Strona głównaPORADYTypowe i nietypowe zastosowanie kleju cyjanoakrylowego w domu. Dlaczego warto go mieć?

Typowe i nietypowe zastosowanie kleju cyjanoakrylowego w domu. Dlaczego warto go mieć?

W każdym domu powinien znajdować się odpowiedni klej. Jednak nie myślimy tutaj o tych w sztyfcie czy tzw. biurowych, lecz chodzi o klej z prawdziwego zdarzenia. W dzisiejszym tekście przedstawimy Wam, jaki naszym zdaniem warto wybrać i dlaczego. Mowa tutaj o kleju cyjanoakrylowym. Poznajcie jego typowe i nietypowe zastosowanie.

Klej cyjanoakrylowy – wszystko co musisz wiedzieć?

Klej cyjanoakrylowy można uznać za szczególny, a wręcz wyjątkowy rodzaj kleju. Na uwagę zasługuje fakt, że jest wolny od rozpuszczalników, przez to nie powinien powodować podrażnień skóry i nie jest też toksyczny. Ma charakterystyczną konsystencję. Może być bardzo rzadki, gęsty, ale posiadać też strukturę galaretowatej masy. Do najważniejszych zalet należy to, że klej jest błyskawiczny, a więc bardzo szybko polimeryzuje się w kontakcie z zasadowymi powierzchniami. Proces utwardzania inicjuje się już w kilka sekund. Aby jeszcze bardziej przyspieszyć proces utwardzania, najlepiej stosować go w temperaturze pokojowej, przy czym warto zwrócić uwagę na samą wilgotność powietrza, która powinna być na poziomie od 40 do 60%.

Oszczędność ma znaczenie

Musicie także wiedzieć, że klej cyjanoakrylowy nie tylko nazywany jest klejem „w kilka sekund”, ale także jest bardzo wydajny. Jego cena nie jest wygórowana, a przy tym nanosimy go na daną powierzchnię naprawdę niewielką ilość. Do klejenia można używać tutaj aktywatora. W ten sposób zapobiega się powstawaniu wszelkiego rodzaju wykwitów. Aktywator sprawdzi się także, jeżeli chcemy wykonać grubsze spoiny. Poleca się przed klejeniem odtłuścić powierzchnię, choć nie jest to konieczne. Musicie także wiedzieć, że ten klej wykazuje bardzo dużą odporność na temperaturę. Jego wytrzymałość rozpoczyna się od minus 30 stopni i kończy na 120 stopniach. Pewną wadą tych klejów może być dosyć intensywny zapach, ale nowsze generacje są już niemal bezzapachowe. Zatem warto zakupić taki klej.

Do domu i do garażu

Klej cyjanoakrylowy ma szerokie spektrum zastosowania i możesz go wykorzystać zarówno do drobnych napraw w domu, ale i w garażu. Przede wszystkim klej sprawdzi się do naprawdę drobnych napraw bardzo małych elementów i świetnie łączy zarówno szkło, jak i porcelanę. Zatem, jeżeli zdarzy Ci się wypadek i np. uszkodzisz ucho ulubionej filiżanki, to nic nie stoi na przeszkodzie, abyś ją samodzielnie naprawił. Dodatkowo klej możesz stosować do tworzyw sztucznych, a więc sklejać uszkodzone dekoracje, ale i wykonywać je samodzielnie. Co ciekawe nadaje się także do kamienia, betonu czy marmuru, ale i drewna. Zatem może łączyć płytki ścienne, nawet jeżeli zostaną uszkodzone. Ale to także nie koniec jego zastosowań. Otóż tym klejem możesz skleić podeszwę butów czy nawet przykleić odpadającą szpilkę i co ciekawe nie musisz obawiać się kolejnego złamanego obcasa, gdyż trzyma naprawdę mocno. Także majsterkowicze powinni mieć go na swoim wyposażeniu, a to dlatego, że łączy nawet metale, ich stopy czy odlewy, a nawet stal nierdzewną. Jest tak mocny, że nadaje się do żeliwa czy żelaza, ale i brązu. Jest jednocześnie tak delikatny, że nadaje się do naprawy szklanych powierzchni. Oczywiście trzeba wybrać najlepszy klej cyjanoakrylowy w sklepie ataszek.pl znajdziesz ten środek w opakowaniach o różnej pojemności, zatem możesz wybrać taki, który potrzebny Ci będzie do danej pracy.

Klej cyjanoakrylowy – czy sprawdzi się w apteczce?

Zastosowanie kleju cyjanoakrylowego może być również nietypowe. Niektórzy używają go do zabezpieczenia ran. Jednak czy jest to bezpieczne? Przede wszystkim taki klej musi być dopuszczony do kontaktu ze skórą, choć nie ma w składzie rozpuszalnika, to nadal warto zastanowić się czy nie zaszkodzi. Dlatego naszym zdaniem na własną rękę nie należy go używać. Oczywiście są kleje cyjanoakrylowe, które mają zastosowanie, np. do klejenia protez, jednak trzeba mieć pewność, że klej ma zastosowanie medyczne.

Kleje cyjanoakrylowe mają szerokie spektrum zastosowania i wydają się absolutnym must have. Sprawdzą się z pewnością w wielu sytuacjach. Oczywiście pamiętajcie o ich bezpiecznym przechowywaniu, z dala od dzieci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read