Jak pomalować jadalnię?

Jednym z najważniejszych czynników wpływających na wystrój wnętrza jest kolor ścian. Dotyczy to również jadalni. Często nawet można spotkać się ze stwierdzeniami, że konkretna barwa jest w stanie nawet wpłynąć na apetyt i przyjemność z posiłków.

Wybór koloru

Kolor ścian w jadalni może być ważniejszy, niż się wydaje. Choć ważna jest również moda, indywidualne upodobania czy też metraż i oświetlenie pomieszczenia, spotkać się można również z informacją, że barwa może wpływać także na przyjemność z posiłków. Najczęściej jako kolor pobudzający apetyt wymieniany jest pomarańczowy. Jest to także radosny, przytulny odcień, który świetnie sprawdzi się, jeśli chcemy wprowadzić barwy pełne pozytywnej energii. Ze względu na apetyt część osób zniechęca do stawiania na chłodne, uspokajające barwy, takie jak błękit, jednak najważniejsza decyzja należy do nas. Zamiast sugerować się pobudzaniem apetytu, możemy postawić na trendy: złoty czy srebrne elementy, neutralne barwy ziemi czy ponadczasowe beże i biele doskonale sprawdzą się w wielu przypadkach – zarówno przy niewielkim metrażu, jak i w dużych pomieszczeniach.

(Jadalnia – https://domar.pl/kategorie/jadalnia/)

Wybór farby

Równie ważnym co sam kolor, jest wybór odpowiedniej farby. Często szeroki asortyment sprawia, że zadanie to nie zawsze należy do najłatwiejszych. Choć ściany w jadalni są mniej narażone na kontakt z tłuszczem, wilgocią czy z plamami jedzenia niż w kuchni, nadal prawdopodobieństwo ich pobrudzenia jest dość wysokie. Z tego względu lepiej jest kierować się takimi samymi kryteriami przy zakupie farby. Zarówno więc w kuchni, jak i w jadalni, najlepiej sprawdzą się najtrwalsze rozwiązania. Do najpopularniejszych farb odpornych na ścieranie oraz działanie wilgoci czy powstawanie pleśni należy farba lateksowa, oraz akrylowa. Warto także zwrócić uwagę na ich klasę, która informuje o odporności. W jadalni, gdzie łatwo o otarcie krzesłem czy proste zabrudzenia najlepiej jest wybrać klasę 1. Tego typu farbę można nawet myć na mokro czy w razie potrzeby nawet szorować.

Jak pomalować jadalnię?

Malowanie jadalni nie różni się zbytnio od tego samego procesu w innych pomieszczeniach. Gdy dysponujemy pustym wnętrzem, jest to dość proste. Wystarczy zabezpieczyć podłogę i możemy przejść do malowania. Kiedy jednak robimy remont, musimy zadbać także o ochronę naszych mebli. Sam proces malowania zależy także od farby. Produkty lateksowe najczęściej można położyć nawet na wcześniej pomalowaną powierzchnię. W innych przypadkach często musimy liczyć się z tym, że należy odpowiednio przygotować ściany. Muszą być one gładkie, czyste, bez starych powłok i zagruntowane. Malowanie najprościej jest wykonać wałkiem malarskim. Przy odrobinie wprawy możemy to zadanie wykonać samodzielnie. Malowanie wałkiem to dość prosty sposób na równy kolor. Jeśli jednak nie mamy czasu lub pragniemy najlepszego efektu, dobrym pomysłem może być zatrudnienie fachowca.

Jadalnia – farba czy tapeta?

Zarówno malowanie, jak i tapetowanie wnętrz ma swoich zwolenników. I choć zarówno za pomocą farby, jak i tapety możemy osiągnąć piękny efekt w swoim wnętrzu, to właściwy wybór między nimi zależy od nas. Nasz gust, oczekiwania czy w końcu stylistyka, jaką wybraliśmy dla jadalni, są najbardziej decydujące, gdy zastanawiamy się zarówno nad pierwszym, jak i drugim rozwiązaniem. Farba doskonale sprawdza się, kiedy preferujemy gładkie ściany lub minimalistyczne wzory. Pomalowanie ścian jest prostsze i mniej czasochłonne. Tapeta, choć jej położenie zajmuje więcej czasu, daje wyjątkowy efekt, czy to ze względu na jej fakturę, czy też zastosowany na niej wzór. Ciekawym rozwiązaniem jest także połączenie gładkiego pomalowania z ciekawym oklejeniem.

1 KOMENTARZ

  1. My zdecydowaliśmy się na połączenie farby z tapetą. Mamy kuchnie otwartą na salon, gdzie spędza się większość dnia, dlatego decyzja musiała być przemyślana. Wszystkie ściany pomalowaliśmy na biało, a jedną, tą najbardziej wyeksponowaną udekorowaliśmy wyrazistą tapetą współgrającą z dodatkami. Dla nas efekt wow!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here