Strona głównaBUDOWAProjekt domu na niestandardową działkę

Projekt domu na niestandardową działkę

Działka o nietypowym kształcie, bardzo wąska lub na trudnym terenie jest dużo tańsza, dlatego wielu inwestorów decyduje się na takie rozwiązanie w ramach oszczędności. Pojawia się jednak problem – jaki dom da się wybudować na takiej działce?

Wąska działka

Działka o szerokości poniżej 16 metrów oznacza najczęściej konieczność wybudowania domu piętrowego lub z użytkowym poddaszem – na rozległy, parterowy budynek zazwyczaj nie wystarcza miejsca, biorąc pod uwagę, że od granicy działki do ściany domu musi zostać zachowany odstęp minimum 4 metrów (3m, jeśli ściana nie ma okien i drzwi). Garaż znajduje się w podpiwniczeniu albo jest wysunięty do przodu, a na jego dachu urządzony zostaje taras.

Nowoczesne projekty, dostępne między innymi na projektyzwizja.pl, zakładają jeszcze inne rozwiązanie – dom może być na przykład w stylu stodoły, długi i wąski, z efektownymi przeszkleniami, albo w stylu skandynawskim, o minimalistycznej, wydłużonej formie i z dwuspadowym dachem.

Działka o nietypowym kształcie

Jeszcze większym wyzwaniem jest znalezienie projektu domu, który będzie pasował na działkę o kształcie innym niż prostokąt. Na działce trapezowej warto postawić dom, którego część frontowa jest szersza, co optycznie wyrówna proporcje – trzeba jednak mieć na uwadze, że w takim domu niektóre ściany nie są proste, lecz skośne, co ma wpływ na rozmieszczenie sprzętów.

Działka trójkątna? Jeśli teren jest w miarę duży, może uda się zmieścić budynek w typie kostki, najczęściej jednak jedynym sensownym rozwiązaniem będzie dom budowany według indywidualnego projektu, o nietypowej, ekstrawaganckiej bryle dopasowanej do kształtu oraz wymiarów dostępnej działki.

Dom na stoku

Działki ze spadkiem terenu cieszą się sporym zainteresowaniem, bo zwykle są malownicze i dają dużo możliwości aranżacyjnych. Projekt domu musi uwzględniać ukształtowanie terenu, ale wbrew pozorom nie są to bardzo kosztowne, skomplikowane adaptacje – większość standardowych projektów da się bez większego trudu przerobić tak, by pasowały do działki na zboczu. Prócz tego taki dom zyskuje dodatkową powierzchnię użytkową – w podpiwniczeniu można urządzić garaż, warsztat, saunę czy domową siłownię.

Działka z wjazdem od południa

Tutaj największą zmianą jest to, że część wypoczynkowa znajduje się z przodu, a nie z tyłu domu, tak by w pełni wykorzystać nasłonecznienie działki. Projekt domu jest niejako „odwrócony” – ogród i reprezentacyjny salon umieszczone są od frontu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read