Strona głównaNIERUCHOMOŚCISzkło o zmiennej przezierności w budynkach opieki zdrowotnej

Szkło o zmiennej przezierności w budynkach opieki zdrowotnej

Aranżacja przychodni, gabinetów lekarskich i klinik stanowi wyzwanie z uwagi na konieczność wydzielenia wielu niewielkich pomieszczeń. Jednym z najciekawszych rozwiązań, jakie można zastosować, jest budowa ścianek działowych ze szkła o zmiennej przezierności. W jaki sposób działają takie szyby?

W nowoczesnych gabinetach najlepiej sprawdzają się oryginalne i funkcjonalne rozwiązania. Takie właśnie jest szkło o zmiennej przezierności, które umożliwia swobodne sterowanie wyglądem szyby – może ona być całkowicie przezroczysta lub mleczna.

Jak działa szkło o zmiennej przezierności?

Ten specjalny rodzaj szkła laminowanego, sprzedawany między innymi pod nazwą PRIVA-LITE, zawdzięcza swoje właściwości wewnętrznej strukturze, w której wykorzystano dyspersję ciekłych kryształów lub zawiesinę cząsteczek. Domyślnie cząsteczki są rozproszone po całej powierzchni tafli, tworząc efekt matowego, nieprzeziernego szkła. Po przyłożeniu prądu o niskim napięciu i utworzeniu pola energetycznego cząsteczki ulegają uporządkowaniu, a efektem jest doskonale przezierna szyba. Po odcięciu dopływu prądu tafla wraca do swojej nieprzeziernej postaci. Sterowanie następuje za pomocą jednego przełącznika. Warto pamiętać, że taka konstrukcja pobiera niewiele prądu. Pozostaje także w pełni bezpieczna, nawet podczas dotykania powierzchni szkła lub gdy narażona jest na działanie wilgoci. Szkło o zmiennej przezierności może być używane do wykonywania ścianek działowych, drzwi i witryn. Nadaje się do łączenia w pakiety szybowe z innymi rodzajami szkła. Kontrolowana przezierność zapewnia bezpieczną, intymną atmosferę, gdy jest to potrzebne, nie zaburzając jednocześnie otwartego charakteru przestrzeni. Niezależnie od postaci, taka szyba doskonale przepuszcza światło (przepuszczalność wynosi 76–77%) i odpowiednio doświetla pomieszczenia.

Szyba o zmiennej przezierności – aranżacje w budynkach opieki zdrowotnej

Kliniki i przychodnie są idealnym miejscem, by wprowadzić elementy szkła o zmiennej przezierności. Wprowadzą do wnętrza nowoczesny charakter i poprawią jego funkcjonalność. Dobrym pomysłem jest zastosowanie takich szyb jako przegród do znajdujących się obok siebie gabinetów dentystycznych lub oddzielenia ich od poczekalni czy holu. Kiedy pacjent jest obecny w gabinecie, szyba pozostaje nieprzezroczysta i gwarantuje mu prywatność. Pusty gabinet może natomiast pozostać widoczny z zewnątrz. Takie otwarcie przestrzeni optycznie ją powiększy, a eleganckie wyposażenie gabinetów wystawione na widok pacjentów będzie stanowiło wizytówkę firmy. Jak jeszcze można zaaranżować przestrzeń? Szkło typu PRIVA-LITE sprawdzi się w roli nowoczesnego parawanu w sali, w której przebywa kilku pacjentów jednocześnie. Kiedy natomiast zajęte jest tylko jedno łóżko, szyba może pozostać całkowicie przezierna. Inny pomysł na aranżację to zastosowanie szkła o zmiennej przezierności do wydzielenia pomieszczenia socjalnego dla pracowników. Zależnie od sytuacji może ono pozostać osłonięte przed wzrokiem ciekawskich lub otwarte.

Warto to sprawdzić, bo gdyby czekała nas wymiana przeszklenia, dobrze jest zamontować szybę o takich samych właściwościach. Jeśli zdecydujemy się na zwykłą, nagły wzrost hałasu w samochodzie, szczególnie przy wysokich, autostradowych prędkościach może nas nieprzyjemnie zaskoczyć. Szyba akustyczna jest nieznacznie droższa od standardowej, ale dzięki niej będziemy mogli pokonywać duże odległości bez zmęczenia spowodowanego hałasem. A istnieją badania łączące jego poziom z obniżaniem się czasu reakcji kierowcy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Proszę wpisać swój komentarz!
Proszę podać swoje imię tutaj

Must Read