Strona głównaDOMPoradnik zaradnego inwestora. Czy okna naprawdę mogą zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Poradnik zaradnego inwestora. Czy okna naprawdę mogą zmniejszyć rachunki za ogrzewanie?

Sezon grzewczy to duże obciążenie dla domowego budżetu. Możemy jednak zmniejszyć rachunki za ogrzewanie, nie rezygnując z przyjemnej temperatury w mieszkaniu. Jak to osiągnąć? Wybierając okna o właściwościach termoizolacyjnych. Czym charakteryzują się i na co zwrócić uwagę podczas ich wyboru?

Ciepłe mieszkanie i niskie rachunki – to można pogodzić!

Stając przed decyzją: ciepło w mieszkaniu lub niskie rachunki za ogrzewanie, wybór wydaje się oczywisty. Przebywanie zimą w nieogrzewanym pomieszczeniu jest mało komfortowe i niekorzystne dla zdrowia. Zbyt niska temperatura prowadzi również do wzrostu wilgotności we wnętrzu, a w konsekwencji do rozwoju pleśni i grzybów. Zostaje wówczas przekroczony tzw. „punkt rosy” – para wodna zaczyna się skraplać i osadzać na ścianach oraz oknach. Oszczędności na ogrzewaniu okazują się jedynie pozorne – skutkują nie tylko brakiem komfortu, ale i niszczeniem budynku.

– Okres jesienno-zimowy nie musi nadwyrężać domowego budżetu – mówi Tomasz Grabka, Doradca Klienta w firmie OknoPlus. – Koszty ogrzewania można zredukować, wybierając okna o właściwościach termoizolacyjnych. Zapobiegają one niekontrolowanemu wychładzaniu się pomieszczenia, czyli stratom ciepła. Tym samym zużywamy mniej energii do utrzymania stałej temperatury we wnętrzu.

Przez okna może „uciekać” nawet 25-30% ciepła, dlatego inwestycja w modele o doskonałych parametrach technicznych Uw to ważny krok do zmniejszenia kosztów ogrzewania.

Jak wybrać ciepłe okna (nie tylko) na zimę?

Zalety okien o właściwościach termoizolacyjnych są oczywiste: mniejsze rachunki za ogrzewanie, komfort dla domowników oraz troska o środowisko. Pojawia się pytanie, jak rozpoznać ten rodzaj produktu?

Najważniejszym kryterium jest współczynnik Uw. Informuje on, jaka ilość ciepła przenika w ciągu 1 sekundy przez 1 m² okna – im jest ona mniejsza, tym niższe straty energii. – Dla budownictwa energooszczędnego przeznaczone są okna o Uw nie przekraczającym 1,0 W/m²K. Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, od 2021 roku wartość ta będzie wynosić 0,9 W/m²K – wyjaśnia ekspert firmy OknoPlus. – Uwzględniając tę zmianę, zaprojektowaliśmy system okien aluminiowych Genesis, który wyróżnia bardzo niski współczynnik Uw, wynoszący dla okna referencyjnego 0,76 W/m²K.

Okna Genesis zapobiegają stratom ciepła i pozwalają zmniejszyć ilość energii potrzebnej do ogrzania domu. Doskonałe właściwości termoizolacyjne uzyskano dzięki zastosowaniu: dodatkowej uszczelki termicznej, powiększonej przekładki termicznej oraz potrójnego pakietu szybowego z ciepłą ramką.

Morlite – dużo światła, dużo ciepła

Jeżeli energooszczędność jest dla nas równie ważna, co naturalne oświetlenie wnętrza, wybierzmy okna Morlite. Powstały one z myślą o nowoczesnych budynkach, w których duże przeszklenia są istotnym elementem architektury. Jednocześnie Morlite zapewniają doskonałe właściwości termoizolacyjne. – Połączyliśmy w nich sześciokomorowy profil o szerokości zabudowy 82,5 mm ze specjalnym systemem potrójnych uszczelek, dzięki którym starty ciepła są minimalizowane – mówi ekspert firmy OknoPlus.

Okno referencyjne Morlite z systemem potrójnych uszczelek (MD) osiąga współczynnik przenikania ciepła Uw = 0,7 W/m²K.

Wybierz ciepły montaż dla ochrony budynku

Obok jakości okien, elementem bardzo ważnym dla bilansu energetycznego budynku, jest ich montaż. Źle osadzone przeszklenia umożliwią odpływ ciepła z pomieszczenia, a także skutkują zawilgoceniem materiałów konstrukcyjnych i izolacji oraz rozwojem grzybów i pleśni. Uzupełnieniem energooszczędnych okien jest tzw. „ciepły montaż”, w którym standardową piankę dopełniają folie: paroprzepuszczalna i paroszczelna lub zastępują je taśmy rozprężne. Dzięki nim izolacja jest chroniona przed działaniem wilgoci, a także czynnikami zewnętrznymi.

Wietrz pomieszczenie bez wychładzania

Aby zapobiec nadmiernemu poziomowi wilgotności we wnętrzu i skraplaniu się pary wodnej, musimy regularnie wietrzyć pomieszczenie. Jak pogodzić to z utrzymaniem w mieszkaniu temperatury przyjaznej dla domowników? – Wybierzmy technologię, która umożliwia wymianę powietrza bez otwierania okna – radzi Tomasz Grabka. – Nasze innowacyjne okucia ComfortPlus pozwalają na efektywne wietrzenie pomieszczenia bez zbędnych strat ciepła. Rozwiązanie zastosowane w tym systemie umożliwia rozszczelnienie skrzydła od ramy o 6 mm na całym obwodzie i zapewnienie efektywnej wymiany powietrza.

Okna o doskonałych właściwościach izolacyjnych to inwestycja na lata. Dzięki nim możemy zmniejszyć rachunki za ogrzewania oraz sprawić, że dom stanie się miejscem przyjaznym zarówno dla jego mieszkańców, jak i otoczenia. Energooszczędny budynek chroni domowników przed chłodem oraz nadmiernymi wydatkami, a środowisko przed wysoką emisją zanieczyszczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read