Ochrona przewodu kominowego przed zakłóceniem lub osłabieniem ciągu, zabezpieczenie wewnętrznego komina przed deszczem wymaga technologii, która zapewnia prawidłowe działanie całego systemu odprowadzania zużytego powietrza i spalin. Czym są daszki kominowe i nasady na komin, kiedy trzeba je montować?
Daszki kominowe, nasady kominowe — czym są?
Sprawny i wydajny system ogrzewania i wentylacji w domu uzależniony jest od prawidłowego działania ciągu kominowego. W wielu przewodach kominowych, w miejscach gdzie spaliny są odprowadzane w sposób grawitacyjny dochodzi do niewłaściwego usuwania zanieczyszczeń. Powodem tzw. odwróconego ciągu może być zła cyrkulacja powietrza w pomieszczeniach, blokowanie przewodów wentylacyjnych, niesprzyjające warunki atmosferyczne lub odbite przeszkody, które powodują wtłaczanie dymu, spalin do komina. Dlatego tak ważne jest odpowiednie zakończenie kominów, które sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu instalacji grzewczej i domowej wentylacji.
Nasady kominowe i daszki kominowe, instalowane na szczycie komina wspomagają ciąg kominowy i stabilizują jego konstrukcję. Poprawiają siłę odprowadzania zanieczyszczeń i asekurują przed powstawaniem ciągu wstecznego. Daszki kominowe zabezpieczają przewód kominowy przed opadami deszczu (www.schiedel.com) i śniegu, dzięki czemu wilgoć nie przedostaje się do jego wnętrza. W sprzedaży znajdziemy daszki kominowe stałe, daszki kominowe samonastawne i daszki kominowe obrotowe. Kilka rodzajów nasad kominowych umożliwia dopasowanie konstrukcji do różnych systemów.
Kiedy montować nasady kominowe?
Konieczność instalacji nasad kominowych określona jest w przepisach, ich montaż jest obowiązkowy, przede wszystkich na budynkach zlokalizowanych w górach i nad morzem, gdzie występują silne wiatry o zmiennych kierunkach. Nieruchomości w strefach II i III stopnia obciążenia silnym wiatrem są szczególnie narażone na wtłaczanie dymu i spalin do komina. Na kominach, które usytuowane są w dolnej części połaci dachowej również należy montować daszki kominowe. Nasady na komin to wskazane rozwiązanie kiedy w bezpośrednim sąsiedztwie domu rosną wysokie drzewa. Montaż daszka kominowego powinien zawsze przeprowadzać fachowiec z odpowiednimi uprawnieniami.
Dlaczego warto instalować daszki kominowe?
Korzyści ze stosowania nasad na komin jest kilka. Główną zaletą ich instalacji jest zapobieganie powrotowi spalin do wnętrza domu oraz redukcja ryzyka zatkania komina przez liści i inne zanieczyszczenia. Daszki kominowe usprawniają proces wentylacji grawitacyjnej i wspomagają palenie w kominku. Dzięki odpowiedniemu systemowi odprowadzania zużytego powietrza nasady kominowe wspomagają jego usuwanie i zabezpieczają pomieszczenia domu przed wilgocią. Wykonane w odpowiednim kształcie współgrają estetycznie z wyglądem komina, nie tworzą dużych oporów dla wiatru i uniemożliwiają gnieżdżenia się ptaków.