Strona głównaBUDOWAPoznaj 6 powodów, dla których warto zdecydować się na dom z drewna

Poznaj 6 powodów, dla których warto zdecydować się na dom z drewna

Wahasz się, czy wznieść dom murowany, czy z drewna? Nieco bardziej skłaniasz się ku popularnej kanadyjce, ale nie jesteś do końca przekonany, czy spełni Twoje oczekiwania? Poznaj sześć kluczowych powodów, dla których warto zdecydować się na dom wykonany w technologii szkieletowej.

Szybki w budowie

Kanadyjka to rozwiązanie dla niecierpliwych. Bryłę domu wznosi się z gotowych elementów konstrukcyjnych lub półfabrykatów, które na miejscu łączy się ze sobą. Następnie szkielet uzupełnia się o ściany (zrobione z płyt gipsowo-kartonowych) pokryte wiatroizolacją i więźbę z gotowych wiązarów. Stropy także wykonuje się z drewnianych belek. Do wzniesienia konstrukcji używa się wyłącznie gładkiego drewna suszonego przemysłowo, pozyskiwanego z zaufanych miejsc, np. takich jak tartak w Mazańcowicach.

Wykonanie fundamentów i przygotowanie elementów zajmuje jakieś 2-3 miesiące. Dokładając do tego prace wykończeniowe, trwające ok. 2-4 miesięcy, dom powstaje w jakieś pół roku. Jeśli istnieje taka potrzeba, czas ten można jeszcze bardziej skrócić. Tak szybka realizacja działań możliwa jest dzięki temu, że korzysta się głównie z tzw. suchych technologii, a prace mokre ograniczone są do minimum. Ze względu na to budowę można prowadzić niezależnie od pory roku, nawet zimą (wyjąwszy wykonanie fundamentów i tynkowych elewacji).

Ekonomiczny

Szkieletowe domy z drewna są tańsze w budowie niż murowane. Mają lżejszą konstrukcję, więc można wykonać pod nie cieńszy fundament i tym samym nieco zredukować koszty. Poza tym prace budowlane postępują szybciej i, w porównaniu do murarki, ich zakres jest mniejszy, a to oznacza niższe opłaty za wynajęcie ekipy budowlanej. Do tego dochodzą mniejsze wydatki na utrzymanie powodowane wysoką energooszczędnością oraz bezwładnością termiczną.

Z racji tego że powietrze szybko się nagrzewa, do uzyskania optymalnej temperatury nie trzeba generować dużej ilości energii. Budynek z powodzeniem można ogrzewać prądem, korzystając z grzejników konwektorowych. Wykonanie elektrycznej instalacji grzewczej wymaga niższych nakładów pieniężnych niż wykonawstwo instalacji wodnej przystosowanej do podłączenia pieca gazowego. Podsumowując: już na etapie budowy można zaoszczędzić kilkanaście do kilkudziesięciu tysięcy złotych. Ponadto inwestując w odpowiedni system grzewczy, można wygospodarować dodatkowe kilkadziesiąt do kilkuset złotych rocznie oszczędności, płacąc niższe rachunki za ogrzewanie.

Energooszczędny

Domy z drewna wykazują wysoką energooszczędność, o ile zostaną prawidłowo wykonane. Zgodnie z zaleceniami ściany należy w całości wypełnić wełną mineralną, po zewnętrznej stronie zabezpieczyć folią wiatroizolacyjną, a po wewnętrznej paroizolacją. Miejsca łączeń trzeba uszczelnić samoprzylepnymi taśmami. Uszczelnienia wymagają także ościeżnice drzwi i okien oraz wszelkie otwory i miejsca, przez które ciepło mogłoby uciekać na zewnątrz. Dokładność wymagana jest także przy wykonaniu termoizolacji poddasza oraz ociepleniu dachu. Zachowanie staranności w powyższych aspektach pozwala uzyskać izolację cieplną o współczynniku poniżej U=0,3 W/m²K.

Z łatwą regulacją temperatury we wnętrzu

Jak wspomniano, domy z drewna charakteryzują się bezwładnością cieplną, co oznacza, że ich ściany nie nagrzewają się i nie oddają ciepła do otoczenia. W odróżnieniu od budynków murowanych ogrzewane jest tylko powietrze, a to powoduje, że we wnętrzu można szybciej i taniej uzyskać żądaną temperaturę. Nie oznacza to jednak, że po wyłączeniu ogrzewania na kilka, kilkanaście godzin, budynek całkiem się wyziębi. Absolutnie nie. Temperatura w nim spadnie o kilka stopni, ale godzinna praca kaloryferów jest w stanie przywrócić ją do optymalnego poziomu. Taka właściwość sprawia również, że w zimie w domu jest cieplej, a w lecie zdecydowanie chłodniej niż na zewnątrz (ale tylko wtedy, gdy dom jest właściwie zaizolowany i szczelny).

Łatwy do remontu i rozbudowy

Łatwa rozbudowa to kolejny atut domów z drewna. Producent wykona elementy na wzór dostarczonego projektu i zajmie się profesjonalnym montażem. Rozbudowa możliwa jest dzięki lekkiej, modułowej konstrukcji obiektu, wykorzystaniu tzw. suchej technologii budowy oraz łatwości prowadzenia instalacji w ścianach. Mając ograniczony budżet, można postawić mniejszy dom, którego metraż wraz ze wzrostem potrzeb można systematycznie zwiększać. W tego typu domach remont też nie stanowi większego problemu – drzwi, okna, ściany, części instalacji itp. można wymienić w każdej chwili.

Naturalny, ze zdrowym mikroklimatem

Drewniane domy mają swój specyficzny klimat. Są naturalne (niemal wszystkie materiały używane do wniesienia budynku pochodzą z natury, w tym gips i wełna mineralna), przytulne, pozwalają poczuć bliskość z naturą. Za sprawą samoregulacji wilgotności drewna tworzą zdrowe, przyjazne środowisko do życia o odpowiednim mikroklimacie.

Domy z drewna mają mnóstwo zalet, więc jeśli planujesz budowę własnego M4, rozważ wzniesienie go w technologii szkieletowej. W ogrodzie natomiast możesz postawić drewnianą altanę. Altany ogrodowe to rewelacyjne miejsce do wypoczynku, organizacji garden party i rodzinnych spotkań na świeżym powietrzu. Dają cień i schronienie w razie niesprzyjającej pogody.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read