Wycena mieszkania – co jest brane pod uwagę?

Chcąc kupić czy sprzedać mieszkanie, warto poznać jego prawdziwą wartość. Kupno lokalu jest z pewnością ważną decyzją, którą nie należy podejmować pochopnie. Warto zrobić wcześniej wycenę mieszkania, by dostać prawdziwe, rzetelne informacje na temat jego prawdziwej wartości i ceny. Taka wycena przyda nam się w trakcie negocjacji z właścicielem nieruchomości. By doszło do dobrej i dokładnej wyceny mieszkania, potrzebne jest kilka czynników, które poznasz po przeczytaniu tego artykułu.

Podstawowe informacje

Aby dokonać wyceny mieszkania należy przede wszystkim wziąć pod uwagę miasto, w którym ono się znajduje. Duże znaczenie ma wielkość tego miasta, a także zainteresowanie ludzi mieszkaniem tam. Oczywiście ulica i numer budynku też ma znaczenie. Na tej podstawie możemy wiedzieć, na przykład czy jest ono ulokowane w bezpiecznej okolicy. Oczywiście bardzo ważnym aspektem jest to, jakiej wielkości jest mieszkanie. Jaką ma powierzchnię. Dodatkowo warto podać ilość pokoi, które się w nim znajdują. Trzeba również podać piętro, na którym dane mieszkanie jest, a także całkowita ilość pięter dostępnych w danym budynku. Ważnym aspektem jest też typ danego budynku. Czy jest to bok, kamienica, wieżowiec, a może jeszcze inny? Rok budowy, także może mieć kluczową rolę w przy wycenie mieszkania. Dodatkowo można również wziąć pod uwagę aspekty takie jak to, czy w budynku dostępna jest winda, czy mieszkanie ma dojście do balkonu lub tarasu, a także to czy mieszkańcy lokalu mają do dyspozycji piwnicę lub komórkę lokatorską. Każdy z tych czynników ma wpływ na wartość mieszkania, a także może mieć wpływ na to, czy dane lokum będzie nam odpowiadał. Niektóre aspekty takie jak na przykład obecność windy, może być kluczowa, jeśli posiadamy małe dziecko, lub poruszamy się wózkiem inwalidzkim.

Inne interesujące kwestie

Na wartość mieszkania mają wpływ czynniki opisane powyżej. Jednak często dla nas interesujące są również inne kwestie. Decydując się na kupno mieszkania, z pewnością chcemy wiedzieć, jakie przydatne obiekty znajdują się blisko nie. Warto dowiedzieć się, jaką trasę będziemy musieli pokonywać w czasie dotarcia do pracy, czy odprowadzania dziecka do przedszkola czy szkoły. Umiejscowienie mieszkania blisko przystanków, sklepów czy miejsc rozrywkowych takich jak kino czy teatr również może mieć dla nas duże znaczenie. Te kwestie nie zawsze znajdą się w wycenie mieszkania, które zlecimy. Jednak trzeba wiedzieć, że niektóre firmy zwracają na to uwagę. Z pewnością poznanie takich szczegółów będzie dla nas bardzo przydatne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here