Strona głównaDOMTęskniąc za latem… Jak zachować komfort cieplny podczas wiosennego wietrzenia?

Tęskniąc za latem… Jak zachować komfort cieplny podczas wiosennego wietrzenia?

Czy okna mogą być zbyt szczelne? Wydaje się to niemożliwe, a jednak… W dobie nacisku na minimalizowanie start energii, rozwoju techniki budowlanej i montowania coraz bardziej doskonałych uszczelek okiennych zapominamy, jak ważną rolę w wentylacji grawitacyjnej odgrywają naturalne mikrootwory w oknach i drzwiach czy porowate ściany. Uciekając od bólu głowy spowodowanym wysokimi rachunkami za ogrzewanie domów, fundujemy sobie migrenę sprowokowaną niewłaściwym mikroklimatem w pomieszczeniach. Jeśli jesteśmy posiadaczami szczelnych okien, powinniśmy pamiętać o regularnym wietrzeniu mieszkania. Co powinniśmy wiedzieć o prawidłowej wentylacji, kiedy wiosenna pogoda za oknem zachęca do częstego wietrzenia?

Wymiana powietrza w budownictwie starego typu opierała się na wentylacji grawitacyjnej. Świeże powietrze napływało do pomieszczeń poprzez naturalne szczeliny w oknach i drzwiach zewnętrznych lub nieszczelności w ścianach, a zużyte – odprowadzane było na zewnątrz kanałami wentylacyjnymi. Jeśli jednak ten proces został zaburzony przez zbytnie uszczelnienie budynku w trakcie jego modernizacji (np. wymiany stolarki okiennej), prawa fizyki obracały się przeciwko jego mieszkańcom.

Więcej… powietrza

Jakość powietrza w domach ma istotny wpływ na nasze samopoczucie, koncentrację czy efektywną naukę i pracę. Nieprawidłowa wentylacja oznaczać może gromadzenie się pary wodnej w pomieszczeniu i postępujące zawilgocenie – a to już prosta droga do rozwoju grzybów i pleśni. Odbija się to negatywnie nie tylko na naszym zdrowiu – powodując bóle głowy, uczucie duszności, infekcje, uczulenia czy choroby górnych dróg oddechowych – ale i stanie budynku, gdyż stopniowo wnikająca wilgoć prowadzi do dekonstrukcji ścian.

By zapobiegać tym negatywnym zjawiskom producenci stolarki okiennej wyposażają ją w okucia z funkcją mikrowentylacji. Odpowiednie ustawienie klamki okiennej umożliwia zmniejszenie docisku skrzydła do ramy i wymianę powietrza w pomieszczeniu. Niestety, to rozwiązanie wiąże się z ryzykiem – uzależnione jest od ludzkiej pamięci. Użytkownik nie może zapomnieć o przekręceniu klamki – inaczej system nie będzie działał.

Wilgotność, ciśnienie i wielkość przepływu

Z pomocą ludzkiej pamięci przychodzi technika – by sprawnie wentylować budynki wykorzystuje się nawiewniki. Te niewielkie i nieskomplikowane urządzenia montuje się w oknach lub zewnętrznych ścianach budynków. W zależności od budowy mają one niezmienny lub regulowany przekrój – a tym samym zapewniają stałą lub normalizowaną wymianę powietrza.

Najbardziej zaawansowane technicznie nawiewniki higrosterowane wyposażone są w specjalny czujnik (taśmę poliamidową), który analizuje zmiany poziomu wilgotności względnej w pomieszczeniu. Czujnik otwiera przysłony otworu nawiewnego wraz ze wzrostem wilgotności, zwiększając w ten sposób strumień powietrza napływającego do wnętrza. Nawiewniki AERECO reagują na zmiany w zakresie wilgotności względnej od 30 do 70% – poniżej 30% dostarczając minimalną ilość powietrza, powyżej 70% osiągają maksymalny przepływ określony dla danego produktu. Użytkownik ma jednak możliwość zablokowania przesłony w pozycji minimalnego przepływu.

Równie popularny model to nawiewniki ciśnieniowe – samoregulujące wielkość przepływu w zależności od różnicy ciśnienia na zewnątrz i wewnątrz pomieszczenia. Urządzenia przymykają się, gdy różnica rośnie, ograniczają nadmierną cyrkulację powietrza, a blokada umieszczona w okapie lub nawiewniku przy określonej, maksymalnej wydajności nie pozwoli na dalsze zwiększenie obiegu, np. w przypadku silnego podmuchu wiatru. Nawiewniki ciśnieniowe AERECO są dodatkowo wyposażone w ręczną blokadę ograniczającą do minimum przepływ powietrza. W nawiewnikach z ręczną regulacją, użytkownik sam dostosowuje wielkość szczeliny do swoich potrzeb i preferencji.

Comfortowe wietrzenie

Jeśli chcemy bezpiecznie i komfortowo wietrzyć mieszkanie przez cały dzień – również podczas deszczu lub w nocy, bez obaw o wizytę nieproszonych gości – pomyślmy o okuciach Comfort. Dzięki ich specjalnej budowie skrzydło może zostać odsunięte od ramy do 6 mm, zapewniając optymalną wymianę powietrza, pozostając jednocześnie bezpiecznie zaryglowane. Okno lub drzwi balkonowe przez cały czas zachowuje odporność na włamanie, a wąska szczelina chroni przed zalaniem pomieszczenia podczas burzy czy ulewnych opadów. Stabilna konstrukcja nie ulegnie zniszczeniu podczas silnych wiatrów, a użytkownik nie musi zmagać się z ich samozatrzaskiwaniem w wyniku przeciągów. Dodatkowo, ten rodzaj rozszczelnienia znacznie lepiej chroni przed hałasem z zewnątrz niż uchylone okno.

Brak odpowiedniej cyrkulacji powietrza to nie tylko spory dyskomfort dla osób przebywających w pomieszczeniu, ale również zaburzenia mikroklimatu, które w dłuższej perspektywie mogą doprowadzić do powstawania wykwitów grzybiczych na ścianach. Dlatego w każdym czasie – wiosną czy latem – zadbajmy o prawidłową wentylację.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read