Strona głównaPORADYJaki komin wybrać do kotłów kondensacyjnych?

Jaki komin wybrać do kotłów kondensacyjnych?

Kocioł kondensacyjny różni się w znaczący sposób od innych rozwiązań grzewczych. Pamiętać trzeba przede wszystkim o tym, że odprowadzane z niego pod pewnym ciśnieniem spaliny są mokre. Wybrany przez ciebie komin musi być więc przystosowany do odprowadzania tego rodzaju spalin. 

  1. Rosnąca popularność kotłów kondensacyjnych
  2. Systemy kominowe do kotłów kondensacyjnych

Rosnąca popularność kotłów kondensacyjnych

Kotły kondensacyjne z roku na rok zyskują coraz większą grupę zwolenników. Wpływa na to między innymi systematyczny wzrost cen paliw (co zniechęca do stosowania innych rozwiązań). Duże znaczenie ma także coraz większe upowszechnienie budownictwa energooszczędnego. Kotły kondensacyjne dostosowane są coraz lepiej do potrzeb i możliwości użytkowników. Wymagają one jednak zainstalowania w domu także odpowiedniego komina. Najlepszym rozwiązaniem są konstrukcje ze stali szlachetnych. Tego typu rozwiązania dające możliwości dostosowania do większości stosowanych konstrukcji znajdziesz m.in. na https://jeremias.pl

Systemy kominowe do kotłów kondensacyjnych

Systemy kominowe do kotłów konsdensacyjnych to rozwiązanie o zupełnie innej konstrukcji niż modele przeznaczone do kotłów z otwartą komorą spalania. Przede wszystkim koncentryczny system powietrzno-spalinowy musi zapewniać jednocześnie odprowadzenie spalin z kotła i doprowadzenie powietrza niezbędnego do zaistnienia i podtrzymania procesu spalania. Niezbędna jest także odpowiednia wentylacja kotłowni. W związku z tym kotły kondensacyjne łączy się w systemami powietrzno-spalinowymi, które zbudowane są z:

  • rury wewnętrznej odprowadzającej spaliny,
  • rury zewnętrznej doprowadzającej powietrze do kotła.

System jest oczywiście dwuścienny. Na całym jego odcinku zachodzi wymiana ciepła między spalinami i powietrzem. To z kolej przyczynia się do wzrostu efektywności całego rozwiązania. Układ komin-kocioł działają wyjątkowo efektywnie. Oczywiście system kominowy musi być dostosowany do konkretnej aplikacji. Nieco innego rozwiązania będzie wymagało pojedyncze urządzenie o małej mocy, a zupełnie innego – system kilku kotłów tworzących kaskadę. Jeszcze inne rozwiązanie zastosowane zostanie w przypadku koncentrycznych systemów zbiorczych. Jeśli chcesz mieć pewność, że system kominowy zostanie idealnie dopasowany do potrzeb konkretnej aplikacji, postaw na współpracę z doświadczonym producentem, który pomoże ci wybrać najlepsze rozwiązanie.  Koniecznie pamiętaj również o sprawdzeniu certyfikacji systemu kominowego oraz o analizie parametrów dotyczących jego szczelności, która gwarantuje bezpieczeństwo pracy.

1 KOMENTARZ

  1. Montuje kominy na co dzień, najmniej problemów jest z kominami Jeremias, wszystko spasowane, uszczelki nie wypadają. Spotykałem takie kominy stalowe „chińczyki” których nie dało sie na budowie poskladać, obejmy nie pasowały, trzeba robić sztukaterię było.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read