Drzwi zewnętrzne do domu stanowią swego rodzaju wizytówkę, dlatego powinny estetycznie pasować do elewacji. Jednocześnie chronią one przed chłodem i wizytami nieproszonych gości, oprócz wyglądu istotne znaczenie będą więc miały również inne parametry. Czym kierować się podczas zakupów?
Drzwi zewnętrzne do domu – ochrona przed chłodem
Jednym z najważniejszych zadań drzwi zewnętrznych do domu jest zapobieganie wychładzaniu wnętrza budynku. Podczas zakupów należy więc zwrócić uwagę na współczynnik przenikania ciepła U – im jest niższy, tym lepiej drzwi chronią dom przed stratami ciepła. Według normy, która ma wejść w życie od stycznia 2021 roku, współczynnik przenikania ciepła w drzwiach zewnętrznych do domu nie powinien być większy niż 1,3 W/(m²•K). Warto jednak wiedzieć, że już teraz można kupić modele z jeszcze lepszymi parametrami termoizolacyjnymi. Zapewnią one ochronę przed przenikaniem chłodu do budynku na wyższym poziomie i mogą być montowane również w domach pasywnych.
Zabezpieczenia przed włamaniami
Ochrona przed wizytą nieproszonych gości to kolejna funkcją, jaką pełnić powinny dobrze dobrane drzwi zewnętrzne do domu. Właśnie dlatego wybierając model mający skutecznie uniemożliwiać dostanie się złodziei do środka, należy wziąć pod uwagę klasę antywłamaniową RC – im jest ona wyższa, tym większa ochrona przed włamaniem. Oczywiście istotne znaczenie ma również jakość wykonania oraz materiały, z jakich wyprodukowano drzwi zewnętrze do domu. Modele z PCV mają najgorsze parametry antywłamaniowe, a zdecydowanie lepszą ochronę zapewnią te wykonane z litego drewna, ze stali lub aluminium. Dodatkowe zabezpieczenie stanowią takie rozwiązania, jak specjalne bolce antywłamaniowe, wielopunktowe ryglowanie zamka czy systemy uniemożliwiające jego rozwiercenie.
Drzwi zewnętrzne do domu wygodne w użytkowaniu
Zgodnie z obowiązującymi normami drzwi zewnętrzne do domu powinny mieć co najmniej 90 cm szerokości i 200 cm wysokości. Warto jednak zastanowić się nad nieco szerszym modelem, który sprawdzi się szczególnie podczas remontów czy wnoszenia do budynku nowych mebli. Pamiętajmy też, że w przypadku okazałych domów lepiej prezentować się będą szersze drzwi wejściowe lub modele dwuskrzydłowe. Na wygodę użytkowania wpływa również to, czy drzwi są głośne podczas pracy.
Drewniane, metalowe, a może z PCV?
Drzwi wejściowe do domu są wykonywane z różnych materiałów. Modele drewniane zapewniają dobre parametry izolacji akustycznej i termicznej, jednak są dość kosztowne i wymagają regularnej konserwacji. W przeciwnym razie stracą na urodzie pod wpływem niekorzystnego działania czynników atmosferycznych. Inwestorzy szukający budżetowego rozwiązania często decydują się na modele z PCV. Chociaż skutecznie chronią przed hałasem i przenikaniem chłodu do wnętrza budynku, a ich pielęgnacja nie jest trudna, mogą odkształcać się pod wpływem temperatury. Ponadto, jak już zostało wspomniane, nie zapewnią one skutecznej ochrony przed włamaniami. Drzwi wykonane ze stali lub aluminium zdecydowanie lepiej zabezpieczą dom przed złodziejami. Oprócz tego łatwo je wyczyścić i są odporne na uszkodzenia mechaniczne oraz działanie czynników atmosferycznych. Zastosowanie odpowiednich materiałów wypełniających skrzydło zagwarantuje z kolei optymalne parametry termoizolacyjne i dźwiękoszczelne.
Wzornictwo dopasowane do budynku
Wybierając drzwi zewnętrzne do domu, należy wziąć pod uwagę istotne parametry wpływające na bezpieczeństwo i komfort domowników, nie należy jednak pomijać przy tym designu. Dobrze dobrane drzwi wejściowe łączą w sobie skuteczną ochronę przed złodziejami, chłodem i hałasem z ulicy, a jednocześnie wpisują się w styl architektoniczny budynku i stanowią uzupełnienie elewacji. W przypadku klasycznych domów dobrze prezentować się będą eleganckie drzwi drewniane, do nowoczesnych zaś pasują modele ze stali lub aluminium. Jeśli zaś istnieje konieczność doświetlenia przedsionka, warto rozważyć zakup skrzydła z przeszkleniami.
Materiał zewnętrzny