Strona głównaREMONTJak zaplanować remont mieszkania? 3 praktyczne wskazówki

Jak zaplanować remont mieszkania? 3 praktyczne wskazówki

Remont mieszkania kojarzy się z dużą inwestycją, bałaganem, kurzem, wysokimi nakładami finansowymi i trudnym do realizacji przedsięwzięciem logistycznym. W tym artykule wskazujemy jak ominąć te trudności i zaplanować remont mieszkania, który sprawi, że poczujemy się miło i komfortowo w swoim nowym wnętrzu.

Jak zaplanować remont w mieszkaniu? 3 praktyczne porady

Remont w mieszkaniu nie musi przyprawiać o ból głowy. Warto podejść do niego rozsądnie, planując każdą z prac i przeznaczane środki finansowe. W ten sposób będziemy mieć przekonanie, że panujemy nad postępem prac, a efekt finalny i zasobność własnego portfela nie zaskoczą przykrą niespodzianką. Oto 3 wskazówki dla osób, które chcą dowiedzieć się jak zaplanować remont mieszkania krok po kroku.

1. Remont mieszkania — zacznij od planu remontu!

Remont mieszkania warto zacząć od opracowania planu. Powinien on uwzględniać zakres prac, czas i termin ich realizacji oraz posiadane środki finansowe. Dodatkowo plan remontu warto uzupełnić o kosztorys remontu, czyli wyliczenie cen zakupu materiałów budowlanych, narzędzi, zatrudnienia fachowców itp.

remoentowanie mieszkania

W dalszej kolejności warto opracować harmonogram remontu, który pozwoli odnaleźć się w nawale prac i kosztów. Tym samym będziemy posiadać przekonanie, że trzymamy rękę na pulsie, a prace posuwają się zgodnie z planem.

2. Remont mieszkania — kiedy warto przeprowadzić go samodzielnie, a kiedy z ekipą?

Samodzielny remont mieszkania ma sens, kiedy zakres prac jest niewielki, a środki finansowe, jakie posiadamy mocno ograniczone. Dodatkowo, kiedy potrafimy sami np. położyć nowe płytki w łazience lub odmalować ściany wówczas zatrudnianie fachowca, któremu trzeba zapłacić mija się z celem i stanowi tylko dodatkowy wydatek. Oczywiście trzeba też mieć czas na te prace (o tę kwestię warto zadbać odpowiednio wcześnie).

remont mieszkania

Z kolei remont mieszkania z ekipą sprawdza się, gdy zakres prac jest duży, a sami nie mamy umiejętności, by je wykonać. To też korzystne rozwiązanie dla osób, które dużą pracują, nie dysponują czasem ani możliwościami, a chciałyby np. szybko wprowadzić się do wyremontowanego mieszkania. Wówczas zatrudnienie ekipy jest najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście wymaga to środków finansowych, których wielkość jest uzależniona od zakresu i rodzaju prac. Jeśli nie posiadamy oszczędności warto postarać się o kredyt.

Ważne też, by odpowiednio wcześnie ustalić terminy płatności oraz kwotę, jaką należy zapłacić fachowcom — zwłaszcza kiedy pokryjemy ją z uzyskanego kredytu. W ten sposób uniknie się ukrytych kosztów i niemiłych niespodzianek. Warto posiadać pewną nadwyżkę finansową na wypadek nieprzewidzianych wydatków związanych z remontem, np. kiedy dojdzie do awarii rury i okaże się, że konieczny jest zakup nowej i pokrycie kosztów zatrudnienia hydraulika.

3. Remont mieszkania — ile materiałów kupić i gdzie? Sugestie i wskazówki

Materiały na remont i narzędzia do remontu to niezbędne wyposażenie dla każdego, kto samodzielnie lub z ekipą remontuje mieszkanie. Jeśli prace zlecamy fachowcom wówczas oni biorą na siebie część prac związanych z zakupem materiałów (kwestię tę ustala się indywidualnie podczas podpisywania umowy). Jeśli, natomiast remont robimy sami lub z pomocą rodziny czy znajomych warto wcześniej zorientować się gdzie kupić narzędzia i akcesoria na czas prac remontowych.

remont mieszkania narzędzia

Praktycznym rozwiązaniem jest zakup wszystkich materiałów budowlanych w jednym sklepie. To znaczna oszczędność czasu i pieniędzy, ponieważ przy większych zakupach można liczyć na atrakcyjne zniżki. Ciekawym rozwiązaniem jest też korzystanie z aplikacji na telefon, które pozwalają robić zakupy bez wychodzenia z domu i w jednym miejscu w sieci. Tak działa aplikacja sklepu Castorama, którą można pobrać z:

Umożliwia ona logowanie i rejestrację za pomocą e-maila, Facebooka, konta w Google lub w trybie „gość” oraz wybranie sklepu, w którym odbierze się zamówione towary. Kupowanie jest tym łatwiejsze, że posiada się stały dostęp do szerokiej gamy produktów z opcjami sprawdzenia dostępności w wybranym sklepie oraz podgląd aktualnych ofert specjalnych i gazetowych. W aplikacji łatwo można wyszukiwać produkty, porady i inspiracje na temat urządzania wnętrz, tworzyć listy zakupowe i zapamiętywać na swoim koncie lub przenosić na inne urządzenia.

Co ciekawe, wyszukiwanie odbywa się szybko i sprawnie poprzez skanowanie kodów QR oraz EAN. Dzięki temu, będąc w domu można szybko i wygodnie zamówić wybrane materiały budowlane do najbliższego sklepu, nie obawiając się, że cokolwiek się pominęło.

Sprawny remont. Podsumowanie, czyli o tym musisz pamiętać!

Decydując się na remont mieszkania nie warto podchodzić do tego nerwowo, szukając problemów i utrudnień już na starcie. Rozsądne zaplanowanie prac i stworzenie kosztorysu pozwala bowiem usprawnić remont i sprawić, że nie zaskoczą nas niemiłe niespodzianki. Nawet zakupy, które kojarzą się z długimi godzinami spędzonymi w sklepie można znacząco ułatwić korzystając z aplikacji mobilnych. Dzięki temu remont przebiegnie szybko i sprawnie, a my będziemy mogli cieszyć się nowym i komfortowym wnętrzem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read