Strona głównaBUDOWAPoznaj wady i zalety wiaty na samochód

Poznaj wady i zalety wiaty na samochód

Wiata na samochód to funkcjonalna alternatywa dla garażu. Pozwala ona rozwiązać problem z brakiem zadaszonego miejsca parkingowego, będąc zarazem znacznie tańsza w wykonaniu, niż tradycyjny garaż. Estetyczna wiata przyścienna lub wolno stojąca może stać się praktycznym elementem każdej posesji o różnym przeznaczeniu. Jakie są najważniejsze wady i zalety takiej budowli?

Zalety wiaty garażowej

Wiata garażowa to najlepsza propozycja dla osób poszukujących oszczędności i chcących zminimalizować formalności. Zadaszenie na drewnianych słupach lub lekka konstrukcja ze ścianami pełnym lub ażurowymi są o wiele tańsze i szybsze w budowie, niż wolnostojący bądź umieszczony w bryle obiektu mieszkalnego garaż. Jest to związane z faktem użycia mniejszej ilości tańszych materiałów budowlanych oraz brakiem konieczności montażu drogiej bramy garażowej. Jeśli spełnimy wymogi Prawa budowlanego dotyczące jej wielkości i umiejscowienia na działce, nie musimy również uzyskiwać pozwolenia na budowę – wystarczające będzie dokonanie zgłoszenia w lokalnym urzędzie.

Lekką wiatę, zależnie od wielkości działki, możemy ciekawie wyeksponować lub wręcz na odwrót – dyskretnie ukryć przed wzrokiem przechodniów. W przeciwieństwie do garażu zlokalizowanego w bryle budynku, taka ukryta wiata nie zaburzy estetyki frontowej części naszego domu.

Decydując się na budowę wiaty, możemy wykorzystać ją nie tylko jako miejsce parkingowe na samochód. Nowoczesna wiata sprawdzi się również jako przestrzeń do magazynowania drewna opałowego. Wyposażona w pomieszczenie gospodarcze, może służyć do przechowywania narzędzi ogrodniczych i innych, rzadziej użytkowanych przedmiotów. Ponadto w ofercie znajdziemy projekty wiat z częścią rekreacyjną. Umożliwią one wygospodarowanie komfortowej, zadaszonej strefy, w której urządzimy miejsce do grillowania i spotkań w gronie najbliższych.

Wiata garażowa jest przy tym łatwa do utrzymania w czystości. Korzystając z niej, nie musimy obawiać się przenoszenia do wnętrza domu zanieczyszczeń – które może mieć miejsce podczas użytkowania wbudowanego garażu. Nie musimy również pamiętać o otwieraniu bramy w celu zaparkowania naszego auta. Będzie to szczególnie wygodne, jeśli nie posiadamy automatycznego napędu do bramy garażowej.

Wady wiaty na samochód

Planując zakup projektu wiaty na samochód, powinniśmy mieć na uwadze również pewne wady tego rozwiązania. W przeciwieństwie do murowanego garażu, wiata w formie zadaszenia nie uchroni naszego pojazdu zbyt skutecznie przed wpływem niskich lub wysokich temperatur. Z uwagi na otwartą konstrukcję, nie zapewni ona również tak wysokiej ochrony przed ewentualną kradzieżą samochodu. Jeżeli planujemy zorganizować mały warsztat pod wiatą, korzystanie z niego w okresie zimowym może nie być dla nas zbyt komfortowe. Decydując się na budowlę z drewna, musimy pamiętać również o konieczności jej regularnej konserwacji. Brak systematycznego zabezpieczania przed wpływem wilgoci lub korozją biologiczną może znacząco skrócić trwałość posiadanej wiaty na samochód.

Zadbana wiata garażowa to funkcjonalna ozdoba każdej posesji, w znacznym stopniu chroniąca nasz pojazd przed słońcem, śniegiem i deszczem. Posiada ona liczne zalety, takie jak niski koszt realizacji, brak żmudnych formalności przed budową czy wygoda i wszechstronność bieżącej eksploatacji. Jednocześnie zapewni nieco mniejszy stopień ochrony przed upałem i mrozem, nie zabezpieczając także pojazdu czy przechowywanych rzeczy przed potencjalną kradzieżą. Z tego względu – planując budowę wiaty – powinniśmy starannie rozważyć wszystkie zalety i wady tego rozwiązania, co pozwoli nam podjąć optymalną decyzję odnośnie formy idealnego obiektu garażowego.

Zdjęcie: Projekt GC36 – Wiata garażowa z pomieszczeniem gospodarczym z kolekcji Muratora, inż. Ryszard Fabrowski

Tekst sponsorowany: Projekty domów od MURATORA – https://projekty.muratordom.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read