Strona głównaBUDOWAEkologia nie taka droga. Obliczamy cenę fotowoltaiki

Ekologia nie taka droga. Obliczamy cenę fotowoltaiki

Ekologia czy ekonomia? Lepiej zatroszczyć się o środowisko czy o domowy budżet? Jedno nie wyklucza drugiego. Nowoczesne rozwiązania energetyczne nie są już dostępne wyłącznie dla nielicznych. Zakup instalacji fotowoltaicznej w dłuższej perspektywie może się okazać korzystniejszy od tradycyjnych rozwiązań. Jak obliczyć koszt zakupu fotowoltaiki? Zapraszamy do lektury.

Koszt fotowoltaiki – od czego zależy?

Jedną z kwestii najczęściej poruszanych przez osoby zainteresowane zakupem fotowoltaiki, jest cena takiego rozwiązania. Czy systemy fotowoltaiczne są drogie? Niestety, nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi. Decydując się na zakup fotowoltaiki, musimy liczyć się z kosztem rzędu kilkunastu tysięcy zł. Warto jednak podkreślić, że wraz z użytkowaniem systemu, spadną opłaty tradycyjnych rachunków, a to może oznaczać zwrot kosztów w perspektywie nawet kilku lat.

Co decyduje o cenie systemu fotowoltaicznego? Każde z rozwiązań dobierane jest z myślą o potrzebach i warunkach dostępnych w domu klienta. Uwzględnić należy cenę paneli (zwłaszcza liczbę paneli konieczną do spełnienia domowego zapotrzebowania na energię), dobór komponentów do systemu oraz montaż (na dachu lub specjalnym stelażu, w zależności od możliwości).

Jak dobrać system fotowoltaiczny?

Za wskazanie odpowiedniego rozwiązania odpowiedzialny jest producent urządzenia. To od właściwego doboru rozmiaru zależeć będzie opłacalność inwestycji. Jeśli jednak zależy nam na oszacowaniu wstępnych kosztów przedsięwzięcia, możemy skorzystać także z kalkulatora fotowoltaiki, który znajdziesz na stronie https://www.hewalex.pl/fotowoltaika/kalkulator/. To proste w obsłudze narzędzie internetowe, które pomoże przygotować wstępną analizę ekonomiczną.

Jakie dane bierze pod uwagę kalkulator oferty PV?

  • Lokalizację – poziom nasłonecznienia to ważny aspekt w kontekście sprawności fotowoltaiki. Na terenie Polski nie ma dużych różnic pod tym względem – średnio waha się ono między 996 a 1048 kWh/m2.
  • Zużycie energii elektrycznej – na podstawie wysokości ostatnich rachunków za energię system jest w stanie oszacować średnie zużycie i zapotrzebowanie.
  • Orientację paneli fotowoltaicznych – ich nachylenie względem słońca również wpływa na efektywność systemu.

W kalkulatorze można uwzględnić także:

  • Dofinansowanie – przy zakupie fotowoltaiki możemy skorzystać z dotacji. Do 18 grudnia 2020 roku można składać wniosek o dofinansowanie z rządowego programu „Mój prąd”.
  • Monitoring fotowoltaiki – wykorzystanie systemów optymalizujących zużycie pozyskanej energii.

Na podstawie powyższych danych system określi optymalną liczbę modułów fotowoltaicznych. Otrzymamy także podsumowanie kosztów całego przedsięwzięcia wraz z szacowanym czasem zwrotu inwestycji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read