Strona głównaBUDOWAProjekty garaży - jakie są rodzaje garaży?

Projekty garaży – jakie są rodzaje garaży?

Wybór rodzaju garażu zależy od wielu czynników, m.in. od szerokości i kształtu działki, umieszczenia względem ulicy. Jakie są zatem rodzaje garaży? Omawiamy najpopularniejsze projekty!

Szukamy miejsca na garaż!

Wyróżniamy garaże połączone z domem i garaże wolnostojące. Gotowe projekty domów najczęściej uwzględniają garaż, który wkomponowany jest w bryłę budynku. Większy problem jest wtedy, gdy działka jest już w pełni zagospodarowana i nie uwzględniono na niej miejsca na garaż. Wtedy trzeba postępować zgodnie z obowiązującymi przepisami i zapoznać się z uregulowaniami, które mogą widnieć w planie miejscowym. Projekty garaży dzieli się również ze względu na liczbę stanowisk, czyli na jedno-, dwu- i wielostanowiskowe.

Garaż połączony z budynkiem – co warto o nim wiedzieć?

Jest obecnie najczęściej stosowanym rozwiązaniem. Nierzadko kupowane są działki o niestandardowych wymiarach, które trzeba jak najdokładniej zaplanować. Wśród nich dostępne są garaże:

  • w bryle budynku,
  • doklejone,
  • wysunięte,
  • cofnięte,
  • podziemne.

Garaż wtopiony w bryłę budynku

Projekty garaży w bryle budynku są częścią domu. Garaż nie wyróżnia się, gdyż przykrywa go ten sam dach, na tej samej wysokości. Pozwala to ograniczyć koszty budowy, bo potrzeba mniej materiałów do pokrycia dachu czy postawienia ścian zewnętrznych i ich wykończenia. Najczęściej spotykanym rodzajem są garaże w bryle budynku, które umieszczone są od strony ulicy. Stosunkowo krótki podjazd i zwarta bryła pozwalają zaoszczędzić sporo miejsca, które można przeznaczyć na ogród z tyłu domu.

Garaż doklejony

Garaż umieszczony jest przy bocznej ścianie domu. W tym przypadku garaż, choć skomponowany z domem, jest wyróżniony poprzez osobne zadaszenie. Garaż doklejony najczęściej wykorzystywany jest na działkach prostokątnych, które szerokim bokiem przylegają do ulicy.

Garaż wysunięty

Garaż wychodzący przed elewację budynku, jako najbardziej wysunięty obszar w stronę ulicy, najmocniej rzuca się w oczy. Osłania on resztę budynku, nadając przestrzeni większej prywatności. Krótki podjazd może utrudnić manewewrowanie autem podczas wjazdu i wyjazdu. W tym przypadku poleca się poszerzenie podjazdu, co ułatwi kierowanie.

Domowy garaż podziemny

Garaż w piwnicy jest nieczęstym wyborem, gdyż wymaga on sprawdzenia poziomu wód gruntowych na placu, stworzenia podpiwniczenia i zaprojektowania podjazdu zgodnie z obowiązującymi przepisami. Do tego należy pamiętać o instalacji chroniącej garaż przed zalaniem wodą z pojazdu.

Kiedy warto wybrać garaż wolnostojący?

Często pojawia się na niestandardowych działkach lub wtedy, gdy dom jest na tyle wąski, że nie pomieści on garażu. Wolnostojący obiekt może być położony przed domem lub w głębi ogrodu.

Projekty garaży wolno-stojących można podzielić na:

Garaż na tyłach domu ma ten minus, że zimą może czekać domowników długie odśnieżanie. Do tego łatwo można zdominować nim ogród. Przyda się on jednak osobom, które planują budynek gospodarczy z garażem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read