Strona głównaARANŻACJECo trzeba wiedzieć o oświetlaniu małej łazienki?

Co trzeba wiedzieć o oświetlaniu małej łazienki?

Mała łazienka to niewielkie możliwości i ograniczona przestrzeń. Musi się w niej znaleźć miejsce na armaturę, podręczne szafki, lustro i koniecznie odpowiednie oświetlenie. Jak dobrać lampy do skromnej łazienki, aby zachować funkcjonalność tego pomieszczenia i zadbać o aranżację?

Oświetlenie główne to podstawa

Nie obejdzie się bez oświetlenia głównego, z którego będziemy korzystać na co dzień, podczas kąpieli, czynności pielęgnacyjnych, rozwieszania prania czy regularnego sprzątania. Potrzebne jest równomiernie rozpraszane światło, dlatego warto postawić na plafony. Dziś znów modne typy lamp, ze względu na połączenie funkcjonalności, estetyki i skromnego wydania. Nie oznacza to jednak, że oświetlenie tego rodzaju będzie nudne i banalne. Wręcz przeciwnie!

Na rynku znajdujemy klasyczne plafony, o geometrycznych kształtach, bez zbędnych ozdobników. Łazienki, które estetyką przywodzą na myśl wnętrza glamour, można za to urozmaicić plafonem z kilkoma źródłami światła, szklanymi bądź opatrzonymi dekoracyjnymi kryształkami. Różnorodne propozycje dla najbardziej wymagających znajdziemy w sklepie Lampy.it.

Atutem plafonów jest również fakt, że zajmują o wiele mniej miejsca od innych typów lamp. Są niemalże płaskie, wystają niewiele ponad powierzchnię sufitu, więc nie ma ryzyka zawadzania o nie głową podczas korzystania z łazienki. Ponadto plafony można umieszczać nie tylko na suficie, ale i przy lustrze, aby nadać im roli kinkietów.

Oświetlenie zadaniowe – perfekcyjna pielęgnacja

W strefie umywalkowej zawieszamy lustro. Dzięki temu panowie mogą strzyc brodę, przycinać wąsy i je modelować, panie zaś przygotowują makijaż dostosowany do okoliczności. Do tych czynności niezbędne jest światło zadaniowe, czyli lampy umieszczone po bokach lub nad lustrem. Dzięki takiemu oświetleniu nie są tworzone cienie, a wykonanie makijażu czy golenie przebiega sprawnie. Panowie są w stanie dostrzec niedogolone miejsca, panie zaś nie ryzykują, że po wyjściu z łazienki ich makijaż będzie prezentował tak zwany efekt maski na twarzy.

Lampy przy lustrze muszą być zamontowane w tych samych odległościach od lustra, nieco powyżej linii wzroku osób korzystających z tego pomieszczenia. Żarówki powinny być osłonięte przez klosze, aby światło nie raziło w oczy. Ważna jest również barwa światła. Zbyt ciepłe nie pozwoli dostrzec szczegółów, które są tak ważne podczas czynności pielęgnacyjnych. Zbyt zimne z kolei sprawi, że będziemy się zmagać z przekłamaniem kolorów.

Ważne wskazówki

Niezależnie od wybranych typów lamp, oświetlenie musi posiadać wysoki wskaźnik IP, który informuje o wodo- i pyłoszczelności. To ważne, ponieważ w łazience panuje podwyższony poziom wilgotności. Liczy się również stworzenie spójnej aranżacji i ograniczenie zbędnych detali, bo niewielka przestrzeń nie lubi nadmiaru i chaosu.

Mała łazienka może być funkcjonalna i przytulna. Korzystając z powyższych porad uda się nam znaleźć lampy, które wprowadzą pożądaną estetykę, atmosferę, a przy tym nie będzie im brak praktyczności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read