Strona głównaBUDOWARola drzwi wejściowych w ociepleniu domu

Rola drzwi wejściowych w ociepleniu domu

By dobrze ocieplić dom, nie wystarczy tylko położyć styropianu na ścianach. Potrzeba tutaj o wiele szerzej zakrojonego projektu, który obejmie również inne elementy konstrukcji budowli. Bardzo ważne są tutaj okna, oraz rzecz jasna drzwi. Nie da się ukryć, że to właśnie tamtędy ucieka najwięcej ciepła, koniecznością jest więc zamontowanie takiego ich rodzaju, który będzie prezentował największą wartość termoizolacyjną. Sprawdźmy więc jakie drzwi wybrać, by cieszyć się niskimi rachunkami za ogrzewanie.

Drzwi termoizolacyjne czy pasywne?

Gdy pójdziemy do marketu budowlanego i spojrzymy na rodzaje drzwi wejściowych, znajdziemy mnóstwo ich typów. Między innymi będą tam tak zwane drzwi termoizolacyjne, ale trafimy także na drzwi pasywne. Który typ wybrać, który charakteryzuje się lepszymi warunkami termoizolacyjności? Otóż wszystko sprowadza się do tak zwanego współczynnika przepuszczalności cieplnej. Ten powinien wynosić maksymalnie 1,3 wata na metr kwadratowy dla zwyczajnych drzwi termoizolacyjnych, natomiast dla wersji pasywnej jest to maksimum 0,8 W / m2. Można więc wysnuć z tego prosty wniosek, że jeśli zależy nam na możliwie najlepszym ociepleniu, do pasywne drzwi powinny być obowiązkowym wyborem.

Którędy ucieka najwięcej ciepła?

W okolicach drzwi jak i okien mamy dwie drogi ucieczki ciepła. Pierwsza z nich to sama powierzchnia, druga natomiast to wszelkie uszczelnienia i elementy izolacyjne na styku drzwi z framugą oraz framugi ze ścianą. Zamontowanie dobrych uszczelek i porządne wklejenie framugi na piankę termoizolacyjną to podstawa, ale widać też jak istotny jest tutaj parametr termoizolacyjności samej powierzchni. Drzwi wejściowe do domu mają tą powierzchnię bardzo dużą, większą niż typowe okno, a często jest to nawet więcej, niż w dwa okna razem wzięte. Widać więc, że wybór drzwi pasywnych jest absolutnym musem, jeżeli chcemy, by tą drogą nasz budynek nie tracił sporej ilości energii cieplnej.

Pamiętajmy, że doskonała termoizolacja domu to nie tylko nasza egoistyczna korzyść w postaci mniejszych rachunków za ogrzewanie, lub obniżonego zużycia opału. Równie istotne, a może nawet bardziej, jest dbanie o środowisko naturalne. Mniej spalonego węgla bądź gazu, czy mniejsze zużycie energii elektrycznej, wpływa bezpośrednio na jakość powietrza, którym wszyscy każdego dnia oddychamy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read