Jaką kabinę prysznicową wybrać?

Wiele osób podczas urządzenia łazienki zastanawia się co wybrać – kabinę prysznicową czy wannę. Okazuje się, że podczas mycia pod prysznicem zużywa się znacznie mniej wody, co w przypadku kilkuosobowej rodziny ma ogromne znaczenie. Są oczywiście osoby, które lubią relaksować się w wannie, ale pod względem ekonomicznym lepiej postawić na kabinę prysznicową. Jak jednak wybrać odpowiedni model?

Kabina prysznicowa, a kształt brodzika

Dużą popularnością cieszą się przede wszystkim narożne kabiny prysznicowe. Są one funkcjonalne, bo nie zajmują zbyt wiele miejsca. Jak sama nazwa wskazuje, montuje się je w narożniku łazienki. Tego typu kabiny mogą mieć w podstawie kształt pięciokąta, kwadratu, prostokąta, ćwiartki koła itd. Innym rozwiązaniem są kabiny prysznicowe wnękowe. W ich przypadku drzwiczki są jednym z boków. Sprawdzają się one przede wszystkim w łazienkach z wnęką.

Innym rodzajem kabin prysznicowych są modele typu walk-in. Nie potrzebują one brodzika czy drzwi, bo ich obszar w łazience oddziela osobna ścianka. Takie rozwiązania sprawdzają się jednak tylko w dużych pomieszczeniach. Rzadko można się spotkać z kabinami prysznicowymi wolnostojącymi, które żadnym bokiem nie przylegają do ścian łazienki. Zajmują one bowiem sporo miejsca, a przy okazji wymagają odpowiedniego podłączenia wody czy odpływu do kanalizacji.

Sposób otwierania drzwiczki

Podczas zakupu kabiny prysznicowej warto też zwrócić uwagę na sposób otwierania drzwi. Dzięki temu można bowiem w niewielkiej łazience zyskać naprawdę sporo miejsca. Najlepsze pod tym względem są kabiny prysznicowe z drzwiami przesuwnymi. W tym przypadku bowiem drzwi prysznicowe chowają się za stałymi ściankami, co pozwala na dowolne zagospodarowanie miejsca przed samą kabiną.

Z kolei drzwi, które otwierają się na zewnątrz czy do wewnątrz potrzebują oczywiście więcej wolnego miejsca. Z drugiej strony są one bardzo funkcjonalne i wygodne podczas codziennego użytkowania.

Jaki materiał wybrać?

Obecnie kabiny prysznicowe wykonywane są z różnego rodzaju materiałów. W tym przypadku nie warto jednak oszczędzać, bo model wysokiej jakości posłuży przez wiele lat. Nowoczesne kabiny na ogół mają ściany akrylowe lub szklane. Każdy z tych materiałów ma oczywiście swoje wady i zalety.

Akryl, a więc polistyren, to tworzywo lekkie i niedrogie, ale dość mało odporne na uszkodzenia mechaniczne. Poza tym z uwagi na niewielką wagę często kabiny prysznicowe z akrylu łączone są z prowadnicami słabszej jakości. Warto zauważyć, że akryl może być matowy, transparentny, wytłaczany czy nawet barwiony. Drugim rozwiązaniem jest tutaj szkło hartowane. To materiał odporny na uszkodzenia mechaniczne. Jednak przy dużych powierzchniach powinno mieć i tak grubość minimum 8 mm, aby użytkownik miał pewność, że nie ulegnie roztrzaskaniu. Wiele zależy również od zastosowanych profili. Producenci na ogół pokrywają szkło dodatkową powłoką, która ma ułatwić jego czyszczenie. Szkło także może być matowe, transparentne czy kolorowe. Takie kabiny zawsze prezentują się bardzo efektownie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here