Strona głównaBUDOWACo musisz wiedzieć, zanim wybierzesz drewno konstrukcyjne?

Co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz drewno konstrukcyjne?

Drewno ma bardzo szerokie zastosowanie. Często i chętnie wykorzystywane jest jako istotny element konstrukcji budynków. Żeby zapewnić bezpieczeństwo korzystającym z nich ludziom, musi mieć określone właściwości. Jakimi cechami powinno się odznaczać drewno konstrukcyjne? Sprawdź, jak znaleźć to idealne!

Dlaczego stosuje się drewno do konstrukcji budynków?

Drewno konstrukcyjne jest szeroko stosowane. To relatywnie tani i wysoko dostępny materiał. Nie bez znaczenia pozostaje tu także kwestia ekologii. Ponadto drewno konstrukcyjne jest bardzo wytrzymałe i łatwe do obróbki. Z powodzeniem radzi sobie w roli podstawy różnego rodzaju szkieletów budynków, ponieważ bardzo dobrze znosi czas i warunki atmosferyczne. Używane jest w postaci belek litych lub klejonych. Do produkcji elementów tego typu używa się wielu gatunków drzew.

Drewno konstrukcyjne – jakie ma właściwości?

Jako istotny element wykorzystywany w budownictwie, drewno konstrukcyjne musi mieć pewne cechy, dzięki którym jest bezpieczne. Chodzi także o spełnianie określonych norm, dzięki czemu może wykorzystane jako szkielet, np. konstrukcji dachowej. Wszystkie te właściwości opisuje się za pomocą wskaźnika nazywanego powszechnie klasą wytrzymałości. Dotyczy ona przede wszystkich takich cech jak gęstość, sprężystość, skłonność do zginania, a także ściskanie i rozciąganie włókien. Klasy gatunków iglastych to rozpiętość między C14 a C50, a liściastych to od D18 do D70. Generalnie, im wyższa cyfra obok litery, tym wyższa jest klasa drewna. Praktyka pokazała, że w budownictwie najlepiej sprawdzają się klasy C24 i C27. Drewno konstrukcyjne tego typu znajdziesz np. w sklepie Woodrive, który specjalizuje się w wyrobach z sosny i świerku.

Gatunki drewna konstrukcyjnego

Drewno konstrukcyjne wyrabia się z drzew liściastych i iglastych. Częściej jednak spotkasz belki wykonane z tej drugiej grupy. Najchętniej wykorzystuje się modrzew, sosnę, jodłę i świerk. Ze względu na dość dużą zawartość żywic gatunki drzew iglastych są odporniejsze na warunki atmosferyczne niż drzewa liściaste. Najpopularniejszym i najczęściej wybieranym gatunkiem jest sosna.

Należy też wspomnieć o tym, że drewno konstrukcyjne musi zostać odpowiednio wysuszone. W tym celu umieszcza się je w specjalnych komorach, gdzie suszy się je do momentu, aż jego wilgotność będzie wynosiła około 12%.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read