Strona głównaDOMObudowa wkładu kominkowego – jaki materiał wybrać?

Obudowa wkładu kominkowego – jaki materiał wybrać?

Kwestia odpowiedniego obudowania kominka jest równie istotna co zakup konkretnego wkładu. To od niej będzie zależeć aspekt wizualny, ale i bezpieczeństwo użytkowników. Wybór materiałów do obudowy jest szeroki i będzie mieć wpływ zarówno na sprawność urządzenia, jak i charakter wnętrza. Jakie wykończenie kominka sprawdzi się w Twoim domu?

Obudowa kominka – jak ją dopasować?

Do wyboru odpowiedniej obudowy kominkowej należy przywiązać równie dużą wagę co do zakupu urządzenia. W tej kwestii ważne jest nie tylko stylistyczne dopasowanie do wnętrza, ale także jej funkcjonalność. Dlatego przed podjęciem tej decyzji należy ustalić m.in. jaką funkcję w naszym domu odgrywa sam kominek. Czy będzie stanowić on dodatkowe źródło ogrzewania i wsparcie dla istniejących systemów grzewczych? A może zależy nam przede wszystkim na walorach estetycznych? Warto rozważyć to jeszcze przed zakupem wkładu.

Materiały do obudowy kominka

Jakie materiały stosuje się do wykonania obudowy kominkowej?

Kamień – jedno z najbardziej uniwersalnych wykończeń kominkowych, głównie ze względu na mnogość wariantów. Doskonale sprawdzi się w każdym rodzaju wnętrza – zarówno minimalistycznym i nowoczesnym, jak i klasyczny. Do wyboru mamy m.in. wapień i piaskowiec – wyjątkowo łatwe w obróbce i szeroko dostępne. Możemy wykorzystać też bardziej szlachetne: marmur i granit – stylowe, wyjątkowo odporne na uszkodzenia oraz zabrudzenia.

Cegła – cegła jest materiałem łatwo dostępny, jednak sprawdzi się jedynie w wybranych aranżacjach. Ich odsłonięta powierzchnia stanowi ciekawy i nowoczesny element wystroju, a przy tym powoli się nagrzewa i przez długi czas oddaje ciepło do pomieszczenia. Cegłę przed zabudową należy zaimpregnować.

Beton – sprawdzi się raczej we wnętrzu o charakterze industrialnym. Beton łatwo poddaje się obróbce, jednak szybko może ulec zabrudzeniu. Tu także konieczna jest impregnacja materiału – można go również pomalować.

Drewno – klasyczny element wystroju, choć dziś już coraz rzadziej spotykany. Doskonale sprawdzi się w pomieszczeniach utrzymanych np. w stylu skandynawskim oraz rustykalnym. Samo drewno jest jednak bardzo podatne na ciepło, dlatego musi być odpowiednio wyizolowane od wkładu kominowego.

Płyta izolacyjna – płytę krzemianowo-wapienną można wykończyć i pomalować w dowolny sposób. To daje wiele możliwości aranżacyjnych, ale zastosowanie takiego budulca wymaga też odpowiedniego zabezpieczenia. Płyta nie może stykać się bezpośrednio z rozgrzana powierzchnią, dlatego musi się znaleźć pod nią stelaż kartonowo-gipsowy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read