Piękno i ochrona – dwoje do pary. Kilka słów o zaletach lazurowania drewna

Powiedzmy sobie wprost – tegoroczna wiosna zaskoczyła chyba każdego z nas! W jednej chwili temperatura sięgała niemal 30 stopni, by kilka dni później spaść gwałtownie w akompaniamencie obitego deszczu i porywistego wiatru. Skutki kapryśnej pogody wystawiły na ciężką próbę nie tylko nasze samopoczucie, ale i przydomowe drewno, któremu należy się dziś szczególna ochrona. Czy można je zabezpieczyć, a jednocześnie dodać mu estetycznej świeżości? Można! Wystarczy wysokiej jakości lazura i odrobina manualnego zacięcia.

Odpowiedź na wysokie wymagania

Z uszkodzeniami drewna, podobnie jak z przeziębieniem – lepiej zapobiegać niż leczyć. W obu przypadkach częściową winę za stan rzeczy ponoszą znaczące wahania temperatury, nieustępliwy deszcz oraz mroźny wiatr. Ale to nie wszystko – ten naturalny surowiec musi dodatkowo radzić sobie z intensywnym działaniem promieni słonecznych, a nawet nieproszonymi gośćmi – szkodnikami, pleśnią i mikroorganizmami. W wyniku działania powyższych czynników, materiał na przemian kurczy się i rozszerza, pokrywa się licznymi drobnymi pęknięciami, wysycha, płowieje, pęcznieje i nienaturalnie żółknie, a w efekcie, niestety wpływa negatywnie na estetykę pieczołowicie aranżowanego tarasu, ogrodu czy strefy wokół domu. W jaki sposób zabezpieczyć więc drewno wystawione na szwank? Jeśli zależy nam na ochronie elementów małej architektury, zachowaniu naturalnego charakteru materiału, a jednocześnie dopasowaniu go do nowoczesnej bryły domu, warto postawić na sprawdzoną lazurę, która zyskuje wśród inwestorów coraz większą popularność.

Co niezwykłego kryje się w tych preparatach?

Ochrona i dekoracja

Lazury to nowoczesne środki, którymi nie tylko udekorujemy, ale i w pełni zabezpieczymy wrażliwy materiał. – Lazura ochronna Współczesna Polski Klimat zawiera multi filtry UV zapewniające pełną ochronę przed wysychaniem i szarzeniem drewna spowodowanym intensywną ekspozycją na promienie słoneczne – zwłaszcza latem. Tworzona przez nią powłoka jest wodoodporna, dlatego krople deszczu nie wnikają w głąb drewna, lecz spływają po jego powierzchni. Dodatkowo, produkt jest w pełni mrozoodporny – nie pęka oraz nie łuszczy się, gdy słupek rtęci spada poniżej zera. Elastyczne warstwy osłonowe tworzone przez lazurę pracują wraz ze zmianami objętościowymi wynikającymi z wahań temperatury, pozwalają drewnu oddychać, dzięki czemu chronią surowiec przez cały rok – wyjaśnia Paweł Piotrowicz, ekspert marki V33.

Drewno w domowym spa

Renowacja drewna z użyciem lazur jest niezwykle prosta, a efekt zaskoczy niejednego miłośnika natury. Jak się do tego zabrać?

Krok I – przygotowanie podłoża

Zanim przystąpimy do aplikacji wybranej lazury, pamiętajmy, że drewno musi być czyste, suche i o odpowiedniej wilgotności. Surowe drewno należy przeszlifować papierem ściernym, odpylić oraz zabezpieczyć Impregnatem do drewna konstrukcyjnego V33. Z drewna wcześniej pokrytego lazurą usuwamy złuszczającą się warstwę, powierzchnię szlifujemy i odkurzamy, zaś w przypadku pracy z gatunkami egzotycznymi oraz twardymi powinniśmy skorzystać z odpowiedniego podkładu.

Krok II – aplikacja

Przed użyciem oraz w trakcie malowania Lazurę współczesną Polski klimat V33 należy dokładnie wymieszać. W przypadku aplikacji pędzlem, nakładamy minimum dwie warstwy, zaś korzystając z pistoletu natryskowego – trzy. Pracując z powierzchniami szczególnie newralgicznymi, takimi jak na przykład drewniane elewacje czy okiennice wychodzące na południe lub zachód, warto nałożyć dodatkową warstwę lazury.

Krok III – finisz

Teraz możemy już spać spokojnie i cieszyć się zadbanym tarasem, altaną czy elewacją przez wiele kolejnych lat!

Nie pomijajmy estetyki

Lazurom zarzuca się czasami, że choć skutecznie chronią drewno, to jednocześnie nie korespondują najlepiej z najnowszymi trendami w architekturze. Nic bardziej mylnego! – Lazura współczesna Polski klimat V33 przywróci drewnu dawny blask i zachowa jego piękno nawet do 9 lat. Aż 9 modnych kolorów: odymiony świerk, czerwony cedr, ciemną miedź, pozłacaną sosnę, biały cedr, odymiony dąb, srebrnoszary, srebrny cedr oraz grafitowy dąb utrwalą piękno tego naturalnego surowca i podkreślą jego usłojenie, a nieprzemakalna powłoka zagwarantuje trwały i niezawodny efekt dekoracyjny – podkreśla Paweł Piotrowicz, ekspert marki V33.

Drewno to niezwykle wszechstronny materiał, który kryje w sobie wiele uroku. Aby pokazał pełnię swoich możliwości, otoczmy go odpowiednią opieką. Dzięki temu zyskamy pewność, że aranżacja strefy wokół domu będzie każdej wiosny rozkwitać na nowo!

Piękno i ochrona – dwoje do pary. Kilka słów o zaletach lazurowania drewna
Rate this post

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here