Strona głównaPORADYCechy, zastosowanie, zalety kolumn żwirowych i żwirowo-betonowych

Cechy, zastosowanie, zalety kolumn żwirowych i żwirowo-betonowych

W wielu przypadkach, przed rozpoczęciem budowy, konieczne jest wzmocnienie podłoża lub zastosowanie jednej z nowoczesnych metod posadowienia budynków. Wybór technologii uzależniony jest od rodzaju gruntu, zastosowania konstrukcji, a także od otaczającej ją infrastruktury. Jednym z rozwiązań są kolumny żwirowe oraz żwirowo-betonowe. Jaki są ich cechy oraz zalety?

Wzmacnianie podłoża gruntowego

Ze względu na to, że budowa często prowadzona jest w miejscach o trudnych warunkach lub konstrukcja jest zaawansowana technologiczne, klasyczne sposoby stawiania fundamentów nie wystarczają. Konieczne jest wcześniejsze przeprowadzenie badań geotechnicznych, w wyniku których nierzadko okazuje się, że należy wykonać inżynieryjne wzmocnienie podłoża budowlanego. Może być to spowodowane zmiennymi uwarunkowaniami geologicznymi bądź też zagospodarowaniem nieużytków, czyli miejsc, które w poprzednich latach były pomijane podczas realizacji dużych inwestycji, najczęściej właśnie ze względu na niekorzystne warunki gruntowe.

Jednak obecnie coraz częściej w takich przypadkach wykorzystuje się jedną z metod wzmacniania podłoża gruntowego. Jej wybór nigdy nie jest uniwersalny, poprzedza się go dokładnymi badaniami oraz analizą możliwości. Może to być zagęszczanie, wymiana, wibroflotacja czy zastosowanie kolumn żwirowych, DSM lub przemieszczeniowych.

Kolumny żwirowe oraz żwirowo-betonowe stosuje się głównie w celu wzmocnienia podłoża (www.keller.com.pl), zarówno w przypadku gruntów spoistych, jak i niespoistych. Na czym to polega i kiedy się wykonuje?

Kolumny żwirowe i żwirowo-betonowe – zastosowanie, zalety

Tak jak już pisaliśmy, kolumny żwirowe oraz żwirowo-betonowe służą do wzmacniania terenu budowy, co umożliwia trwałe oraz stabilne posadowienie budynków, nawet jeśli konstrukcja jest zaawansowana, a grunt narażony na wysokie obciążenia.

W zależności od wybranej metody proces przebiega nieco inaczej. W trakcie wykonywania kolumn żwirowych, przy pomocy wibratora zagłębianego w podłoże, wprowadzane jest kruszywo, które następnie jest zagęszczane. W przypadku kolumn żwirowo-betonowych jest podobnie, lecz zamiast kruszywa, podawany jest przez wibrator beton ubijany.

Kiedy metody te mają zastosowanie? M.in. wtedy, gdy konieczne jest zwiększenie sztywności gruntu oraz jego wytrzymałości na ścinanie. Dzięki temu można ograniczyć ryzyko osiadania fundamentów, a także zwiększyć nośność. Kolumny żwirowe lub żwirowo-betonowe wykonuje się, gdy budowana konstrukcja ma znajdować się na zboczach lub na terenie zagrożonym trzęsieniami ziemi, w ten sposób zapobiega się przemieszczeniom.

Zalety wzmacniania gruntów przy pomocy kolumn żwirowych

Kolumny żwirowe oraz żwirowo-betonowe są uniwersalną metodą, a to dzięki temu, że można ją dopasować do warunków geotechnicznych, choć tak jak już wspominaliśmy, jej wybór nigdy nie może być przypadkowy, należy poprzedzić go badaniami.

Jest to stosunkowo szybki oraz ekonomiczny sposób na wzmocnienie podłoża, który może być wykonany do prawie każdej głębokości. Pozwala na dynamiczną kontrolę nośności gruntu oraz wykazuje się niską wrażliwości na przeszkody naturalne, występujące w gruncie, takie jak kamienie.

Ponadto jest to cicha technologia, generująca niewielką ilość urobku. A czy sprawdzi się zawsze? Nie – to już trzeba konsultować ze specjalistami.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read