Strona głównaAGDKuchnia gazowo-elektryczna - jakie ma zabezpieczenia?

Kuchnia gazowo-elektryczna – jakie ma zabezpieczenia?

Kuchnie gazowo-elektryczne spełniają podstawowe potrzeby użytkowników, a dzięki temu, że cechują się klasycznym designem, można je zakupić niemal do każdej kuchni. Poza tym producenci wyposażają swoje urządzenia w wiele nowoczesnych funkcji, które mają zapewnić wysoki komfort i bezpieczeństwo podczas codziennego użytkowania. W poniższym tekście wyjaśnimy, jakie zabezpieczenia mają kuchnie gazowo-elektryczne.

Zabezpieczenia w kuchenkach gazowo-elektrycznych

Kiedyś kuchenki gazowe były uznawane za niebezpieczne. Jednak teraz producenci stosują w nich wiele zabezpieczeń i funkcji, które dbają o nasze bezpieczeństwo podczas codziennego użytkowania.

Zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu

Jednym z najważniejszych zabezpieczeń, jakie stosują producenci w kuchenkach gazowo-elektrycznych, jest zabezpieczenie przeciwwypływowe gazu. Z racji tego, że gaz jest bezbarwną, lotną substancją, stanowi zagrożenie dla naszego zdrowia, a nawet życia. Poza tym ulatniający się gaz może doprowadzić do wybuchu, jeśli w jego obecności użyjemy otwartego ognia. Aby nie dopuścić do tego typu sytuacji, producenci stosują w kuchenkach automatyczne odcięcie gazu. Oznacza to, że jeśli przez przypadek zalejemy palnik wodą lub płomień zgaśnie podczas przeciągu, zawór natychmiast odetnie dopływ gazu do palnika, uniemożliwiając w ten sposób ulatnianie się gazu.

Zabezpieczenie przed dziećmi

Nowoczesne płyty grzewcze czy piekarniki wyposażone są w zabezpieczenie przed dziećmi w postaci blokady panelu sterowania. Po wciśnięciu pewnej kombinacji przycisków możliwe jest zablokowanie sterowania, co uniemożliwia najmłodszym uruchomienie urządzenia lub zmianę ustawień. Z racji tego, że kuchenki gazowo-elektryczne nie mają dotykowych paneli sterowania, oferują inny typ zabezpieczenia przed dziećmi. Mianowicie są to pokrętła, niemożliwe do odkręcenia przez najmłodszych. Dobrym przykładem jest tu kuchenka gazowo-elektryczna Gorenje K5351SH. Aby zapalić płomień w jej palnikach, najpierw trzeba nacisnąć pokrętło, a dopiero potem je obrócić. Małe dzieci nie będą w stanie zrobić tego samodzielnie.

Chłodny front w drzwiach

Bardziej zaawansowane kuchnie gazowo-elektryczne wyposażone są w tzw. chłodny front. Dzięki niemu zewnętrzna strona drzwi piekarnika nagrzewa się bardzo delikatnie, do niskiej temperatury, która nie stanowi dla najmłodszych zagrożenia. Taki efekt udało się producentom uzyskać poprzez zastosowanie w drzwiach potrójnej szyby.

Elektryczna zapalarka gazu

Starsze modele kuchenek gazowych i gazowo-elektrycznych nie miały zintegrowanych z pokrętłami zapalarek gazu. W rezultacie trzeba było używać zapałek, zapalniczki lub elektrycznych zapalarek, by zapalić jeden z palników. Teraz praktycznie wszystkie dostępne w sprzedaży kuchenki mają elektryczne zapalarki gazu, które zapewniają komfort, bezpieczeństwo i ułatwiają kontrolę nad urządzeniem.

Nakrywa

Niektóre kuchenki gazowo-elektryczne wyposażone są w nakrywę/ pokrywę. Może się ona wydawać całkowicie zbędnym dodatkiem, tymczasem jest bardzo użyteczna. Przede wszystkim zapewnia bezpieczeństwo w kuchni i stanowi zabezpieczenie przed najmłodszymi domownikami. Wystarczy zamknąć pokrywę po skończonym gotowaniu, by mieć pewność, że dziecko nie zacznie bawić się palnikami. Poza tym nakrywa sprawia, że łatwiej jest utrzymać kuchenkę w czystości, gdyż na zamkniętej płycie gazowej nie gromadzą się zabrudzenia i resztki żywności. Pokrywy mogą być wykonane z różnych materiałów. Przykładowo w kuchence Gorenje K5351 SH nakrywa została wykonana ze stali lakierowanej, dzięki czemu jest wytrzymała, a przy tym estetycznie się prezentuje.

Gdzie nie może stać kuchenka gazowo-elektryczna?

Musimy pamiętać, że wpływ na bezpieczeństwo użytkowania kuchenki gazowo-elektrycznej będzie mieć również jej ustawienie. Pod żadnym pozorem nie wolno ustawiać urządzenia pod oknem – należy zachować przynajmniej 0,5 metra odstępu. Istnieje bowiem ryzyko, że podmuch wiatru zdmuchnie płomień. Podobnie sprawa wygląda w przypadku zlewozmywaka. Między nim a kuchenką powinniśmy zachować około 30-40 cm wolnej przestrzeni, co zapobiegnie pryskaniu wody na palniki i zapewni komfortowe użytkowanie. Kuchenki nie powinniśmy również stawiać bezpośrednio przy lodówce, gdyż jej obecność może zwiększyć zużycie energii przez chłodziarkę. Warto zatem zachować bezpieczną odległość – przynajmniej 30 cm.

Pozostaje jeszcze pytanie, czy kuchenka gazowa może stać przy ścianie. Producenci nie zalecają ustawiania jej bezpośrednio przy ścianie, warto więc zachować kilka centymetrów odstępu. Ograniczy to zachlapania i uszkodzenia ścian, a przy tym ułatwi gotowanie. Podobnie sprawa wygląda w przypadku odległości szafki od kuchenki gazowej.

Jaką kuchenkę gazowo-elektryczną wybrać?

Niektórzy uważają, że kuchenka gazowo-elektryczna dedykowana jest tylko dla seniora. Tymczasem, ze względu na swój klasyczny wygląd, doskonale sprawdzi się w każdym wnętrzu. Będzie również odpowiednim rozwiązaniem do domków letniskowych czy altanek. Na rynku nie brakuje kuchenek wolnostojących, dlatego trudno jest zdecydować się na konkretny model. Polecana jest jednak kuchenka Gorenje K5351SH, która ma 4 palniki gazowe i piekarnik elektryczny o pojemności 62 litrów. Oferuje 11 funkcji grzania, w tym termoobieg, który równomiernie rozprowadza ciepłe powietrze po całej komorze piekarnika, dzięki czemu pozwala piec kilka potraw jednocześnie. Kuchenkę można kupić w sklepach online ze sprzętem AGD, np. w Max Elektro.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read