Strona głównaARANŻACJE5 wielkich pomysłów na małe kuchnie

5 wielkich pomysłów na małe kuchnie

Niezależnie od tego, czy redukują pracę, żyją bardziej odpowiedzialnie, czy po prostu upraszczają swoje obowiązki, coraz więcej Polaków przenosi się do mniejszych domów. W całym naszym kraju obserwuje się odchodzenie od większych domów na rzecz „małych” domów o powierzchni poniżej 100 metrów kwadratowych. Podczas gdy większość z nas nie idzie taką ścieżką, istnieje mnóstwo korzyści z wyboru czegoś mniejszego. Wybór mniejszej ilości miejsca nie oznacza, że musisz rezygnować z udogodnień – w rzeczywistości większość z tych domów eliminuje niewykorzystaną przestrzeń, zwracając większą uwagę na najważniejsze pomieszczenia. A z tych pokoi kuchnia jest chyba naszą ulubioną! Przyjrzyjmy się więc prostym sposobom na ulepszenie kuchni bez względu na wielkość domu. Skorzystaj z tych 5 wielkich pomysłów na małe kuchnie, aby poprowadzić swoją podróż projektową w tej bardzo ważnej przestrzeni!

1. Zmaksymalizuj miejsce na przechowywanie

Posiadanie domu budowanego wg. projektu małego domu, że będziesz mieć mniej powierzchni, ale nie martw się! Powinieneś to przyjąć. Mając wszystkie zaoszczędzone pieniądze, możesz zainwestować czas i wysiłek w dodanie najwyższej klasy opcji przechowywania w swojej kuchni. To stosunkowo łatwa aktualizacja, która ma ogromny wpływ! Dlatego jest to pierwszy z naszych 5 wielkich pomysłów na małe kuchnie.

Pomyśl o zainstalowaniu wysuwanej spiżarni lub uchylnych szafek do przechowywania, aby jak najlepiej wykorzystać każdą przestrzeń. Zainstaluj stojaki na garnki, aby zwolnić szafki i wyeksponować swoje naczynia kuchenne. Rozważ szafki od podłogi do sufitu z ukrytą drabiną do wykorzystania w razie potrzeby.

Zachęcamy również do zinwentaryzowania wszystkich artykułów kuchennych przed przeprowadzką. Zadaj sobie pytanie, czego naprawdę potrzebujesz i bez czego mógłbyś żyć. Kiedy masz mniej miejsca do pracy, odpowiedź powinna stać się nieco jaśniejsza. Przekaż nieużywane gadżety i zwolnij miejsce na rzeczy, których potrzebujesz.

2. Rozświetl to

Ważne jest, aby Twoja kuchnia była jak najlepiej oświetlona! Połączenie naturalnego i sztucznego oświetlenia najlepiej podkreśli przestrzeń. Jeśli to jeszcze możliwe, uwzględnij to jeszcze na etapie modyfikacji Twojego nowoczesnego projektu domu. Dodatkowo ciepłe ledowe żarówki pod szafkami mogą rozjaśnić blaty. Oświetlenie sufitowe nie tylko ułatwia zobaczenie, co robisz, ale także tworzy głębię, aby otworzyć mały pokój. Dodatkowo oświetlone przeszklone szafki dodają iluzję większej kuchni, prezentując niektóre z twoich ulubionych kawałków porcelany.

Dodaj okna do ściany zewnętrznej lub nawet do pokoju łączącego, aby wnieść światło lub zwiększyć atmosferę pomieszczenia. Masz drzwi? Wymień solidne drzwi na szklane lub całkowicie je zdejmij, aby uzyskać większą otwartość. Dodanie lustrzanych płytek w tylnej części małej kuchni może również sprawić, że przestrzeń będzie większa. Możesz nawet chcieć świetlik, aby zalać przestrzeń jeszcze większą ilością naturalnego światła!

Cokolwiek wybierzesz, ważne jest posiadanie wystarczającej ilości światła. Nie tylko ożywi Twoją kuchnię, ale ma również kluczowe znaczenie dla bezpieczeństwa.

