Stare materiały budowlane jak wykorzystać do aranżacji wnętrz

Każdy z nas poszukuje inspiracji, jak efektownie i oryginalnie zaaranżować wnętrze. Być może skończyła się u Ciebie akurat budowa domu lub wprowadzasz się do nowego mieszkania? Urządzenie domu bywa dla wielu osób problematyczne, a przebrnięcie przez analizowanie wszystkich dodatków i fasonów mebli może przysporzyć nie lada kłopotów. W końcu ileż to razy będąc u znajomych widzimy ciągłe, powtarzające się do znudzenia dekoracje z popularnych sieciówek i naśladowanie tych samych stylów. Nie ma w tym nic złego, o ile jest to zgodne z naszymi uczuciami komfortu i ambicji. Jeśli jednak szukasz czegoś więcej, inspiracji, które wyróżnią Twój dom spośród reszty, może czas pomyśleć o tym aby wykorzystać stare materiały budowlane i dać im nowe życie? Zapoznaj się z naszymi inspiracjami i odkryj inny, oryginalny wymiar wnętrza, jaki możesz stworzyć dla siebie i twoich bliskich, a także dowiedz się czego unikać przy wyborze drewnianych elementów.

Cegła w stylu nowoczesnym

Wbrew wszelkim pozorom, właśnie cegła, pozostała po rozbiórce starych budynków może okazać się świetnym materiałem na uzyskanie oryginalności twoich wnętrz. Na rynku dekoracji i materiałów budowlanych można kupić płytki ze starej cegły. Jest to niesamowicie modny i praktyczny materiał dekoracyjny, który najczęściej znajduje swoje zastosowanie w nowoczesnych wnętrzach. Wyżłobienia, rowki, delikatne uszczerbki i kształty, które powstały na cegłach pod wypływem czasu i warunków atmosferycznych, są niepowtarzalnym walorem dekoracyjnym, niemal niemożliwym do osiągnięcia przez nowoczesne imitacje, czego dowodzi zainteresowanie ceglanymi elementami.

Ceramika czyli płytki z cegły

Jeśli myślisz o okładzinie płytkami np. ceramicznymi, określonej powierzchni, weź pod uwagę płytki z cegły, ponieważ ich design pozwoli Ci na upiększenie tego, co planujesz. Okładzina ścienna w formie kreowanej na cegłę to rozwiązanie często stosowane dla kominków i ścian w salonie. Planując remont, lub adaptację w budynkach o starszym budownictwie, coraz częściej wykorzystuje się poprzez skuwanie tynku, odsłonięcie starego muru z cegły. Dla osób, które nie mogą skorzystać z takiego rozwiązania, poleca się właśnie płytkę z cegły, która po ułożeniu, daje pożądany efekt. Cegły, przeznaczone do produkcji płytek, najczęściej pochodzą z rozbiórki starych budynków, których są integralną częścią. Bardzo dobrze zachowane a zarazem naznaczone zębem czasu, posiadają to piękno, jakie może dać im tylko natura, gdyż każda cegła jest tak naprawdę inna od reszty, posiada inną fakturę, wyżłobienia i uszczerbki. Taki rodzaj ceglanych płytek jest świetnym rozwiązaniem nie tylko dla stylu loftowego (surowego) czy nowoczesnego, ale także dla każdego, kto szuka praktycznych rozwiązań i oryginalnych aranżacji.

Ceglana płytka ma zazwyczaj około 25 cm długości i około -2-3 cm długości, z uwagi na takie wymiary płytki mogą być przyklejane na odpowiednia zagruntowaną powierzchnię ściany. Ponieważ kiedyś były wypalane, nie posiadają tak dokładnych i równych wymiarów, rekomenduje się zastosowanie mniej precyzyjnej techniki ich układania, a szacowany rozmiar fugi powinien być równy 1 cm. Po naklejeniu, można zaimpregnować takową powierzchnię specjalnie do tego przystosowanym środkiem.

Drewniane kombinacje

Drewno, które jest przeznaczone do rozbiórki, coraz częściej zyskuje na cenie i znaczeniu, a chętnych na pozyskanie takiego surowca nie brakuje. Przydać bowiem może się architektom, aranżującym modne wnętrza, designerom, szukającym inspiracji dla tworzenia nowych mebli ze starych drewnianych elementów, a także przedsiębiorcom i deweloperom, dla których takie detale mogą okazać się wartościowe w momencie, kiedy będzie chciał wykreować oryginalny styl stwarzanego obiektu.

drewno

Drewno z drugiej ręki

Drewno, jakie możemy otrzymać z rozbiórki budynków, starych stodół, spichlerzy, leśniczówek lub pozostałe po budowie domu, materiały drewniane mogą zostać wykorzystane kolejny raz, np stare belki z modrzewia, jesionu lub sosny, stanowiące niegdyś podstawę pod konstrukcje dachowe , świetnie odnajdą się w nowoczesnym designie. Wybierając jednak takie materiały, warto zwrócić uwagę w jakiej kondycji jest drewno, czy przypadkiem nie zostało zainfekowane pleśnią lub owocnikami grzybów. Należy dokładnie sprawdzić stan, nawet jeśli otwory, wydrążone przez larwy, są już puste, trzeba pamiętać, że takie drewno nie będzie mogło posłużyć jako ewentualne tworzywo konstrukcyjne, gdyż jego kondycja jest mocno osłabiona. Nie można również pominąć użyteczności drewna elewacyjnego, którego kolor najczęściej jest nieco poszarzały. Jeśli chcemy uzyskać powrót do koloru naturalnego, jest możliwość pomalowania takiej powierzchni, specjalnie do tego dedykowanym preparatem, ale oczywiście nie jest to obowiązkowego, gdyż szare kolory starych desek pięknie mogą się wtopić w nowoczesne aranżacje, np. jako panele ścienne w salonie, lub tło łóżka w sypialni.

