Jaki model lampy sufitowej wybrać do swojego wnętrza? Przegląd oświetlenia

Niemal w każdym pomieszczeniu w domu lampa sufitowa jest niezbędnym elementem wyposażenia – od kuchni, łazienki i hol po sypialnię, salon czy pokoje dzieci. Funkcjonalnie oświetla przestrzeń, rozpraszając światło po całym wnętrzu. W grupie oświetlenia sufitowego znaleźć można przeróżne rodzaje lamp m.in.: plafony, żyrandole, halogeny, listwy z reflektorami czy klasyczne lampy wiszące. Jaki model wybrać do pomieszczenia? Jakie lampy sprawdzą się w kuchni, a jakie w salonie? Poznaj praktyczne porady aranżacyjne ekspertów!

Zasady wybierania lamp do wnętrz

Często zdarza nam się zapominać, że oświetlenie również stanowi część aranżacji całego pomieszczenia. Zawsze starajmy się wybrać lampę, która będzie korespondować ze stylem wnętrza, tworząc z meblami, dekoracjami i innymi dodatkami spójną całość. Lampy sufitowe są najliczniejszą grupą w katalogu oświetlenia, co sprawia, że na pewno będziemy mogli bez problemów wybrać pasujący model.

A jakie rodzaje lamp sprawdzają się w poszczególnych pomieszczeniach domu? O tym w kolejnych akapitach!

Lampy sufitowe do kuchni i jadalni

W kuchenno–jadalnianej przestrzeni najchętniej wybieranymi modelami są lampy wiszące. Po pierwsze, praktycznie oświetlają przestrzeń, na której najbardziej nam zależy – wyspę kuchenną, blat oraz stół. Po drugie, mają dłuższe, regulowane kable, dzięki którym dopasujemy wysokość klosza oraz strumień padania światła. Możemy zdecydować się na kilka lamp z pojedynczym kloszem lub lampę wiszącą podwójną czy potrójną.

Lampy sufitowe w salonie

W salonie najbardziej zależy nam na delikatnym i rozproszonym świetle. Najpopularniejszym rodzajem oświetlenia w takich wnętrzach są żyrandole, które dostatecznie oświetlają całą przestrzeń, jednocześnie stanowiąc dekoracyjny element. Często wybieranym rodzajem lamp sufitowych do salonu są również halogeny typu LED – najczęściej montowane są przy podwieszanych sufitach: jedno– lub dwupoziomowych. Tzw “oczka” świetnie podświetlają zabudowę salonu czy dekoracyjne wykończenie ścian (np. cegłę bądź kamień).

 lampy-sufitowe-do-salonu

Lampy sufitowe w przedpokoju

W korytarzach, holach i wiatrołapach – zwłaszcza tych prostokątnych – doskonale sprawdzą się plafony. W niewielkich pomieszczeniach wystarczy jedna sztuka, aby oświetlić przestrzeń, w przypadku dłuższych wnętrz – dwa lub trzy plafony zamontowane wzdłuż korytarza. Alternatywą dla plafonów są lampy wiszące typu listwa wyposażona w kilka reflektorów, które umożliwiają regulację miejsca padania światła – w ten sposób można oświetlić lustro, szafę czy stolik.

Lampa sufitowa w łazience

W łazienkach do niedawna królowały podtynkowe lampy LED ze względu na popularną zabudowę sufitu tzw. regipsami. Obecnie wprowadza się inne rodzaje lamp – w nowoczesnych łazienkach znajdziemy dekoracyjne lampy wiszące zamontowane tuż przy lustrze, industrialne oświetlenie zakończone żarówkami “Edison”, a nawet sporych rozmiarów żyrandole.

Lampa sufitowa w sypialni

W sypialniach obowiązuje podobna zasada dobierania oświetlenia jak w salonie. Centralne światło powinno być raczej stonowane i przyjemne. W zupełności wystarczy pojedyncza lampa wisząca przy suficie, którą dodatkowo uzupełnią przy łóżku lampy biurkowe czy kinkiety.

 lampa-sufitowa-do-sypialni

Lampa sufitowa w pokoju dziecięcym

A jaki rodzaj oświetlenia przy suficie zamontować w pokoju dziecka? Najlepiej wybrać kolorową lampę wiszącą z kloszem w kształcie piłki, statku kosmicznego czy abażurem w formie zwierzaka: biedronki, sówki lub żabki. Jeśli zależy nam na uniwersalnej lampie, warto wybrać lampę wiszącą typu kwiat czy lampę-chmurę, która pasuje do większości sypialń – nie tylko tych zamieszkiwanych przez najmłodszych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here