Beton, tradycyjnie wykorzystywany jako materiał konstrukcyjny, dziś z powodzeniem ozdabia przestrzenie mieszkalne i biurowe. W tym pozornie zimnym i nieatrakcyjnym kompozycie drzemie ogromny potencjał, który jeśli zostanie wydobyty, doda każdej aranżacji oryginalności. Specjaliści Classen prezentują różne sposoby jego wykorzystania we wnętrzach.
– Beton we wnętrzu to obecnie jeden z najmodniejszych trendów. Okazuje się, że architektoniczna odmiana tego popularnego materiału budowlanego może stanowić stylową dekorację domu. Beton dodaje pomieszczeniom nowoczesności, tworzy niepowtarzalny klimat, a jego prostota ujmuje zwolenników minimalizmu. Z tego powodu chętnie sięgają po niego osoby poszukujące nieszablonowych rozwiązań, stroniące od nadmiaru ozdób i kolorów – mówi Michał Białas, kierownik działu marketingu i reklamy, Classen.
Beton na ścianach, suficie i podłodze
Jednym z najczęstszych sposobów na zastosowanie betonu w wystroju wnętrza jest umieszczenie go na ścianie lub suficie. Płyty betonowe tworzą bardzo ciekawy efekt, a do ich zalet należy odporność na wilgoć, wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Są jednak trudne w montażu, dlatego w wielu przypadkach konieczna jest pomoc fachowca. Jeśli szukamy mniej wymagających rozwiązań postawmy na tynk strukturalny lub trójwymiarową tapetę imitującą beton, które nadadzą powierzchni niebanalny wygląd.
Z betonu można wykonać także posadzkę, która zyska dzięki niemu chłodny, surowy charakter. Bardziej elastycznym rozwiązaniem są jednak panele o betonowych dekorach. Można je znaleźć m.in. w ofercie Classen, w kolekcjach Visiogrande, Ceramin Vario i NEO 2.0 Vario. Są lekkie, przyjemne w dotyku, a do ich montażu nie potrzebujemy kleju. Ich przewaga nad betonem przejawia się również w możliwości użytkowania podłogi zaraz po jej ułożeniu. Co więcej, możemy je wykończyć listwami NOOX w kolorach idealnie dopasowanych do dekoru paneli, dzięki czemu uzyskamy spójną całość.
Meble i dodatki z betonu
Z betonu wykonuje się również meble. Betonowe stoły czy siedziska są odporne na działanie warunków atmosferycznych, dlatego najczęściej spotyka się je w ogrodach. Osoby szukające tego typu rozwiązań do domowych wnętrz, mogą zdecydować się na produkty, które do złudzenia przypominają beton, ale są tańsze i przyjemniejsze w dotyku. Kolekcje mebli kuchennych Dark i Atelier firmy Classen stanowią idealną odpowiedź na te potrzeby. Te oryginalne propozycje posiadają intrygującą strukturę i kolor. Ich wyróżnikami są także trwałość i solidność wykonania.
Aranżacyjną „kropkę nad i” stanowią betonowe dodatki. Występują w formie doniczek, pojemników biurowych, mis, wazonów czy świeczników – każdy znajdzie wśród nich coś dla siebie.
Jak wizualnie ocieplić beton?
Beton najlepiej prezentuje się w dużych i dobrze oświetlonych wnętrzach. W małych pomieszczeniach trudno go odpowiednio wyeksponować, a chłodna barwa może tworzyć ponury nastrój. Materiał ten warto zestawiać z energetycznymi kolorami, np. kanarkową żółcią, soczystą zielenią i fuksją. Dzięki temu wyraźnie ożywimy wystrój i ocieplimy wnętrze.
– Beton to podstawowy składnik stylu industrialnego, dlatego bardzo dobrze czuje się w towarzystwie innych materiałów wykorzystywanych w tego typu aranżacjach, m.in. szkła czy metalu. W nadmiarze mogą one jednak sprawić, że wnętrze stanie się chłodne i niekomfortowe. W stosowaniu betonu warto zatem kierować się umiarem i sięgać po elementy uzupełniające, które ocieplą wygląd pomieszczeń. W tej roli dobrze sprawdzi się drewno, które złagodzi klimat industrialnego wystroju – uzupełnia Michał Białas.