Strona głównaPORADYCo warto wiedzieć przed zakupem węgla?

Co warto wiedzieć przed zakupem węgla?

Węgiel to wciąż najczęściej wybierany w naszym kraju materiał opałowy. Z roku na rok cieszy się jednak coraz gorszą opinią. Wiemy bowiem, że może przyczyniać się do zanieczyszczenia środowiska oraz nasilenia smogu. Dzieje się tak jednak zwłaszcza w sytuacji, w której wykorzystujemy węgiel zanieczyszczony, złej jakości. Warto więc wiedzieć na co zwrócić uwagę przed zakupem opału na zimę.

Sprawdzaj kaloryczność węgla

Decydując się na zakup węgla warto wybierać taki, który charakteryzuje się jak najwyższą kalorycznością. Dzięki temu możemy bowiem zmniejszyć ilość węgla, którą spalamy a tym samym sporo zaoszczędzić. Wiele osób popełnia błąd wybierają najtańszy, dostępny na rynku węgiel. Wiąże się to nie tylko większą ilością emitowanych zanieczyszczeń, ale również jest tylko pozorną oszczędnością. Takiego węgla spalamy bowiem znacznie więcej przez co tak naprawdę wydamy więcej pieniędzy..

Węgiel, który nie smoli

Producenci węgla zobligowani są do podawania informacji na temat sprzedawanego produktu. Poza kalorycznością określa się również zawartość siarki oraz ilość emitowanych podczas spalania zanieczyszczeń. Przed zakupem węgla warto dokładnie sprawdzić wszystkie informacje, które podaje nam producent. Pozwoli to na wybór opału, który nie smoli, nie koksuje a przy tym zapewnia wysoką temperaturę spalania.

Zanieczyszczenia – w jaki sposób producenci minimalizują ich ilość?

Każdy węgiel wydobywany spod powierzchni ziemi jest zanieczyszczony. W jego składzie znaleźć możemy kamienie, metal, piasek. Sprawia to, że węgiel nie spala się całkowicie. Produkujemy wówczas duże ilości popiołu. Dlatego też czołowi producenci węgla, którzy dbają o swoich klientów podejmują próby oczyszczenia węgla. W tym celu jest on dokładnie płukany co pozwala pozbyć się znacznej części zanieczyszczeń. Węgiel przesiewa się również z wykorzystaniem separatorów magnetycznych, dzięki czemu wychwytywane są drobiny metalu.

Sprawdź opinie o producencie

Jeśli chcesz mieć pewność, że węgiel, który kupisz spełni wszystkie twoje oczekiwania wykorzystaj możliwości, które daje internet. Obecnie bez trudu sprawdzisz jakimi opiniami cieszy się dany producent oraz jego wyroby. Jeśli znajdziesz negatywnie głosy na temat węgla – lepiej zrezygnować z zakupu takiego produktu.

Podsumowując, całkowita rezygnacja z ogrzewania domu węglem bywa niemożliwa ze względu na wysokie koszty alternatywnych rozwiązań. Na szczęście, kupując dobrej jakości węgiel również możemy przyczynić się do zmniejszenia produkowanych zanieczyszczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read