Branża budowlana należy do grona tych najszybciej się rozwijających. Stąd też nieustannie wdrażane są coraz to nowe rozwiązania, mające na celu optymalizację działań.
Tyczy się to też systemów szalunkowych, których ilość dostępnych wariantów sprawia, że kluczowy jest wybór tych możliwie jak najlepszych. Innymi słowy, muszą one łączyć jakość z bezpieczeństwem. Zatem, jak wyselekcjonować te właściwe?
Przeznaczeniem szalunków jest nadawanie kształtu konstrukcjom żelbetowym – wspomnieć można chociażby o ścianach, słupach, czy szybach windowych. Ostatnimi czasy zrodziła się tendencja do wybierania systemów szalunkowych, które umożliwiają uzyskanie jakościowej powierzchni. Co więcej, nie będzie ona wymagała dodatkowego wyrównania.
Wyróżnia się dwa rodzaje systemów szalunkowych: stropowe oraz ścienne.
Stropowe
Elementem składowym systemu stropowego jest sklejka, a cechą charakterystyczną – możliwość wykonania deskowania stropu o dowolnych kształtach. Typowy szalunek dźwigarkowy opiera się na następujących elementach:
- podporze budowlanej (malowanej lub ocynkowanej),
- dźwigarze,
- trójnogu,
- głowicy krzyżowej.
Do zalet należy dopisać możliwość wyboru rozbudowanej gamy płyt szalunkowych. Mowa tu o, chociażby sklejce szalunkowej topolowej, płycie trójwarstwowej i sklejce brzozowej.
Ścienne
To, co wyróżnia szalunki ścienne, to gwarancja trwałości i wydłużonej żywotności zastosowanych w nich elementów. Z kolei z powodu gładkości powierzchni niwelowana jest potrzeba tynkowania po zakończeniu prac szalunkowych. Wśród szalunków ściennych możemy wyróżnić następujące typy:
- większe, tzw. ciężkogabarytowe – przeznaczone do deskowania ścian znajdujących się w wysokich budynkach. Wówczas niezbędne będą płyty zbudowane ze stali/aluminium.
- mniejsze, tzw. lekkogabarytowe – są idealne, gdy trzeba zalać ściany o wysokości nieprzekraczającej 3 m, jak te w piwnicach. Są to szalunki przestrzenne służące do wielokrotnego montażu, prac z fundamentami, słupami, czy podciągami.
Podsumowanie
Ostateczny wybór systemu szalunkowego w głównej mierze zależy od projektu, jaki należy zrealizować. Wymaga on dokładnej analizy oraz dopasowania systemu najlepszego do danych warunków. Praca z szalunkami lekkogabarytowymi może być zrealizowana przy mniejszej ilości pracowników oraz bez wykorzystania ciężkiego sprzętu. Natomiast wzrasta wówczas cena samego systemu, z kolei w przypadku wysokich budynków lepiej sprawdzą się po prostu większe szalunki ścienne.