Jak zaaranżować mały salon – praktyczne porady

Małe może być naprawdę piękne. Dotyczy to również aranżacji praktycznego i eleganckiego salonu. Nawet bowiem w bardzo niewielkim pomieszczeniu da się stworzyć przyjemne miejsce do wypoczynku, regeneracji i przyjmowania gości. Jak urządzić mały salon, żeby spełniał wszystkie najważniejsze funkcje? Czy może być on równocześnie piękny i funkcjonalny? Kilka praktycznych porad oraz tricków zamieścimy poniżej. Zapraszamy do dalszej lektury.

Salon – królestwo domowników i gości

Salon w wielu domach pełni funkcję głównego pokoju dziennego, w którym koncentruje się życie wszystkich członków rodziny. Z tych powodów trzeba go urządzić tak, żeby zapewniał komfort użytkowania. Nie można też zapominać o tym, że podstawowym zadaniem salonów jest stworzenie w domowych warunkach miejsca o charakterze reprezentacyjno-rekreacyjnym. To właśnie w tym pomieszczeniu spotykają się wszyscy członkowie rodziny, odpoczywają w nim, spędzają razem czas, a także przyjmują gości.

Czy da się pogodzić te wszystkie zadania i zbudować praktyczną przestrzeń, jeśli nie dysponujemy przestronnym pomieszczeniem? Jak najbardziej jest to możliwe. Trzeba jednak zastosować się do kilku praktycznych porad.

Mniej znaczy więcej

To popularne sformułowanie powinni mieć nieustannie w głowach wszyscy, którzy pragną ciekawie urządzić niewielki salon. Podstawowym zadaniem w tym przypadku jest bowiem maksymalne ograniczenie ilości przedmiotów ustawionych w salonie. Minimalizm jest kluczem do sukcesu. Im mniej rzeczy zostanie bowiem na wierzchu, tym przestrzeń będzie wydawała się bardziej przestronna. Wiele przedmiotów to z kolei wrażenie zagracenia wnętrza, które przez to nie sprzyja regeneracji i odpoczynkowi oraz utrudnia zbudowanie reprezentacyjnej strefy w domu.

Odpowiednie meble – szafy z przesuwnymi drzwiami

Skoro musimy ukryć znaczną część przedmiotów, trzeba zainwestować w odpowiednie meble. Szczególnie wygodnym rozwiązaniem stają się zatem szafy z przesuwnymi drzwiami. Można w nich schować niemal wszystkie niezbędne akcesoria i przedmioty potrzebne na co dzień, bez konieczności przetrzymywania ich na wierzchu. Sposób otwierania drzwi również zmniejsza wykorzystanie przestrzeni – salon staje się zatem znacznie bardziej ustawny i przyjazny w codziennych użytkowaniu.

Lustra – optyczne sztuczki do małego salonu

Szafy z przesuwnymi drzwiami mogą się również przydać do zastosowania praktycznej sztuki. Zamiast standardowych frontów można bowiem użyć tafli lustrzanych. Taki zabieg sprawia, że pomieszczenie zdaje się znacznie większe niż jest w rzeczywistości. Warto również wykorzystać lustra w innych częściach salonu. Odbicie światła rozjaśni przestrzeń i zbuduje naprawdę przytulną przestrzeń.

Jasne kolory – spotęgowanie efektu przestronności

Równie prostym i praktycznym sposobem na optyczne powiększenie salonu jest użycie odpowiednich kolorów. Zdecydowanie lepiej unikać ciemnych barw, które niepotrzebnie przytłaczają i sprawiają, że salon wydaje się ciasny. Idealną opcją są natomiast barwy jasne i stonowane, które odbijają światło, sprawiając, że pomieszczenie wydaje się znacznie większe niż jest w rzeczywistości.

Lampy do małego salonu – jakie produkty się sprawdzają?

Ważnym elementem wystroju każdego salonu są oczywiście lampy. W małych pomieszczeniach lepiej postawić na modele sufitowe, które nie zajmują aż tak wiele cennego miejsca, jak lampy wiszące. Nowoczesne plafony i oczka wpustowe pozwalają na optymalne oświetlenie całego wnętrza lub wybranych jego części. Wiele z nich wyróżnia się również ciekawymi walorami dekoracyjnymi.

Jako oświetlenie zadaniowe można zastosować jedną lampę podłogową z regulowanym ramieniem. Oprócz niej lepiej używać modeli przylegających do sufitu lub ściany. Ogranicza to straty w powierzchni użytkowej, a przy tym nie zmniejsza komfortu oświetleniowego, jeśli tylko zaprojektuje się cały system oświetleniowy w sposób przemyślany. Do tego warto postawić na zmianę klasycznych włączników światła na dotykowe panele, najlepiej w kolorze ścian. Nie będą się wyróżniały na tle aranżacji, nie przytłoczą jej, za to zagwarantują o wiele większą wygodę użytkowania. Takie włączniki można znaleźć w sklepie https://gajwer.pl/.

Praktyczny, mały salon – jak go zbudować?

Stworzenie w pełni funkcjonalnego, małego salonu bywa wielkim wyzwaniem. Nie oznacza to jednak, że nie da się tego osiągnąć. Trzeba tylko zadbać o dobre zaplanowanie całej przestrzeni. Należy wykorzystać odpowiednie meble i oświetlenie, które zwiększy funkcjonalność wnętrza, bez zajmowania zbyt dużej ilości miejsca. Ważne są także kolory, zastosowane w salonie oraz rozmaite akcesoria (w tym zwłaszcza lustra). Dzięki nim nawet bardzo mały salon ma szansę stać się przytulny i przyjazny użytkownikom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here