Strona głównaOGRÓDNajlepsze sposoby na upiększenie ogrodu

Najlepsze sposoby na upiększenie ogrodu

Ogród może być piękny i wszyscy, którzy go posiadają właśnie na to liczą. Jednak równie łatwo można go zaniedbać, a wtedy już nie tak prosto nad wszystkim zapanować. Dobrze więc, aby regularnie dbać o niego i cieszyć się piękną zielenią, roślinnością oraz porządkiem. Co zrobić, aby nasz ogród wyglądał zniewalająco, a nie jak z najgorszego koszmaru?

Dbaj regularnie!

Ogród jest jednym z tych miejsc, o które trzeba dbać cały czas. Musimy sprzątać, nawozić, przygotować na zimę, przycinać, sadzić, zabezpieczać. Nie może być tak, że zrobimy to raz i zapomnimy o sprawie. To praca przez cały rok. Im bardziej skrupulatnie będziemy dbać o przestrzeń, tym piękniejsze będzie otoczenie, w którym z chęcią spędzimy wolny czas. Dlatego też ogród jest dla cierpliwych. Osoby, które mają ogród, ale nie lubią przy nim pracować, lepiej żeby zdecydowały się na bardziej ascetyczną przestrzeń, którą łatwiej utrzymać w porządku. Inną opcją jest zatrudnienie fachowca, który od czasu do czasu zajmie się przestrzenią, jeśli marzymy o bujnej, kolorowej roślinności.

Podziel ogród na strefy

Wydzielanie stref jest wygodne nie tylko w miejscu pracy, domu czy sklepie. Równie dobrze sprawdza się w ogrodzie. Pozwala to na zachowanie porządku oraz ułatwia poruszanie się po przestrzeni. Oczywiście wiele zależy od tego, jak dużą powierzchnią dysponujemy, jednak ogrody przydomowe albo te na działkach rekreacyjnych zazwyczaj są dość spore, dzięki czemu można je wygodnie zagospodarować.

Zacznijmy od wytyczenia ścieżek. W zależności od naszych upodobań mogą być one szutrowe lub betonowane – możemy w tym celu użyć kostki brukowej, klinkierowej lub płyt chodnikowych. W ten sposób łatwo będzie nie tylko się poruszać, ale też oddzielić konkretne strefy. Tę najbliżej bramy wjazdowej najlepiej przeznaczyć na parking dla samochodu, aby nie wjeżdżać w głąb działki. W tym celu można wzmocnić podłoże płytami, aby nie rozjeżdżać trawnika w trakcie deszczowej pogody. Resztę przestrzeni możemy wtedy zagospodarować wedle własnych potrzeb. Wytyczyć strefę relaksu, strefę grillowania, ogródek uprawny i ten kwiatowy. Tak podzielona przestrzeń będzie wygodna do poruszania się, ale też ułatwi prace porządkowe.

Spraw sobie więcej miejsca

Miejsca nigdy za wiele. Wiedzą to wszyscy działkowicze oraz właściciele ogrodów. Stale przybywa nowych urządzeń i narzędzi, które pomagają we właściwym utrzymaniu naszych zielonych terenów. Im więcej ich jest, tym trudniej jest je wygodnie przechowywać. A narzędzia lubią porządek.

Dlatego też warto zdecydować się na domki ogrodowe. Niewielkie, o powierzchni do ok. 10 metrów kwadratowych, świetnie sprawdzą się jako szafa na wszystko, czego potrzebujemy w ogrodzie. Możemy nie tylko posortować i zaprowadzić ład w przyborach, ale też schować tam grill, rowery oraz wszystkie inne przedmioty, których używamy sporadycznie. Dmuchany basen, trampolina czy hamak – są to elementy wystroju ogrodu, które nadają się do użycia wyłącznie w piękną, letnią pogodę.

Po co więc, aby zalegały w domu? Tym bardziej, że z ogrodu korzystamy również wiosną i wczesną jesienią. Lepiej, aby miały swoje stałe miejsce, gdzie nie będą nam wadzić. Domki ogrodowe są naprawdę dobrym rozwiązaniem w przypadku problemów z miejscem. Są niewielkie, kompaktowe, świetnie wtopią się w krajobraz, ale też wytrzymają długie lata. Nie kosztują wiele, ale wiele oferują.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read