Strona głównaNIERUCHOMOŚCIMieszkanie w Krakowie – w centrum czy na obrzeżach?

Mieszkanie w Krakowie – w centrum czy na obrzeżach?

Kraków jest jednym z najbardziej zaludnionych miast w Polsce. Ustępuje tylko Warszawie, gdzie mieszka niemal 1,8 mln osób.

W Krakowie jest ich 767 348. Do tego dochodzą mieszkańcy pobliskich miejscowości, nazywanych sypialniami Krakowa. Rynek nieruchomości rozbudowuje się w stolicy Małopolski w kierunku obrzeży, a w centrum mieszkania osiągają wysokie ceny. Gdzie lepiej zamieszkać?

Cena najważniejsza

Dla większości kupujących mieszkania, nie tylko w Krakowie, ale w ogóle w całym kraju, najważniejszym czynnikiem wyboru lokalu mieszkalnego jest cena. Według danych za I kwartał 2019 roku średnia cena za 1 mkw lokali mieszkalnych w Krakowie w przypadku mieszkań o wielkości od 50 do 60 mkw wynosi ponad 6,8 tys. zł. Taniej jest przy mieszkaniach 60-70-metrowych – około 6,6 tys. zł oraz przy apartamentach o wielkości 70-80 mkw – około 6,78 tys. zł. Ceny większych mieszkań nie przekraczają średnio 7 tys. zł za mkw.

W centrum Krakowa, w najatrakcyjniejszych lokalizacjach, mieszkania potrafią kosztować horrendalnie dużo. Stać na nie tylko najbogatszych. Średnio zarabiający mieszkańcy skłaniają się do zakupu tańszych mieszkań położonych w pewnym oddaleniu od centrum.

Czy warto mieszkać w tzw. sypialniach Krakowa?

Nowe mieszkania w Bronowicach, czyli w dzielnicy na obrzeżach miasta, określanej jego sypialnią, mają znacznie atrakcyjniejsze ceny niż te w ścisłym centrum. Nowe mieszkania w Bronowicach Wielkich w Krakowie są przy tym nie tylko tańsze, ale również duże i przestronne. Wybór jest tutaj większy, a z ofertami najczęściej występują deweloperzy. Jakie zalety i wady mają nowe mieszkania w Bronowicach?

Za minus należy uznać fakt, że w razie zakupu nowego mieszkania w Bronowicach Wielkich w Krakowie będziemy musieli dojeżdżać do pracy. Im bardziej oddalona od centrum jest inwestycja mieszkaniowa, tym dłuższy jest czas podróży. Bardzo często wiąże się to też z koniecznością stania w korkach. Nowe mieszkania w Bronowicach znajdują się też w oddaleniu od urzędów i miejsc kulturalnych czy rozrywkowych.

Z drugiej nowe mieszkania w Bronowicach Wielkich w Krakowie oferują spokój i ciszę. Na przykład nowe mieszkania w Bronowicach oferowane przez dewelopera Ekopark znajdują się w cichej okolicy, blisko terenów zielonych, na obrzeżach stolicy Małopolski. Osiedla są tu kameralne i przytulne. Miejsce to przystosowane jest do spełniania codziennych potrzeb mieszkańców. Nie brakuje sklepów i wielu różnych punktów usługowych. Pamiętać należy też o tym, że takie odległe od centrum dzielnice znajdują się w fazie rozbudowy i „sypialnie” już niebawem będą zaspokajać wiele innych potrzeb mieszkańców.

Ceny za nowe mieszkania w Bronowicach są atrakcyjniejsze niż w dzielnicach położonych w okolicach centrum. Wybór nieruchomości o wysokim standardzie wykończenia, w nowym budownictwie, jest bardzo szeroki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read