Strona głównaARANŻACJEMieszkanie z elementami stylu steampunkowego. Jak je zaaranżować?

Mieszkanie z elementami stylu steampunkowego. Jak je zaaranżować?

Sherlock Holmes, Miasto zaginionych dzieci, Planeta Skarbów czy Złoty Kompas – na pewno niektórzy z was mieli okazję obejrzeć te fantastyczne filmy przygodowe. W ostatnim czasie fascynacja wiekiem pary i XIX-wieczną rewolucją przemysłową zyskuje na popularności i staje się inspiracją dla architektów i projektantów wnętrz. Stal, miedź, szkło i drewno, sterowce czy koła zębate zegarów – to tylko część przedmiotów charakterystycznych dla stylu zwanego steampunkiem. Inspirując się tym ekstrawaganckim nurtem stylistycznym możemy przenieść jego elementy do wnętrza własnego mieszkania, by poczuć się jak bohater powieści fantastycznej. Chcecie wiedzieć, jak to zrobić?

Czym jest steampunk?

Steampunk jest nurtem fantastyki sięgającym do korzeni literatury science fiction, której głównymi przedstawicielami są Juliusz Verne, Herbert George Wells i Mark Twain, a także do epoki wiktoriańskiej, XIX-wiecznej rewolucji przemysłowej i gotyckiego horroru. Początkowo styl ten pojawiał się głównie w powieściach z nurtu fantastyki, prezentujących alternatywne wersje historii i opisujących wynalazki, których powstanie nigdy nie miało miejsca. Steampunk oprócz literatury zadomowił się również w innych branżach, takich jak moda, kino, muzyka czy design.

„Sen przeszłości o przyszłości”

Styl steampunkowy gloryfikuje przeszłość, lecz odnosi się także do nowoczesności i loftowej surowości. Podstawą tego stylu jest łączenie kontrastów – akcenty kolorystyczne powinny być ciemne i mroczne, bazować na odcieniach bordo, brązu czy butelkowej zieleni. Charakterystycznym połączeniem jest zestawienie czerni z czerwienią i metalami takimi, jak stal czy miedź. Efektowne jest także wykorzystanie materiałów charakterystycznych dla stylu industrialnego, m.in. cegły czy surowego betonu wraz meblami wykonanymi z drewna i skóry. Stworzenie wnętrza inspirowanego tą stylistyką nie jest zadaniem łatwym. W przypadku łódzkiego mieszkania, właściciel zwrócił się do pracowni 3DPROJEKT architektura.

–Steampunk jest stylem, który nieczęsto mamy szanse wykorzystać w projektach realizowanych dla naszych klientów, ze względu na jego ekstrawagancką formę. Natomiast jest on niezwykle poetycki i dzięki czemu cieszy się uznaniem osób, które lubią niekonwencjonalne rozwiązania w aranżacjach. Jednak sięgając po tak charakterystyczną stylistykę, należy pamiętać, że bardzo łatwo w niej o przesadę, dlatego postawiliśmy na subtelne i wyważone akcenty steampunkowe. W przypadku łódzkiego mieszkania mieliśmy okazję projektować wnętrze dla osoby, która jest miłośnikiem industrialu, ale otwartej na ekstrawaganckie rozwiązania. Zaproponowaliśmy więc rozwinięcie tego stylu o elementy steampunku, sięgnęliśmy głębiej, do podstaw stylistyki industrialnej, czyli właśnie do czasów rewolucji przemysłowej, aby uniknąć nudy i oczywistych rozwiązań – mówi arch. Izabela Markowska, 3DPROJEKT architektura.

Przedmioty z duszą

Stylizowane zegary, lampy czy patynowane wykończenia – to tylko niektóre elementy wykorzystywane do stworzenia steampunkowego klimatu. Chcąc zaaranżować mieszkanie w tym nietypowym stylu, powinniśmy się przygotować na spore wydatki, ponieważ meble i akcesoria utrzymane w tej stylistyce to cenne zdobycze, a w tworzenie przedmiotów w tym stylu angażują się artyści i nieprzeciętni rzemieślnicy z całego świata, tworząc fantastyczne przedmioty sztuki użytkowej. Jednym z nich są takie elementy, jak:

  • zegary oraz ich widoczne mechanizmy z charakterystycznymi metalowymi wykończeniami,
  • stare lustra, które nadają klimatu pomieszczeniom,
  • stylizowane grzejniki,
  • meble wykonane z patynowanej brązowej skóry o awiacyjnych kształtach i charakterystycznym nitowaniem na przeszyciach,
  • drewniane meble z pordzewiałymi elementami wykończeniowymi – masywne, wykonane z drewna z widocznym usłojeniem.

Chcąc zaaranżować własne mieszkanie w stylu steampunk, warto zapoznać się z rycinami, fotografiami czy rysunkami przedstawiającymi XIX-wieczne laboratoria, biblioteki, apteki,pracownie, czy panoramy XIX-wiecznych miast. Dzięki temu, znajdziecie inspiracje dla aranżacji własnego, niepowtarzalnego wnętrza, reszta pozostaje w rękach architektów.

Warto podkreślić, że wielbiciele stylu steampunk często podejmują się tworzenia oryginalnych mebli i innych akcesoriów, poddając je licznym modyfikacjom. Wywodzi się to po części z popularnego w dzisiejszych czasach hasła „Do-It-Yourself”. Jeżeli nie macie w sobie duszy „majsterkowicza”, nic nie szkodzi. W przypadku mieszkania w Łodzi, architekci z 3DPROJEKT współpracowali zakładem rzemieślniczym, w którym ręcznie wykonano przesuwny regał ze stali i dębiny, zamocowany na metalowych szynach, na którym zawisł charakterystyczny dla stylu steampunkowego zegar.

Styl dla wymagających, który zachwyca!

Steampunk to styl, który gwarantuje oryginalność i indywidualność. Na pewno spodoba się wszystkim, którzy poszukują oryginalnych rozwiązań stylistycznych, łączących XIX-wieczną erę industrialną z nowoczesnością i loftową surowością. Wymaga sporo pracy i kreatywności, lecz jest to cena za zapierający dech w piersiach efekt końcowy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read