgiełku jest marzeniem wielu osób. Posiadanie własnego lokum to skuteczny sposób na zminimalizowanie kosztów. Ma to szczególne znaczenie dla tych, którzy letnie wakacje spędzają z rodziną. Atutem jest ogrom możliwości konstrukcyjnych – domek rekreacyjny może być nie tylko funkcjonalny, ale również atrakcyjny pod względem wizualnym.

Na początku dobrze jest wyjaśnić, czym jest domek letniskowy. Nie jest to standardowy budynek mieszkalny, który może być użytkowany przez cały rok. To obiekt sezonowy – rekreacyjny, a więc nie jest on zamieszkiwany na co dzień. Oczywiście może posiadać różny metraż czy też liczbę kondygnacji. Dla każdego typu budowli obowiązują inne przepisy. Można również wyposażyć go w izolacje termiczne (potocznie nazywane ociepleniami) oraz instalację, umożliwiając wówczas wypoczynek o różnych porach roku.

Na rynku funkcjonuje wiele firm, które specjalizują się w projektowaniu oraz budowie domków rekreacyjnych. To najlepsze rozwiązanie dla tych, którzy chcą zaoszczędzić czas. Samodzielne załatwienie wszystkich niezbędnych formalności bywa wyzwaniem. Rozsądniej jest skorzystać ze wsparcia doświadczonych fachowców, dzięki którym można uniknąć wielu kłopotliwych formalności.

Domek rekreacyjny na zgłoszenie – czy to możliwe?

Nie w każdym przypadku konieczne jest posiadanie pozwolenia na budowę. Warto wiedzieć, że istnieje możliwość wzniesienia domku letniskowego na zgłoszenie. Pozwala to znacząco zminimalizować liczbę formalności. Wiadomo, że konstrukcja musi być zgodna z góry ustalonymi zasadami. Procedura uproszczona sprawia, że budowa może rozpocząć się już w ciągu kilku dni. Wystarczy jedynie zgłosić ten fakt do właściwego urzędu. Nieco inaczej jest w sytuacji ubiegania się o pozwolenie na budowę – należy liczyć się z koniecznością kilkumiesięcznego oczekiwania.

Żeby móc zgodnie z prawem postawić domek letniskowy na zgłoszenie, budynek musi spełniać kilka warunków:

  1. Domek letniskowy musi być obiektem wolnostojącym. Oznacza to, że nie ma możliwości dobudowania go do istniejącego budynku (np. garażu). Rozbudowa jest objęta zupełnie innymi przepisami prawa budowlanego.
  2. Metraż obiektu rekreacyjnego nie może przekraczać 35 m2. Ponadto musi być to budynek parterowy.
  3. Jeden domek rekreacyjny przypada na każde 500 m2 działki. Niemożliwe jest wzniesienie kilku obiektów bez zachowania odpowiednich odstępów.

Działki pod domki letniskowe zwykle posiadają optymalną powierzchnię, jednak przed podjęciem decyzji o zakupie należy to sprawdzić. Na uwagę zasługuje fakt, że budynek na zgłoszenie nie może posiadać użytkowego poddasza. W przypadku chęci rozbudowy zwykle należy ubiegać się o przekształcenie typu obiektu, co wiąże się z koniecznością otrzymania pozwolenia na budowę.

Gdzie zgłosić budowę domku letniskowego?

Parterowe domki letniskowe o metrażu nieprzekraczającym 35 m2 wymagają jedynie zawiadomienia o planowanej budowie. Właśnie dlatego wiele osób decyduje się właśnie na ten wariant. Zgłoszenia należy dokonać w odpowiednim Urzędzie Miejskim lub Starostwie Powiatowym. Wybór instytucji zależy od miejsca zamieszkania. Konieczne jest złożenie właściwej dokumentacji. Wzór zgłoszenia budowy domku rekreacyjnego można bez trudu znaleźć w sieci – należy jedynie go uzupełnić.

Bardzo ważne jest to, aby nie przekraczać obowiązujących terminów. Zgłoszenie budowy powinno mieć miejsce najpóźniej 21 dni przed datą jej rozpoczęcia. Jest to czas, kiedy urząd może zakwestionować roboty budowlane. Jeśli jednak w terminie trzech tygodni nie zostanie przesłane stosowne pismo, to bez obaw można wznieść wymarzony domek letniskowy.

Jak uzyskać pozwolenie na budowę domku letniskowego?

Jak już wspomniano, domek letniskowy o metrażu przekraczającym 35 m2 wymaga uzyskania pozwolenia na budowę. Dotyczy to również obiektów, które posiadają kilka kondygnacji. Pierwszym krokiem jest skompletowanie niezbędnej dokumentacji. Dopiero wtedy warto udać się do właściwej instytucji. Trzeba liczyć się z tym, że czas oczekiwania na dopięcie formalności jest dłuższy. Urząd ma 65 dni na udzielenie odpowiedzi.

Nie zawsze pozwolenie na budowę jest przyznawane. Problemem może okazać się działka, która nie spełnia wymogów. Bywa tak, że umożliwia ona wzniesienie obiektu na zgłoszenie, jednak nie jest ona przystosowana do większego budynku z poddaszem.

Działka a domek letniskowy – kiedy możliwa jest budowa?

Wybierając działkę pod domek letniskowy, należy przeanalizować informacje dotyczące jej przeznaczenia. Dla pewności należy zajrzeć do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego dostępnego w urzędzie gminy – jest to rzetelne źródło danych. We wspomnianej specyfikacji wskazane są również typu budynków, które mogą zostać wzniesione w danym miejscu. Niezwykle istotny jest status prawny działki – nieprawdą jest, że musi ona posiadać jedynie odpowiedni metraż, aby możliwa była budowa domku rekreacyjnego! Można wyróżnić:

  1. działki budowlane – są przeznaczone zwykle wyłącznie do budowy domów mieszkalnych. Niektóre dopuszczają również zabudowę rekreacyjną, nie jest to jednak standardem. Zwykle są one droższe w zakupie, jednak nie zawsze;
  2. działki rekreacyjne – można na nich wybudować jedynie obiekt letniskowy. Nie muszą być one uzbrojone, co redukuje koszt zakupu.

Odległość domku letniskowego od granic działki

Domek letniskowy musi znajdować się w odpowiedniej odległości od granic działki. Podobne zasady dotyczą domu jednorodzinnego. Jeśli ściana posiada otwory okienne lub drzwiowe, to odległość nie powinna być mniejsza niż 4 m. Przy braku okien oraz drzwi wystarczą 3 m.

W szczególnych przypadkach możliwe jest zachowanie odległości 1,5 m między ścianą domku a granicą działki. Należy jednak uzyskać zgodę od lokalnych władz. Wyżej wymienione wartości mogą być inne, jeśli działka otoczona jest lasem. W przypadku wątpliwości najprościej skontaktować się z odpowiednim urzędem, który pomoże w ustaleniu minimalnych odległości. W ten sposób można uniknąć potencjalnych pomyłek.

Artykuł powstał we współpracy z producentem domków drewnianych letniskowych i całorocznych – firmą Drewnolandia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read