Strona głównaDOMNiespotykany detal w roli głównej, czyli drewno w kolorze

Niespotykany detal w roli głównej, czyli drewno w kolorze

Drewno jest niezwykle wymagającym materiałem. Użyte zarówno na podłodze, jak i do produkcji mebli czy elementów ozdobnych, musi być poddawane systematycznej pielęgnacji, a niekiedy także renowacji. Wykorzystywane w tym celu oleje oraz impregnaty ochronne z zasady nie zmieniają koloru drewnianej powierzchni, a jedynie wydobywają jego głębię, nadając mu blask. A gdyby tak zaszaleć i pokazać, że drewno zaprezentuje się doskonale nie tylko w swojej dobrze znanej odsłonie, ale i… w duecie z odważnymi barwami?

Mocne krycie, doskonały efekt

Jednym z głównych powodów, dla których w aranżacji wnętrz stawiamy na drewno jest jego naturalny kolor. Dla jednych synonimem piękna będą głębokie brązy, inni zachwycać się będą jasnymi beżami lub egzotycznymi gatunkami o czerwonym odcieniu. Coraz częściej lubimy jednak puścić wodze wyobraźni i drewnianej powierzchni ramy lustra, urokliwej szkatułki czy wiekowej komody, nadać zupełnie nieoczywiste zabarwienie. – W takich przypadkach doskonale sprawdzi się farba kazeinowa. To produkt zapewniający doskonałe krycie, ekstremalną głębię oraz unikalne matowe wykończenie. Preparat został stworzony na bazie naturalnego białka mleka oraz kredy, dzięki czemu gwarantuje wysoką przyczepność do podłoża oraz wyjątkową wytrzymałość na ścieranie – podpowiada Paweł Piotrowicz, ekspert marki Liberon. Produkt dostępny jest w 18 tonacjach – od naturalnych barw ziemi, przez ciepłe pastele, aż po intensywne i wyraziste kolory błękitu, antracytu czy czerni, dzięki którym bez trudu stworzymy wymarzoną aranżację.

Spójne, stylowe aranżacje

Choć od kilku sezonów w architekturze bezsprzecznie króluje modernizm, to wielbicieli ciepłych, przytulnych wnętrz również nie brakuje. Amatorzy wiejskich klimatów swoje domy i mieszkania urządzają w stylu rustykalnym, podczas gdy pasjonaci słonecznych przestrzeni oraz wszechobecnej bieli, postawią na wystrój rodem z Prowansji. Co łączy obie stylizacje? – Z pewnością drewno, które jest ich wspólnym mianownikiem, a zarazem dominującym materiałem wykończeniowym. Niezwykle spójną aranżację tworzą stare, drewniane elementy konstrukcyjne, o które w dzisiejszych czasach już niezwykle trudno – nieco spękane ściany, zdobiony belkami sufit czy wysłużona podłoga. Jeśli więc stylowe wnętrza chcemy uzyskać we współczesnym budownictwie, pozostaje nam wykorzystanie potencjału charakterystycznych drewnianych mebli oraz wiekowych elementów dekoracyjnych, na których widać upływ czasu – mówi Paweł Piotrowicz. Polując na nie na pchlim targu lub szperając na babcinym strychu, możemy natknąć się na naprawdę piękne okazy, zwykle jednak nadające się do gruntownej renowacji. – I wtedy właśnie polecam sięgnąć po farbę kazeinową, dzięki której z łatwością uzyskamy efekt postarzanego drewna z charakterystycznym dla obu stylów motywem przecierki – dodaje ekspert Liberon.

Kolorowy detal w świecie szarości

Istotą minimalizmu jest prostota i oszczędność formy, wyrażona niewielką ilością użytych materiałów, dodatków, zdobień czy barw. Wnętrza urządzone w takim stylu są monochromatyczne – zwykle z wszechobecną szarością, przestrzenie otwarte, a szklenia okienne ogromne – wszak światło odgrywa tu jedną z kluczowych ról. Elementy wyposażenia tworzą z pozoru chłodną, lecz niezwykle intrygującą aranżację, w której wszystko doskonale do siebie pasuje. Ale czy takie wnętrze nie sprawia wrażenia zbyt monotonnego? – Może się tak zdarzyć. Warto wówczas wprowadzić ciekawy, mocny detal, który wyróżniać się będzie nie tylko kontrastowym kolorem, ale i stylem – zupełnie odbiegającym od dominującej nowoczesności. Świetnie w tej roli odnajdzie się urokliwa, przepięknie zdobiona drewniana komoda, którą pomalujemy na buduarowy róż lub starej daty kredens, którego barwa złocistego kłosa z pewnością zwróci uwagę domowników oraz gości – podpowiada ekspert marki Liberon.

Nikogo nie trzeba przekonywać, że drewno doskonale prezentuje się w naturalnej odsłonie. Nie oznacza to jednak, że przyjmując niecodzienną dla siebie barwę, nie może stać się sercem wysmakowanej aranżacji i ozdobą całego wnętrza.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read