Ciepły dom to budynek zapewniający komfort termiczny. Jednak najlepsza termika obiektu, to nie tylko odpowiedni dobór systemu ogrzewania, to także dokładnie przemyślany projekt i właściwa technologia budynku – w tym m.in. bardzo istotny wybór materiałów murowych przeznaczonych do wznoszenia ścian. Jakie parametry ścian zapewniają ochronę obiektu przed ucieczką ciepła? Jak zapewnić najlepszą izolacyjność cieplną?
Dwa ważne współczynniki
Przy budowaniu domu, który ma gwarantować wnętrza z odpowiednim komfortem cieplnym, trzeba wziąć pod uwagę izolacyjność cieplną, jaką mogą zapewnić poszczególne materiały murowe wykorzystywane do wznoszenia przegród zewnętrznych i wewnętrznych. Materiały ścienne charakteryzują się różnymi gęstościami, cechami fizycznymi – mają różne parametry. Rozważając zagadnienie izolacyjności cieplnej przegród należy zwrócić szczególną uwagę na współczynnik przewodzenia ciepła oraz wynikający z niego współczynnik przenikania ciepła.
Co oznacza współczynnik przewodzenia ciepła?
Przy wyborze materiałów murowych służących do budowania przegród domów jednorodzinnych należy wziąć pod uwagę współczynnik lambda, tj. współczynnik przewodzenia ciepła (zależny od gęstości, składu surowcowego i wilgotności danego materiału). Interpretuje się go jako ilość energii cieplnej, która przepływa na wskroś masy próbki, w wyniku istnienia zewnętrznej różnicy temperatur. Najlepsze pod względem izolacyjności termicznej są materiały budowlane, których współczynnik lambda będzie możliwie jak najniższy.
Współczynnik przenikania ciepła
Bezpośrednio od wartości współczynnika przewodzenia ciepła zależna jest wartość współczynnika przenikania ciepła, który stanowi podstawowe kryterium ochrony termicznej, którą zapewnia przegroda. Również w przypadku współczynnika przenikania ciepła dążymy do jego jak najniższej wartości – im niższa wartość współczynnika tym lepiej obiekt jest chroniony przed ucieczką ciepła. Współczynnik przenikania ciepła oznaczany jest jako współczynnik U o jednostce W/(m2K). W sensie fizycznym, powinien być on interpretowany jako stosunek wielkości strumienia cieplnego przez pole powierzchni i przez różnicę temperatury otoczenia po obu stronach układu.
Przenikanie ciepła to nie wszystko
Powstanie ciepłego domu uzależnione jest również od tego, czy usunięte lub zredukowane do minimum zostaną mostki termiczne, czyli miejsca wzmożonej ucieczki energii cieplnej. Eliminację zjawiska mostków termicznych może zapewnić m.in. wznoszenie ścian przy użyciu zapraw cienkowarstwowych. Wysoka dokładność wymiarowa elementów Systemu Budowy H+H pozwala na wznoszenie przegród z cienką spoiną.
Chcąc wybudować ciepły dom, zapewniający ekonomiczną eksploatację i zmniejszenie kosztów ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, powinno się dążyć do możliwie najniższej wartości współczynnika przenikania ciepła ścian zewnętrznych. Jak wskazano na stronie producenta bloczków z betonu komórkowego i silikatów H+H (www.hplush.pl), współczynnik ten może obecnie wynosić nie więcej niż 0,23 W/(m2K), ale w 2021 roku nastąpi zaostrzenie przepisów i będzie on mógł osiągać wartość co najwyżej 0,20 W/(m2K).