Ze względu na modułowość i estetykę, płoty żaluzjowe stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem zarówno w przestrzeniach prywatnych, jak i komercyjnych. Dzięki charakterystycznej konstrukcji, ogrodzenia żaluzjowe nie tylko chronią prywatność, ale również pozwalają na kreatywne i funkcjonalne kształtowanie przestrzeni zewnętrznych. Ciekawy design oraz funkcjonalność modułów sprawia, że są one atrakcyjną alternatywą dla tradycyjnych ogrodzeń. Przeczytaj poniższy tekst i dowiedz się, w jaki sposób można użyć paneli żaluzjowych w funkcji ogrodzenia posesji.
Ogrodzenia żaluzjowe – co to takiego?
Płoty żaluzjowy to rodzaj ogrodzenia modułowego, zbliżonego do ogrodzenia palisadowego z poziomo umieszczonymi „listwami”. W odróżnieniu jednak od elementów palisadowych, gdzie między „listwami” widnieje wyraźna przerwa, konstrukcja żaluzjowa polega na montażu metalowych „listew” w ramie modułu w taki sposób, że są one ułożone poprzecznie i instalowane tak, by stworzyć efekt pełnego maskowania. Koncepcja modułów żaluzjowych pozwala na stworzenie ogrodzenia systemowego wraz z bramą i furtką. W przypadku już istniejących ogrodzeń innego typu, można zdecydować się wyłącznie na furtkę żaluzjową albo żaluzjową bramę przesuwną lub skrzydłową.
Montaż ogrodzenia żaluzjowego jest stosunkowo łatwy, dlatego posiadając nawet niewielkie doświadczenie w podobnych pracach, można zdecydować się na samodzielną zabudowę takiego płotu.
Płoty żaluzjowy jako samodzielne ogrodzenie
Podobnie jak ogrodzenia panelowe czy klasyczne palisadowe, również płoty żaluzjowe są produkowane jako moduły, które można ze sobą łatwo i szybko łączyć, tworząc ogrodzenia systemowe. W odróżnieniu do typowej siatki z drutu czy płotów palisadowych, elementy żaluzjowe zapewniają dużo więcej prywatności. Sposób łączenia żaluzji zapewnia niemal całkowitą nieprzezierność – to, co dzieje się za płotem można dostrzec jedynie w obszarze słupków i łączeń.
Warto podkreślić, że dostępne na rynku wysokiej jakości panele żaluzjowe, takie jak np. oferowane przez markę Eurofance, wykonane są z solidnej stali oraz malowane proszkowo. Powłoka malarska wykonana w ten sposób, doskonale chroni płot przed korozją.
Z jakimi typami ogrodzenia łączyć moduły żaluzjowe?
Moduły żaluzjowe świetnie sprawdzają się w połączeniu z nowoczesnymi rozwiązaniami. Jeśli użytkownik chce uzyskać lepszą przezierność ogrodzenia wykonanego z litych elementów (np. z płyt betonowych, gabionów czy pustaków), ciekawy efekt może zapewnić wstawienie kilku modułów żaluzjowych obok siebie. Dobrze prezentuje się także użycie modułów naprzemiennie z elementami zapewniającymi litą strukturę. Alternatywą może być zastosowanie furtki ogrodzeniowej i bramy żaluzjowej. Dobrym rozwiązaniem będzie też zabudowanie strefy wejścia i wjazdu na posesje zarówno bramą i furtką żaluzjową, jak i kilkoma modułami płotu żaluzjowego. Zastosowanie kontrastowych kolorów może dodatkowo podkreślić unikalny charakter ogrodzenia, tworząc nowoczesną i stylową przestrzeń zewnętrzną.
Niskie elementy żaluzjowe w połączeniu z murem
Kolejnym często stosowanym zabiegiem jest łączenie litego ogrodzenia z elementami żaluzjowymi. Lita część, najczęściej w postaci otynkowanego muru wraz z wykonanymi w tej samej technologii słupkami, posadowiona jest na podłożu, podczas gdy elementy żaluzjowe mocuje się na pewnej wysokości od ziemi, na murze, do wysokości odpowiadającej wysokości słupków. W ten sposób można uzyskać efekt wizualnej lekkości ogrodzenia żaluzjowego. Jednocześnie otrzymujemy solidne, pełne wypełnienie przestrzeni od dołu płotu żaluzjowego. W takich aranżacjach furtka oraz brama najczęściej jest wykonana również z modułów żaluzjowych. Dodanie oświetlenia zewnętrznego ogrodzenia może jeszcze bardziej podkreślić atrakcyjność i nowoczesny charakter tego rozwiązania. Interesuję Cię płot żaluzjowy i chcesz dowiedzieć się więcej? Zadzwoń do Eurofance!