Toksyczna impregnacja!

Skupując taki rodzaj drewnianych materiałów z drugiej ręki, powinno się zwrócić dużą uwagę na rodzaj impregnacji, jaki został użyty do zabezpieczenia drewna jakie nas interesuje. Na liście niepożądanych i niezwykle toksycznych środków możemy znaleźć Xylamiten, który był używany niegdyś właśnie jako środek impregnujący. Jeśli więc drewno, jakie posiadamy, jest pomalowane nieznanym nam środkiem chemicznym, pod żadnym pozorem nie można go więc użyć jako element dekoracyjny wewnątrz domu. Nie musimy jednak od razu rezygnować z takowego materiału, a idealny do jego zastosowania może być np. ogród.

Powrót do przeszłości

Na rynku możemy znaleźć już coraz więcej firm, zajmujących się skupowaniem i sprzedażą drewna rozbiórkowego, a oferta takich firm jest bardzo bogata, bowiem oferują one np. belki, boazerie, okna np. skrzynkowe, okna, deski podłogowe, a nawet drzwi, jakich dzisiaj już nigdzie nie można dostać. Pracownicy, zatrudnieni w takich firmach, sami z największą dbałością trudzą się rozbiorem wiekowych budynków, oraz transportem pozyskanych przedmiotów. Jeśli jesteś zainteresowany kupnem takich materiałów, najlepiej umów się na wizytę w firmie osobiście, aby samemu sprawdzić i zobaczyć oferowany towar. Firmy, trudniące się tym np. ,,Antyczny dom” same dbają o jakość produktów, docinając, czyszcząc i próbując uzyskać pierwotną barwę drewna. Profesjonalny skup najczęściej nie przyjmuje elementów drewnianych, pokrytych toksyczną substancją chemiczną, olejem czy ropą, a także bielonych, więc powinno się mieć to na uwadze.

Detale z drewna

Jest mnóstwo sposobów na to, jak wykorzystać budowlane elementy drewniane, tak naprawdę wszystko zależy od kreatywności i wyobraźni. Najpopularniejszymi metodami wykorzystanymi do aranżacji mogą być:

  1. Okładziny na ścianę – bardzo praktyczna metoda zastosowania desek, dzięki temu wnętrze nabierze przyjemnego charakteru i akcentu związanego z naturą.
  2. Podłogi – wykonanie podłogi z takiego typu drewna może być nie lada wyzwaniem, gdyż rzadko kiedy deski są idealnie równe, by można było je przytwierdzić, ale nie wyklucza to np. umocowania na strukturze z legarów drewnianych
  3. Meble i elementy dekoracyjne wnętrza np. drzwi, stoły, ramy łóżka, zagłówki, parapety, ramy na lustro lub ramki na zdjęcia, drewniane skrzynie, świeczniki, półki i stoliki z palet lub desek.

Czarny dąb

Na szczególną uwagę zasługuje wyjątkowy materiał jakim jest czarny dąb. Inaczej nazywamy go polskim hebanem czy dębem kopalnym. Charakteryzuje się wyjątkowym i ponadczasowym wyglądem, od wieków jest jednym z najbardziej ekskluzywnych materiałów używanych podczas produkcji elementów wykończenia wnętrz czy produkcji mebli. Czarny dąb w salonie, kuchni czy jadalni nie tylko pięknie się prezentuje ale także dodaje wnętrzu indywidualnego charakteru. Dzięki takim dodatkom pomieszczenie zyskuje duszę.

deski podłogowe z czarnego dębu
Zdjęcie pochodzi ze strony internetowej firmy Antyczny Dom.

Bardzo popularne są deski podłogowe wykonane z czarnego dębu. Co prawda jest to materiał drogi ale niezwykle wytrzymały i odporny na zniszczenia. Zastosowany jako podłoga w domu z pewnością przetrwa długie lata.

Jak widać drewno rozbiórkowe jest dzisiaj bardzo chętnie nabywanym materiałem dla wykończenia wnętrz, a także do takich miejsc jak ogród. Architekci i designerzy coraz częściej sięgają po taką metodę aranżacji pomieszczeń. Jeszcze niedawno trudno byłoby nam sobie wyobrazić, że w nowoczesnym wnętrzu znajdą się wysłużone i nadgryzione zębem czasu elementy. Taka technika jednak jest i modna i użyteczna, a w dodatku stwarza niekończący się wachlarz możliwości jak wykorzystać takie drewniane przedmioty w aranżacjach pomieszczeń budynku.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj