Strona głównaNIERUCHOMOŚCIDlaczego warto inwestować w rynek nieruchomości?

Dlaczego warto inwestować w rynek nieruchomości?

Pieniądze rodzą pieniądze, ale chcąc dokonać korzystnej inwestycji, musimy podjąć odpowiednią decyzje odnośnie sektora, w którym się będziemy udzielać jako inwestorzy. Tu przychodzą do głowy jedne z najbardziej popularnych i sprawdzonych pomysłów takich jak rynek nieruchomości. Czy warto jednak inwestować w najem bądź sprzedaż mieszkań?

Wzrost cen mieszkań od początku 2017 roku

Patrząc na dotychczasowe statystyki oraz na prognozy, ceny na rynku nieruchomości powinny stale wzrastać. Oznacza to, przy zachowaniu obecnych trendów, ogromny potencjał na zysk poprzez sprzedaż i wynajem przy inwestycji. Nie oznacza to jednak, że inwestycja w rynek nieruchomości jest bez ryzyka. Jak przy każdej inwestycji, inwestor ponosi ryzyko, i chociaż rynek nieruchomości jest rynkiem dość pewnym — ludzie zawsze będą potrzebować mieszkań, należy liczyć się z ryzykiem spadku wartości nieruchomości bądź wzrostem raty kredytu, jeśli używamy go jako sposobu na finansowanie. Nawet przy inwestycjach, które z pozoru są bezpieczne, mogą wystąpić zdarzenia losowe, uniemożliwiające osiągnięcie zysków.

Biorąc pod uwagę ryzyko, według analizy (2018) Narodowego Banku Polskiego inwestycja w nieruchomości statystycznie skutkuje większymi zyskami niż obligacje, czy lokaty w banku i mniejszym ryzykiem od akcji. Nawet przy pozyskiwaniu kapitału inwestycyjnego przez kredyt, w większości przypadków zysk z najmu pokrywa comiesięczną ratę kredytu z nadwyżką, dając również możliwość sprzedaży mieszkania po spłaceniu, zapewniając korzystne rozwiązanie dla szukających długoterminowej inwestycji, na przykład na zabezpieczenie finansowe na okres wieku emerytalnego.

Źródło: Orlex.pl

Przy obecnych ogólnokrajowych trendach, jednym z bardziej zyskownych wyborów może być zakupienie mieszkania nad morzem w lokalizacji atrakcyjnej dla turystów. Inwestycje tego typu charakteryzują się wysoką średnią stopą zwrotu (9%), co jest świetnym wynikiem nawet w porównaniu do reszty już i tak dobrze ocenianych przez ekspertów inwestycji w nieruchomości (stopa zwrotu średnio 4-5%). Fantastyczne wyniki wynikają ze wzrostu odsetka Polaków, który decyduje się na wakacje nad polskim morzem — za niższą cenę niż w przypadku wakacji za granicą mogą mieć oni lepsze warunki.

Przy jakiejkolwiek inwestycji należy pamiętać, aby trzymać rękę na pulsie. Budowane jest wiele nowych apartamentowców, jednak najlepsze miejsca wykupowane są w rekordowo szybkim tempie. Jeśli chcemy dokonać korzystnego wyboru, należy kompleksowo obserwować rynek, nie można przeoczyć żadnej okazji mającej potencjał na zysk.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read