Strona głównaBUDOWAPłyty PIR - co to takiego?

Płyty PIR – co to takiego?

Współczesne budownictwo stawia na dużą efektywność. Dobrze i szybko wykonane zlecenie jest obecnie podstawą szanującej się firmy. Podobnie wykorzystywane przy budowie materiały, czerpiące z najnowszych osiągnięć. Sprawdzonym i nadal zyskującym popularność rozwiązaniem jest zastosowanie przy budowie płyty PIR.

Technologia ta znana już od lat 70-tych XX wieku w Stanach Zjednoczonych. Początkowo wykorzystywana głównie w celach wojskowych i kosmicznych, jako pianka. Aktualnie tego rodzaju płyta ze względu na swoje właściwości to dobry izolator. Powoli wypiera z rynku styropian i wełnę mineralną.

Płyty PIR – gdzie sprawdzą się najlepiej?

Właściwości termoizolacyjne to obecnie pożądana cecha, ponieważ każdy projektant dąży do jak największej efektywności budynków. Obecnie ogrzewania mają wysoką sprawność mechaniczną. Mogą w krótkim czasie podnieść temperaturę w całym obiekcie i utrzymać ją na długo. Do wydajnego działania systemy ogrzewania potrzebują wsparcia ze strony dobrej izolacji termicznej. Tutaj główną rolę zaczynają odgrywać płyty PIR.

Doskonale nadają się na posadzki, przez swoją niewielką grubość i wytrzymałość. W ten sposób dobrze zabezpieczone podłogi, stanowią solidną podstawę pod ciepły dom. Zwłaszcza gdy ocieplamy pomieszczenia znajdujące się nad chłodną piwnicą lub innym miejscem, gdzie nie ma stałego źródła ciepła.

Decydując się na zakup płyty PIR, możemy zamontować je również na ścianie. Wrażenie robią właściwości izolacyjne. Płyta o grubości 15 cm ma podobne parametry do styropianu o grubości 25 cm. Takie rozwiązanie korzystnie wpływa na wiele miejsc w części mieszkalnej. Przede wszystkim okna wraz z parapetami nie są obkładane wokoło grubą warstwą styropianu, a to zwiększa na przykład dopływ światła.

Ściany i podłoga są już zabezpieczone płytami PIR, jednak pozostał jeszcze dach. Tutaj również warto zastosować ten materiał. Jeśli nasz dach jest płaski, to z dużą pewnością rezygnujmy z izolatorów mineralnych na korzyść płyty. Przez taki zabieg dach jest dużo lżejszy, co korzystnie wpływa na koszty jego budowy lub remontu. A co z dachem spadzistym? Płyty PIR sprawdzą się również w takiej konstrukcji, zdecydowanie upraszczając samą strukturę dachu. W ten sposób rezygnuje się na przykład z tzw. mostków termicznych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read