3. Wybierz odpowiednie urządzenia

Skorzystaj z małych, ale wysokiej jakości urządzeń wiodących producentów. Poszukaj zmywarek i lodówek side-by-side lub lodówek z zamrażarką dolną, przeznaczonych do małych kuchni. Rozważ dodanie półki podblatowej do kuchenki mikrofalowej lub zakup szuflady do kuchenki mikrofalowej, aby uniknąć umieszczania jej na blacie lub posiadanie jej poza zasięgiem.

Kombinowane piekarniki ścienne i płyty indukcyjne oferują większą wszechstronność i zwalniają miejsce na blacie i szafce. W bardzo małych kuchniach projektanci zalecają przeniesienie lodówki do sąsiedniej spiżarni lub pobliskiego zakątka. Przeniesienie lodówki może być całkiem praktyczne, zwłaszcza jeśli dodasz jedną lub dwie szuflady lodówki w kuchni, aby wszystko było pod ręką.

4. Wykorzystaj sąsiednie przestrzenie

Jak już mówimy o uwolnieniu kuchni z nadmiaru rzeczy, rozważ uwolnienie większej liczby szafek, przechowując mniej używane przedmioty w pobliskiej szafie. Pamiętaj, że mniejsze domy powinny oferować mnóstwo unikalnych opcji przechowywania, więc zachęcamy do zastanowienia się nad sposobami przyjęcia kreatywnych rozwiązań. Być może chciałbyś zmienić podstawową garderobę w coś z półkami do przechowywania lub innych nieporęcznych artykułów kuchennych. A może wolisz głęboką zamrażarkę w garażu lub w kuchni, dzięki czemu możesz mieć mniejszą lodówkę/zamrażarkę w kuchni. Widzieliśmy nawet, jak właściciele domów budowali garaże na niepsującą się żywność, aby zwolnić miejsce w spiżarni.

Tylko dlatego, że zmniejszasz rozmiar lub wybierasz mały nowoczesny projekt domu, nie oznacza, że musisz pozbyć się wszystkich swoich rzeczy! Oznacza to po prostu, że musisz wykazać się kreatywnością.

5. Przemyśl zlew kuchenny

Finał naszych 5 wielkich pomysłów na małe kuchnie jest nieco bardziej zniuansowany, ale może sprawić ogromną różnicę. W tym ostatnim kroku chcielibyśmy, abyś rozważył opcje zlewu kuchennego. Zachęcamy do przyjęcia wszystkiego, co może zrobić i czym może być zlew kuchenny.

Wiele nowych zlewozmywaków jest wyposażonych w akcesoria, które umożliwiają pracę w obszarze zlewozmywaka, skutecznie zapewniając dodatkową przestrzeń na blacie. Siekanie, tarcie, płukanie i odsączanie może odbywać się w jednym miejscu. Dostępne są również akcesoria do zlewów, takie jak deski do krojenia, kosze na sitka i uchwyty na sztućce, które można doposażyć w istniejące zlewozmywaki.

Ponadto niektórzy projektanci kuchni kwestionują powszechną mądrość, że zlew musi znajdować się pod oknem kuchennym. Rozważ zainstalowanie zlewu w „martwym kącie”, aby zapewnić więcej użytecznej przestrzeni roboczej. Dłuższy odcinek nieprzerwanego blatu daje również złudzenie większej przestrzeni. Jeśli po prostu nie możesz zrezygnować z okna, nie martw się. Możesz również zainstalować swoją płytę kuchenną w tej martwej przestrzeni, o ile możesz również zamontować okap.

Cokolwiek chcesz od swojej małej kuchni, jesteśmy pewni, że możesz to zrealizować. 

Wiele da się zaplanować na etapie wyboru projektu domu, więc zachęcamy Cię szczególnie w tym momencie do głębokiego zastanowienia się nad projektem domu i jego modyfikacjom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read