Strona głównaPORADYJak pielęgnować drewnianą podłogę?

Jak pielęgnować drewnianą podłogę?

Warto znać zasady czyszczenia i pielęgnacji podłóg drewnianych. Inne bowiem dotyczą podłoża olejowanego, a inne – lakierowanego. Zastosowanie się do nich to pierwszy krok do tego, aby przedłużyć ich żywot.

Dlaczego tak bardzo lubimy drewniane podłogi? Z pewnością ze względu na wyjątkowy urok tego naturalnego surowca. To jeden z klasycznych materiałów wykorzystywanych przy wykończeniach wnętrz. Podłogi wykonane z drewna to wieloletnia, niezwykle praktyczna inwestycja. Aby jednak móc cieszyć się drewnianą podłogą jak najdłużej, trzeba o nią odpowiednio zadbać już od momentu jej położenia. Jak to zrobić?

Pielęgnacja na co dzień

– Wśród powszechnie dostępnych preparatów do podłóg drewnianych trzeba odróżnić środki czyszczące od preparatów pielęgnacyjnych i pielęgnacyjno-czyszczących – tłumaczy Beata Mierzejewska-Kula, ekspert firmy KOMFORT. – Innym produktem będziemy usuwać zanieczyszczenia, a innym chronić warstwę lakierowaną lub olejowaną podłogi. Nieodpowiedni dobór tych środków albo postępowanie niezgodnie z instrukcją obsługi może doprowadzić do zmatowienia powierzchni, przedostania się wilgoci do drewna czy jego zszarzenia.

Na co dzień wystarczy używać preparatów, które pomogą nam usunąć zabrudzenia. Przy użyciu miękkiej szczotki, odkurzacza lub mopa jesteśmy w stanie zadbać o ich czystość. Najważniejsze to pozbyć się kurzu, piasku i wszelkich innych drobin. Do podłóg olejowanych używamy środków pielęgnacyjnych, które zawierają tłuszcz. Z kolei w przypadku lakierowanych zaleca się stosowanie takich, które są go pozbawione.

Podłogi olejowane

Fot. 2 Deska Senses Dąb Excite
Fot. 2 Deska Senses Dąb Excite

W przypadku podłóg olejowanych, takich jak jednopasmowa SENSES DĄB EXCITE, do konserwacji potrzebne będą specjalne oleje, dzięki którym będzie można zachować wszelkie walory drewna. Preparaty te dodatkowo będą je chronić przed wchłanianiem brudu. Aby pielęgnacja była skuteczna, zabieg powinien być systematycznie powtarzany. W pomieszczeniach, które nie są zbyt intensywnie użytkowane, np. sypialni, taką czynność można wykonać nawet raz czy dwa razy w roku. Jeśli jednak podłoga olejowana położona jest w miejscach, w których natężenie ruchu jest spore, wówczas zabieg ten trzeba powtarzać częściej. Dotyczy to np. salonu i przedpokoju.

Do codziennej pielęgnacji nadają się albo specjalne mydła, albo zestawy do czyszczenia. Jeśli zależy nam na poprawie wyglądu desek, możemy odnowić je samodzielnie. Wystarczy tylko zaopatrzyć się w zestaw naprawczy, za pomocą którego wypełnimy szczeliny lub inne powstałe na powierzchni uszkodzenia. W przypadku zwyczajnych, regularnych porządków do mycia drewnianej podłogi olejowanej lepiej wykorzystywać zimną wodę z płynem, dzięki czemu nie uszkodzimy warstwy zabezpieczającej.

Podłogi lakierowane

To kolejny rodzaj podłóg, który ma częste zastosowanie we wnętrzach. JESION NATUR, lakierowana na biało Deska Barliniecka czy JESION SAIMAA PICCOLO to przykładowe materiały wykorzystywane do ich wykończenia. W tym przypadku również stosujemy tylko odpowiednie produkty. Nie mogą one zawierać np. gliceryny, która będzie niekorzystnie wpływać na powierzchnię podłoża. Lakierowana podłoga szczególnie nie lubi piasku, bo jego ziarenka tworzą rysy. Jeśli piasek nie będzie na bieżąco usuwany, wówczas powoli zniszczy on wierzchnią warstwę drewna. Raz w miesiącu można nałożyć na podłogę specjalną pastę, dzięki której jej powierzchnia zabezpieczona lakierem będzie wzmacniana i nabłyszczana; poza tym w ten sposób pogłębia się jej kolor. Raz na 5–10 lat warto zastanowić się nad tym, czy nie warto zrobić cyklinowania i ponownego lakierowania.

Fot. 3 Deska Dąb Grand Canyon jodła
Fot. 3 Deska Dąb Grand Canyon jodła

A gdy podłoga trochę się zniszczy…

Prawidłowo pielęgnowana podłoga drewniana będzie prezentowała się elegancko i świeżo przez wiele lat. Mimo że jest to surowiec, który producenci odpowiednio wcześniej przygotowują do użytkowania, a przy tym jest specjalnie zabezpieczany podczas montażu, to jednak w codziennym użytkowaniu narażony jest na zniszczenia. Jeśli jednak na drewnianej podłodze zauważymy już mocne defekty, zostają nam do wyboru dwa wyjścia: możemy zdecydować się na wymianę konkretnych desek lub ich fragmentów na nowe, a w przypadku, gdy cała powierzchnia jest już uszkodzona, rozwiązaniem będzie cyklinowanie i jej powtórne zabezpieczanie.

A może zastanawiasz się nad wymianą podłogi w domu lub dopiero budujesz go i nie wiesz, jak dopasować panele drewniane do poszczególnych wnętrz? W takim przypadku cenne podpowiedzi znajdziesz w artykule „Jak dobrać panele do rodzaju pomieszczenia”.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read