Strona głównaPORADYKiedy warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną?

Kiedy warto zainwestować w instalację fotowoltaiczną?

Instalacja fotowoltaiczna to coraz bardziej popularna metoda uzyskiwania energii ze źródeł naturalnych. W tym przypadku za pomocą specjalnych paneli fotowoltaicznych możemy pozyskiwać energię elektryczną z promieniowania słonecznego. W panelach znajdują się moduły fotowoltaiczne, które z pobranej energii słonecznej wytwarzają prąd stały, ten następnie zmieniany jest w prąd przemienny, który może być używany do zasilania domowych urządzeń elektrycznych. Instalacja fotowoltaiczna to dość spora inwestycja, która zwraca się na przestrzeni czasu. Przed podjęciem decyzji o montażu jej w swoim domu, warto dowiedzieć się, kiedy i w jakich warunkach instalacja przyniesie największe korzyści.

Komu najbardziej opłaca się fotowoltaika?

Upraszczając, możemy powiedzieć, że posiadanie instalacji fotowoltaicznej będzie opłacalne dla wszystkich użytkowników energii elektrycznej- zarówno firm, jak i osób prywatnych. Największe korzyści zyskają oczywiście ci, którzy mają największe zapotrzebowanie na prąd. Nowoczesne domy jednorodzinne w znaczniej mierze opierają się o instalacje elektryczne. Większość używanych przez nas sprzętów AGD i RTV zasilanych jest energią elektryczną. Z tego względu instalacja fotowoltaiczna wydaje się bardzo rozsądnym i w perspektywie czasu oszczędnym rozwiązaniem. Zwłaszcza właściciele nowopowstałych domów powinni pomyśleć o montażu takiej instalacji, która już od samego początku życia w nowym domu będzie wytwarzała energię elektryczną zaspokajającą potrzeby całej rodziny.

Jak zmniejszyć koszty instalacji fotowoltaicznej?

Decydując się na montaż instalacji fotowoltaicznej, musimy zainwestować sporą sumę pieniędzy. Na szczęście regularnie pojawiają się nowe rządowe programy wsparcia finansowego dla ekologicznych rozwiązań, w tym również fotowoltaiki. Możemy skorzystać z unijnego lub rządowego dofinansowania, które pokryję część kosztów związanych z montażem instalacji fotowoltaicznej. Ponadto, jeżeli zdecydujemy się na podłączenie instalacji fotowoltaicznej do sieci energetycznej, gdzie będzie przesyłana nadwyżka wyprodukowanej przez nas energii, zyskujemy darmową „przechowalnie” energii. Panele fotowoltaiczne produkują prąd w dzień, gdy świeci słońce, w tym czasie nie zawsze jest możliwe wykorzystania całej wyprodukowanej energii, jeżeli prześlemy tę nadwyżkę do sieci, możemy ją „odebrać” w nocy, kiedy nasze panele nie produkują prądu.

Współpraca się opłaca?

Jest jeszcze jedna bardzo ważna kwestia, o której warto pamiętać, rozważając opłacalność instalacji fotowoltaicznej. Jeżeli posiadamy lub planujemy wdrożyć w swoim domu inne ekologiczne, oszczędne instalacje, takie jak pompa ciepła czy rekuperatory, powinniśmy zadbać, aby wszystkie aktywnie ze sobą współpracowały. Pompa ciepła może odbierać nadwyżkę energii wyprodukowanej przez panele fotowoltaiczne i spożytkować ja do ogrzania lub ochłodzenia w domu, może także przechowywać ją w formie ciepłej wody w zbiorniku. Warto więc w sposób przemyślany wdrażać alternatywne źródła energii w domu tak, aby maksymalnie obniżyć koszty utrzymania domu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read