Strona głównaDOMEkonomiczny dom o zwartej bryle z piwnicą czy bez? Kiedy opłaca się...

Ekonomiczny dom o zwartej bryle z piwnicą czy bez? Kiedy opłaca się budowa domu podpiwniczonego?

Budowa domu wiąże się z niemałymi wydatkami, dlatego wielu z nas próbuje na różne sposoby zminimalizować koszty. Jednym z nich jest rezygnacja z piwnicy. Czy jej budowa jest opłacalna?

Do czego może służyć piwnica?

Przez długi czas podpiwniczenie o znacznych rozmiarach było wykorzystywane w praktycznie każdym domu. Dodatkowe pomieszczenia spełniały wiele istotnych funkcji: stanowiły między innymi dodatkową izolację od strony podłoża, a także służyły jako miejsce do przechowywania opału czy innych przedmiotów. W obecnych czasach również mogą odgrywać rolę przestrzeni do składowania różnego rodzaju sprzętów, jednak funkcje izolacji i miejsca na umieszczenie opału zazwyczaj odpadają przy budowie nowoczesnych, energooszczędnych domów.

Czy zatem w dzisiejszych czasach podpiwniczenie domu się opłaca? Nie jest to już niezbędny element konstrukcji, wobec czego wiele zależy od naszych indywidualnych potrzeb. Piwnice mogą stanowić pewnego rodzaju magazyn, a także dać miejsce na dodatkowe pomieszczenia. Częstym wyborem jest na przykład pracownia, warsztat lub domowa siłownia. Jeśli zdecydujemy się na budowę piwnicy, musimy wziąć pod uwagę także koszty wprowadzenia takiego rozwiązania.

W jakich warunkach podpiwniczenie może okazać się przydatne?

Na domy z podpiwniczeniem decyduje się coraz mniejsza liczba osób. Powodem są zazwyczaj dodatkowe koszty, jednak istnieją sytuacje, w których piwnica może okazać się świetnym rozwiązaniem, które ułatwi nam codzienne funkcjonowanie. Dotyczy to szczególnie budowania domu na niewielkiej działce, gdzie każdy metr kwadratowy ma ogromne znaczenie. W takim przypadku podpiwniczenie będzie stanowiło dodatkowy metraż, który możemy wykorzystać wedle własnego uznania.

Piwnica to także dobry wybór, gdy plan domu nie przewiduje wielu pomieszczeń i obawiamy się, że zabraknie nam miejsca na przechowywanie potrzebnych sprzętów i przedmiotów. Tego typu przestrzeń może dać nam wiele dodatkowych możliwości. Decydując się na piwnicę, warto także poznać najważniejsze rodzaje domów jednorodzinnych pod względem zabudowy – jakie rozróżniamy? Zaznajomienie się z tym tematem znacznie ułatwi dokonanie wyboru oraz zminimalizowanie kosztów i ryzyka wystąpienia ewentualnych problemów w trakcie budowy.

Koszty budowy podpiwniczenia w ekonomicznych domach

Własny dom to marzenie wielu osób. Budowa często jest jednak odkładana ze względu na wysokie koszty, które dodatkowo może podnieść decyzja o budowie piwnicy. Warto poznać sposoby, które pozwolą na zmniejszenie wydatków związanych z podpiwniczeniem. Dobrym pomysłem może być skorzystanie z gotowego planu, który już przewiduje obecność piwnicy. W przypadku takiego projektu cena jest zazwyczaj niższa niż wtedy, gdy dodajemy podpiwniczenie do planu bez takiej przestrzeni. Podpowiadamy, gdzie znaleźć ciekawe projekty domów z piwnicą – domoweklimaty.pl to strona ze zbiorem planów od najlepszych projektantów, które zawierają szereg innowacyjnych rozwiązań ułatwiających codzienne życie i zmniejszających koszty budowy oraz eksploatacji budynku.

Zalety podpiwniczenia

Piwnica w domu to dodatkowe miejsce, które wykorzystywać możemy na wiele sposobów. Ze względu na koszty często decydujemy się na zastąpienie jej obszernym strychem lub innym dodatkowym pomieszczeniem. Czy spełnią one podobną funkcję? Gdy planowana piwnica ma służyć jako miejsce na pracownię lub siłownię – jak najbardziej. Mogą jednak okazać się znacznie gorzej dostosowane na przykład do przechowywania różnego rodzaju przetworów lub sporych sprzętów. Niewątpliwą zaletą piwnicy jest utrzymująca się w niej niska temperatura, która sprzyja składowaniu produktów spożywczych. Dodatkowo podpiwniczenie świetnie sprawdza się jako miejsce na urządzenia wykorzystywane na przykład w ogrodzie, które mogą łatwo i szybko się pobrudzić podczas pracy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read