Strona głównaPORADYNarzędzia, które warto mieć w samochodzie. Co się przyda?

Narzędzia, które warto mieć w samochodzie. Co się przyda?

Każdy kierowca powinien pamiętać o posiadaniu w aucie niezbędnych narzędzi, które mogą się przydać w awaryjnych sytuacjach. W tym celu przydatna okazuje się mobilna skrzynka z narzędziami, którą umieścić możemy w bagażniku, wożąc ją zawsze ze sobą. Jakie narzędzie warto mieć w samochodzie? O czym należy pamiętać?

Klucze to podstawa

Klucze stanowią jedne z podstawowych narzędzi, które znajdziemy w każdym warsztacie samochodowym. Powinniśmy w swoim aucie posiadać zestaw różnorodnych kluczy różniących się zastosowaniem i wielkością. Wskazać warto, że większość śrub w autach ma znormalizowany rozmiar, dlatego do ich odkręcenia wystarczy jedynie kilka rodzajów podstawowych kluczy. Zabieranie ze sobą mnóstwa niepotrzebnych narzędzi z pewnością nie jest dobrym rozwiązaniem, jednakże pamiętać warto o podstawowych narzędziach. Jeśli chodzi o najbardziej uniwersalne i potrzebne klucze, warto posiadać:

  • Klucz do kół, który jest koniecznością w podróżowaniu autem. W tym przypadku sprawdzi się krzyżakowy klucz, który posiada prostopadle ustawione ramiona, co daje możliwość użycia obu rąk w trakcie odkręcania śruby. Tego typu klucz oczywiście nie będzie przydatny, jeśli nie mamy przy sobie zapasowego koła,
  • Klucz oczkowy – daje możliwość łatwego i solidnego uchwycenia śruby, jak również ustabilizowania jej podczas ściągania nakrętki. Podstawowymi średnicami tych kluczy są oczka 8 mm, 10 mm, 13 mm oraz 15 mm,
  • Klucz płaski, służący do odkręcania dosyć łatwo dostępnych śrub. Nie zawsze sprawdza się w niespodziewanych awariach w trakcie podróży, ale warto posiadać rozmiary 13 mm, 15 mm lub 17 mm,
  • Klucz nasadowy, który może stanowić jedno urządzenie z wieloma wymiennymi końcówkami. Tutaj sprawdzą się nasadki 13 mm, 17 mm i 19 mm.

Kierowca może postawić również na klucz płasko-nasadowy lub płasko oczkowy, co pozwoli zaoszczędzić nieco miejsca w skrzynce z narzędziami.

Inne uniwersalne narzędzia

Innymi uniwersalnymi narzędziami, które warto trzymać w aucie, są przykładowo młotek i multitool. Młotek przyda się wtedy, gdy dany klucz nie wystarczy w trakcie naprawy samochodu. Zazwyczaj posłuży nam do obluzowania zabezpieczonej śruby poprzez delikatne stukanie. Multitool natomiast jest narzędziem szerokiego zastosowania i doskonale sprawdza się w awaryjnych sytuacjach. Z powodzeniem zastąpić może śrubokręt, otwieracz do puszek, nożyczki, a nawet kombinerki.

Nie zapominajmy o wyposażeniu auta w lewarek samochodowy, który jest niezwykle przydatnym narzędziem. Najczęściej auta nie mają go na wyposażeniu, dlatego warto zakupić odpowiedni podnośnik. W tym przypadku warto postawić na dobrą jakość i dobranie efektownego sprzętu, który bazuje na prostej konstrukcji.

Oprócz wyżej wymienionych narzędzi przydadzą nam się także środki ochrony własnej. Nie zapominajmy także o latarce, która przydać się może w trakcie nocnych podróży. Jeśli chodzi o środki ochrony własnej, obejmują one najczęściej gąbkę, rękawice robocze, szmatki i mokre chusteczki – czyli wszystko to, co wpłynie na bezpieczeństwo w trakcie naprawy i komfort danej osoby. W każdym aucie powinien dodatkowo znaleźć się trójkąt ostrzegawczy, a także gaśnica i kamizelki odblaskowe. Bez tego nie wyruszajmy w podróż, gdyż możemy ją przypłacić mandatem, jednocześnie narażając swoje bezpieczeństwo.

Istnieje szereg narzędzi, które przydają się podczas niespodziewanych napraw w trakcie podróży samochodem. Oczywiście nie jesteśmy w stanie wozić wszystkich tego typu przedmiotów ze sobą, jednakże zadbać warto o podstawowe narzędzia, które nie zajmują dużo miejsca w bagażniku.

Poradę dostarczył profesjonalny sklep z narzędziami Tooles.pl, w którym znajdziemy m.in. akcesoria samochodowe: https://tooles.pl/akcesoria-samochodowe

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read