Strona głównaDOMPanele fotowoltaiczne do grzania wody - jak wybrać dobry zestaw?

Panele fotowoltaiczne do grzania wody – jak wybrać dobry zestaw?

Jak wiadomo, czystą energię, która pochodzi ze słońca mamy możliwość wykorzystania na różnego rodzaju sposoby. Jednym z nich jest ogrzewanie wody użytkowej za pomocą kolektorów słonecznych. To rozwiązanie stało się dość powszechnie znane, a także licznie zagościło w polskich domach. Obecnie nadszedł czas na jeszcze bardziej efektywny sposób czerpania energii słonecznej. Chodzi tutaj o panele fotowoltaiczne. Zauważmy, iż pozwalają one zamienić promienie słoneczne na zupełnie czystą energię elektryczną. Pytanie, dlaczego więc nie wykorzystać tej energii celem ogrzewania ciepłej wody użytkowej?

Wiele osób zastanawia się jakie są zalety, a także wady budowy systemu PV służącego do podgrzewania cwu. Zostaje jeszcze pytanie jakie rozwiązania będą najbardziej korzystne dla domu jednorodzinnego, a z kolei, które wybrać do domów wielorodzinnych bądź też spółdzielni mieszkaniowych.

Mały system fotowoltaiczny, który zasila grzałkę w bojlerze

Zwróćmy uwagę, iż aby podgrzać wodę w niewielkim bojlerze niezbędne jest około 6 kWh energii elektrycznej na dobę. Żeby wspomniana energia została wytworzona przez słońce wystarczy zaledwie 4-6 paneli fotowoltaicznych, które posiadają moc 250 W, a także sterownik, który będzie podłączony do grzałki znajdującej się w bojlerze i dzięki temu będzie podgrzewać wodę użytkową. Opisane rozwiązanie wręcz zaskakuje swoją prostotą wykonania. Co ważne, zaletą takiego systemu jest niski koszt, jak również dość mały stopień skomplikowania. Warto też podkreślić, że tego typu instalacja działa zazwyczaj bezawaryjnie przez długie lata. Jednakże trzeba dodać, że wadą takiego rozwiązania jest to, iż w czasie bardzo słonecznych dni mamy ciepłą wodę użytkową w dość krótkim czasie, natomiast grzałki wyłączają się, co sprawia, że energia pochodząca ze słońca nie marnuje się.

Panele fotowoltaiczne służące do ogrzewania wody c.wu. oraz produkujące prąd dla domu.

Żeby nie marnować energii pochodzącej ze słońca warto zainstalować tak zwany system fotowoltaiczny on-grid. Daje on możliwość produkcji prądu, a także zasilać urządzenia gospodarstwa domowego w tym również grzałkę bądź też bojler elektryczny. Warto dodać, iż istotą tego systemu jest wykorzystanie energii słonecznej w jak najlepszy sposób. Do tego celu zostały stworzone tak zwane inwertery fotowoltaiczne z dodatkowym stykiem, który pozwala sterować załączaniem danego urządzeń. Co więcej, możliwe jest ustawienie go w ten sposób, żeby załączał on bojler elektryczny wyłącznie czasie właściwej produkcji prądu pochodzącego ze słońca. Należy podkreślić, iż zaletą takiego właśnie rozwiązania jest całkowite wykorzystanie wytworzone energii elektrycznej. Opisywany system, podobnie z resztą jak poprzedni opisywany, jest prosty oraz mało awaryjny. Można je rozróżnić tym, że w zamian za sterownik grzałek mamy tutaj tak zwany inwerter fotowoltaiczny on-grid. Z kolei wadą tego rozwiązania jest to, iż w przypadku mocy wyjściowej z tak zwanego systemu PV poniżej 1,5 KW (czyli na przykład wczesnym ranem) grzałka niestety nie włączy się – będzie ona tylko czekać do czasu, aż słońce wygeneruje większą moc. Możemy zrezygnować z wykorzystania boilera, a zamiast niego korzystać z zestawu do solarnego grzania wody jak ten z https://suntrack.pl/solarne-grzanie-wody/2409-solarny-podgrzewacz-wody.html zestaw ten jest w 100% bezobsługowy i pracuje również zimą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read