Jedną z popularniejszych metod izolacji dachów płaskich jest wykorzystanie papy termozgrzewalnej. Ten rodzaj izolacji jest naprawdę skuteczny, jednak obecnie powstają nowe, łatwiejsze, a przede wszystkim skuteczniejsze metody izolacji dachów. Jedną z możliwości jest guma w płynie. Sprawdź, dlaczego warto wybrać to rozwiązanie.
Guma w płynie – skuteczny materiał hydroizolacyjny
Guma w płynie to elastomer bitumiczny z dodatkiem polimerów. Substancja jest pozbawiona rozpuszczalników, więc nie szkodzi środowisku, a jej konsystencja pozwala na dotarcie do wszystkich zakamarków powierzchni dachu. Guma jest odporna na szkodliwe działanie promieni UV. Materiał izolacyjny jest również wysoce elastyczny (do 800%), a dodatkowo tworzy jednolitą powłokę, która ogranicza możliwość powstania przecieków do minimum.
Jak aplikuje się gumę w płynie?
Aby użyć gumy w płynie, wystarczą dwie rzeczy – substancja oraz pędzel lub wałek. Często wykorzystuje się również geowłókninę, która wzmacnia izolację, a zaleca się stosować ją szczególnie w newralgicznych miejscach np. przy kominach, a także innych elementach wystających z dachu.
W przypadku większych powierzchni gumę w płynie można aplikować za pomocą specjalnego agregatu hydrodynamicznego. Wówczas materiał jest nakładany za pomocą dyszy, z której pod dużym ciśnieniem rozpylany jest materiał. Taki sposób montażu pozwala na hydroizolację dużych powierzchni.
Guma w płynie, a naprawa dachu z papy
Najważniejszą zaletą płynnej gumy w kontekście naprawy dachów z papy niewątpliwie jest szybkość oraz prostota aplikacji. Materiał ten nie wymaga stosowania specjalnych podkładów, utwardzaczy, katalizatorów czy innych środków. Po prostu wystarczy nanieść gumę pędzlem wprost na papę. Jest to zdecydowany atut, gdyż w przypadku innych produktów o podobnym przeznaczeniu możemy się spotkać z dodatkowymi wymogami co do podkładu, utwardzacza itp.
Na rynku można znaleźć specjalne zestawy naprawcze, które składające się z pędzla, geowłókniny oraz samej gumy. Konsystencja substancji pozwoli na wypełnienie wszystkich szczelin, które powstały w papie i dzięki temu skutecznie izoluje przecieki, a Ty będziesz mógł się cieszyć ochroną przed wilgocią na dłużej.
Gumę w płynie można zakupić w niektórych sklepach budowlanych lub sklepach internetowych ( np. https://gumanadach.pl/product/guma-w-plynie-cws-r-20-litrow/ ) w puszkach o różnych pojemnościach – od 1 do 20 litrów. Materiał izolacyjny może być zarówno samodzielną izolacją jak i materiałem naprawczym dla izolacji wykonanych w inny sposób.