Ogrodzenie, jak wszyscy zapewne doskonale wiemy, powinno być gwarancją bezpieczeństwa zarówno mienia, jak i domowników/pracowników przebywających na terenie budynku. Z tego powodu, w przemyśle budowlanym już od dłuższego czasu stosuje się specjalne podmurówki betonowe mające sprawić, że ogrodzenia będą solidniejsze. To popularne rozwiązanie, choć nie zawsze obowiązkowe, coraz częściej pojawia się na polskich posesjach, redukując jednocześnie ryzyko naruszenia konstrukcji muru. Na rynku można znaleźć różne rodzaje tego typu umocnień, co może znacząco utrudnić wybór początkującym. Szczególnie, że droższe rozwiązania nie muszą być gwarancją większej skuteczności. Z tego powodu, w artykule opowiemy Państwu o najistotniejszych kwestiach związanych z wyborem podmurówki.
Konieczność montażu podmurówki
Jak wspomnieliśmy na wstępie, montaż podmurówki do ogrodzeń nie jest wymagany we wszystkich przypadkach. Szczególnie, jeśli zdecydowaliśmy się na ogrodzenie panelowe, w którym panele umieszcza się między słupkami. Warto jednak zastanowić się nad sięgnięciem po solidną podmurówkę, ponieważ pozwoli uczynić ogrodzenie trwalszym i solidniejszym. Podmurówka pełni tu funkcję swoistego pośrednika przyjmującego na siebie spore ilości wilgoci. Dzięki temu, wewnątrz elementów ogrodzenia nie dochodzi do rozprzestrzeniania się korozji.
Zakup solidnej podmurówki systemowej powinni rozważyć także właściciele czworonogów. Powód jest prosty – nasz pupil nierzadko poczuje chęć przekopania się pod płotem. Odpowiednio umieszczona podmurówka zapobiegnie wszelkim próbom ucieczki lub przedostania się na teren naszej posesji. Szczególnie, że chęć na podkopywanie się, może dopaść także psy naszych sąsiadów. Tego typu umocnienie zaleca się też osobom, których ogrodzenie zostało osadzone na piasku lub podłożu grząskim tudzież nierównym.
Umocnienia gotowe
Na rynku dostępne są dwa typy umocnień. Mowa tu o wylewanych oraz gotowych podmurówkach betonowych. Na początek skupimy się na tych drugich, ze względu na ich większą popularność. Podmurówka prefabrykowana trafia na miejsce prac gotowa, dzięki czemu jej montaż zajmuje niewiele czasu. Umocnienie to wytwarza się z wysokiej jakości cementu, betonu, płukanego piasku oraz kamieni, zaś całość wzmacnia się dodatkowo drutem żebrowanym, plastyfikatorem oraz włóknami szklanymi. Tak starannie wykonane elementy można swobodnie ułożyć na gruncie i połączyć ze sobą, bez konieczności czekania na wyschnięcie cementu. Podmurówka prefabrykowana nie wymaga od nas również przeprowadzania dodatkowych prac szalunkowych lub zbrojeniowych.
Podmurówki betonowe tego typu odznaczają się również zauważalnie niższą ceną, niż ich wylewane odpowiedniki. Dotyczy to zarówno kosztów montażu, jak i samej produkcji tych umocnień. Dodatkowym atutem podmurówek prefabrykowanych jest również fakt, że prace montażowe mogą przebiegać o każdej porze roku. Są one odporne na działanie ekstremalnych temperatur oraz opadów. Niewątpliwą zaletą tego typu umocnień jest także ich wymiana, która nie wymaga naruszania konstrukcji samego ogrodzenia.
Umocnienia wylewane
Wylewane podmurówki do ogrodzeń są częściej wykorzystywane w przypadku ciężkich konstrukcji. Nie oznacza to jednak, że nie możemy korzystać z nich przy ogrodzeniu panelowym. Ze względu na swoje właściwości, podmurówka wylewana zapobiega przewróceniu się ciężkiego ogrodzenia, idealnie znosząc nacisk ze strony konstrukcji. Należy jednak pamiętać, że prace nad fundamentami mogą być przeprowadzane wyłącznie w temperaturze umiarkowanej. Sama procedura trwa dłużej, ponieważ zwiększeniu ulegają także koszty. Z tego też powodu, przy większości ogrodzeń, znacznie lepszym rozwiązaniem będą gotowe podmurówki betonowe.
Gdzie powinniśmy zamawiać podmurówki?
Pamiętajmy, że dobra podmurówka systemowa będzie służyć nam wyłącznie wtedy, gdy kupimy ją w wiarygodnej firmy. Niezawodne umocnienia do ogrodzeń znajdziemy w ofercie uznanej firmy Velago. Producent oferuje podmurówki, wykonane z materiałów najwyższej jakości. Możemy wybrać spośród trzech estetycznych designów, dzięki którym ogrodzenie z pewnością podkreśli architekturę samego budynku. Unikajmy podmurówek budżetowych pochodzących od nieznanych producentów. Umocnienia słabej jakości nie tylko mogą być podatne na niszczenie, ale również stanowić zagrożenie dla samego ogrodzenia.